Azərbaycanda kriptovalyuta sektorunun tənzimlənməsi:
Xeyli müddətdir Mərkəzi Bank kriptovalyuta sektorunu tənzimləyəcək “Virtual aktivlər və virtual aktiv xidməti təminatçılarının fəaliyyəti haqqında” qanun layihəsi üzərində işləyir. Bu qanun layihəsi ölkəmizdə kriptovalyuta və blokçeyn sektorunun hüquqi əsaslarını formalaşdıracaq.
Azərbaycan İnternet Forumunun rəhbəri, Multimedia Mərkəzinin direktoru Osman Gündüzün Medianews.az-a bildirdiyinə görə, Blokçeyn Azərbaycan Mərkəzi (BAM) kriptovalyuta sektorunun tənzimlənməsi ilə bağlı təkliflər hazırlayıb: “Bir müddət öncə bu məsələ ilə bağlı Mərkəzi Bank sədrinin müavini Vüsal Xəlilovla görüşümüz olmuşdu. Görüşdən sonra BAM “Virtual aktivlər və virtual aktiv xidməti təminatçılarının fəaliyyəti haqqında” qanun layihəsinə dair təkliflər hazırlamış və bir neçə dəfə müzakirə etmişdi. Təkliflərin yekun variantı artıq Mərkəzi Banka təqdim olunub.
Bu təkliflərin əsas məqsədi — kripto sektorunun şəffaf, innovativ və beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə tənzimlənməsi, eləcə də yerli startapların və texnoloji təşəbbüslərin inkişaf imkanlarının genişləndirilməsidir”.

Уже довольно долго Центральный Банк работает над проектом закона "О деятельности поставщиков виртуальных активов и услуг виртуальных активов", который будет регулировать сектор криптовалюты. Этот законопроект сформирует правовые основы для криптовалютного и блокчейн-сектора в нашей стране.
Как сообщил для Medianews.az руководитель Азербайджанского Интернет-Форума, директор Мультимедийного Центра Осман Гюндюз, Центр Blockchain Азербайджана (BAM) подготовил предложения по регулированию криптовалютного сектора: "Некоторое время назад у меня была встреча с заместителем председателя Центрального Банка Вусалом Халиловым по этому вопросу. После встречи BAM подготовил предложения по законопроекту «О деятельности поставщиков виртуальных активов и услуг виртуальных активов» и несколько раз их обсуждал. Итоговый вариант предложений уже представлен в Центральный Банк."
Основная цель этих предложений — прозрачное, инновационное и соответствующее международным стандартам регулирование криптосектора, а также расширение возможностей для развития местных стартапов и технологических инициатив."