Övladını idarə edə bilməyən valideyn
Təhsil eksperti Kamran Əsədov Göygöl rayonunda 11-ci sinif şagirdinin də ölümü ilə nəticələnən ağır yol-nəqliyyat hadisəsi ilə bağlı Medianews.az-a açıqlama verib.
O deyib ki, bu hadisə hamımızı sarsıtdı: "Baxın, hər gün məktəblərdə sizin evdən yola saldığınız elə həmin uşaqlarla — adrenalin, macəra, “maraqlı olmaq” hissi ilə dolu gənclərlə — tənqid etdiyiniz müəllimlər işləyir. Onlar təkbaşına 30-35 uşağın həm təlimi, həm də tərbiyəsi ilə məşğuldurlar.
Evdə iki övladını idarə edə bilməyən valideyn, məktəbdə 35 uşağa səsini bir az qaldıran müəllimi təhdid edir, tənqid yağışına tutur. Müəllimdən həm təlimçi, həm psixoloq, həm də ata-ana olmağı tələb edirik, amma ona heç bir dəstək vermirik.
Son vaxtlar baş verən bıçaqlanma, etik olmayan video çəkilişləri, avtoqəzalar — hamısı da həmin evlərin, həmin ailələrin tərbiyə mühitindən gəlir. Uşaqlar evdən gətirdikləri neqativi məktəbə daşıyır, biz isə hər dəfə “müəllim günahkardır” deyib məsuliyyəti üzərimizdən atırıq.
Bu kimi hadisələrdə günahkar müəllim deyil — ailədir, valideyndir. Biz uşaqları bu qədər başımıza çıxarmışıq.
Məktəbi və müəllimi tənqid etməzdən əvvəl, bir anlıq güzgüyə baxın — o uşağın tərbiyəsi, davranışı, dəyərləri harda formalaşmalı idi? Evdə”.

«Тяжелое дорожно-транспортное происшествие в Гёйгёле, в результате которого погиб ученик 11-го класса, потрясло всех нас. Пусть Аллах упокоит его душу».
Эксперт в области образования Камран Асадов дал комментарий Medianews.az по поводу тяжелого дорожно-транспортного происшествия в Гёйгёлском районе, приведшего к смерти ученика 11-го класса.
Он сказал, что это происшествие потрясло всех нас: «Посмотрите, каждый день в школах работают учителя с теми же детьми, которых вы провожаете из дома — с подростками, полными адреналина, азарта, желанием быть «интересными». Они в одиночку занимаются как обучением, так и воспитанием 30-35 детей.
Родитель, который не может справиться с двумя детьми дома, угрожает и осыпает критикой учителя, который позволяет себе повысить голос перед 35 детьми в школе. Мы требуем от учителя быть одновременно наставником, психологом и родителем, но при этом не оказываем ему никакой поддержки.
Недавние случаи ножевых ранений, неэтичные видеозаписи, автокатастрофы — всё это происходит из воспитательной среды тех же домов и семей. Дети приносят негатив из дома в школу, а мы каждый раз снимаем с себя ответственность, говоря «учитель виноват».
В подобных инцидентах виноват не учитель — виновата семья, родители. Мы делаем из детей настоящую проблему для себя.
Прежде чем критиковать школу и учителя, взгляните на себя в зеркало — где должна была формироваться воспитание, поведение и ценности этого ребёнка? Дома».