Azərbaycanın dövlət büdcəsi: gəlir haralardan gəlib?
Maliyyə Nazirliyinin hesabatına görə, 2025-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında dövlət büdcəsi 29 milyard 142,4 milyon manat gəlir əldə edib.
Medianews.az məlumatına görə, Dövlət Vergi Xidməti üzrə daxilolmalar 12 milyard 455,8 milyon manat, Dövlət Neft Fondundan köçürmə 10 milyard 860,7 milyon manat, Dövlət Gömrük Komitəsi üzrə daxilolmalar 4 milyard 748 milyon manat, büdcə təşkilatlarının ödənişli xidmətləri üzrə daxilolmalar 480,2 milyon manat, Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti üzrə daxilolmalar 34,5 milyon manat, başqa daxilolmalar 563,2 milyon manat göstərilir.
Dövlət büdcəsinin xərclərinin 24 milyard 668,2 milyon manat məbləğində rəsmiləşdiyi bildirilir.
2025-ci ilin dövlət büdcəsində 38 milyard 356 milyon manat gəlir, 41 milyard 407,6 milyon manat xərc nəzərdə tutulub.

Государственный бюджет Азербайджана: откуда поступают доходы?
Согласно отчету Министерства финансов, в январе-сентябре 2025 года государственный бюджет получил доход в размере 29 миллиардов 142,4 миллиона манатов.
По информации Medianews.az, поступления Государственной налоговой службы составили 12 миллиардов 455,8 миллиона манатов, перевод из Государственного нефтяного фонда — 10 миллиардов 860,7 миллиона манатов, поступления Государственного таможенного комитета — 4 миллиарда 748 миллионов манатов, поступления от платных услуг бюджетных организаций — 480,2 миллиона манатов, поступления Государственной службы по имущественным вопросам — 34,5 миллиона манатов, прочие поступления — 563,2 миллиона манатов.
Отмечается, что расходы государственного бюджета оформлены на сумму 24 миллиарда 668,2 миллиона манатов.
В государственном бюджете на 2025 год предусмотрены доходы в размере 38 миллиардов 356 миллионов манатов и расходы в размере 41 миллиарда 407,6 миллиона манатов.