Azərbaycanın dövlət büdcəsi: gəlir haralardan gəlib?
Maliyyə Nazirliyinin hesabatına görə, 2025-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında dövlət büdcəsi 29 milyard 142,4 milyon manat gəlir əldə edib.
Medianews.az məlumatına görə, Dövlət Vergi Xidməti üzrə daxilolmalar 12 milyard 455,8 milyon manat, Dövlət Neft Fondundan köçürmə 10 milyard 860,7 milyon manat, Dövlət Gömrük Komitəsi üzrə daxilolmalar 4 milyard 748 milyon manat, büdcə təşkilatlarının ödənişli xidmətləri üzrə daxilolmalar 480,2 milyon manat, Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti üzrə daxilolmalar 34,5 milyon manat, başqa daxilolmalar 563,2 milyon manat göstərilir.
Dövlət büdcəsinin xərclərinin 24 milyard 668,2 milyon manat məbləğində rəsmiləşdiyi bildirilir.
2025-ci ilin dövlət büdcəsində 38 milyard 356 milyon manat gəlir, 41 milyard 407,6 milyon manat xərc nəzərdə tutulub.

Azerbaijan's state budget: where does the income come from?
According to the report of the Ministry of Finance, the state budget obtained revenues of 29 billion 142.4 million manat in January-September 2025.
According to Medianews.az, revenues under the State Tax Service amounted to 12 billion 455.8 million manat, transfers from the State Oil Fund 10 billion 860.7 million manat, revenues under the State Customs Committee 4 billion 748 million manat, revenues from paid services of budget organizations 480.2 million manat, revenues under the State Property Affairs Service 34.5 million manat, other revenues 563.2 million manat are indicated.
It is reported that the expenditures of the state budget amounted to 24 billion 668.2 million manat.
The 2025 state budget envisages 38 billion 356 million manat of revenues and 41 billion 407.6 million manat of expenditures.