Azərbaycanda kriptovalyuta sektorunun tənzimlənməsi:
Xeyli müddətdir Mərkəzi Bank kriptovalyuta sektorunu tənzimləyəcək “Virtual aktivlər və virtual aktiv xidməti təminatçılarının fəaliyyəti haqqında” qanun layihəsi üzərində işləyir. Bu qanun layihəsi ölkəmizdə kriptovalyuta və blokçeyn sektorunun hüquqi əsaslarını formalaşdıracaq.
Azərbaycan İnternet Forumunun rəhbəri, Multimedia Mərkəzinin direktoru Osman Gündüzün Medianews.az-a bildirdiyinə görə, Blokçeyn Azərbaycan Mərkəzi (BAM) kriptovalyuta sektorunun tənzimlənməsi ilə bağlı təkliflər hazırlayıb: “Bir müddət öncə bu məsələ ilə bağlı Mərkəzi Bank sədrinin müavini Vüsal Xəlilovla görüşümüz olmuşdu. Görüşdən sonra BAM “Virtual aktivlər və virtual aktiv xidməti təminatçılarının fəaliyyəti haqqında” qanun layihəsinə dair təkliflər hazırlamış və bir neçə dəfə müzakirə etmişdi. Təkliflərin yekun variantı artıq Mərkəzi Banka təqdim olunub.
Bu təkliflərin əsas məqsədi — kripto sektorunun şəffaf, innovativ və beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə tənzimlənməsi, eləcə də yerli startapların və texnoloji təşəbbüslərin inkişaf imkanlarının genişləndirilməsidir”.

Regulation of the cryptocurrency sector in Azerbaijan:
For quite some time, the Central Bank has been working on the draft law "On the activity of virtual assets and virtual asset service providers" that will regulate the cryptocurrency sector. This draft law will form the legal basis for the cryptocurrency and blockchain sector in our country.
According to Osman Gündüz, head of the Azerbaijan Internet Forum and director of the Multimedia Center, speaking to Medianews.az, the Blockchain Azerbaijan Center (BAM) has prepared proposals regarding the regulation of the cryptocurrency sector: "Some time ago, we had a meeting with the Deputy Chairman of the Central Bank, Vusal Khalilov, on this issue. After the meeting, BAM prepared proposals on the draft law 'On the activity of virtual assets and virtual asset service providers' and discussed them several times. The final version of the proposals has already been submitted to the Central Bank."
The main purpose of these proposals is — the transparent, innovative, and international standards-compliant regulation of the crypto sector, as well as the expansion of development opportunities for local startups and technological initiatives."