Alimlərdən HƏYƏCAN TƏBİLİ: Xərçəngə səbəb olan
Britaniya alimləri supermarketlərdə bekon (donuz əti) satışının qadağan edilməsini tələb edirlər. Onlar həyəcan təbili çalaraq bildiriblər ki, bu məhsul 54 mindən çox adamın xərçəngə tutulmasına səbəb olub.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə "Daily Mail" yazıb.
Ekspertlərin iddiasına görə, bekon, vetçina və kolbasa istehsalında ət emalı vasitələrinin nitratlarla vəhdəti kanserogen birləşmələrin əmələ gəlməsinə səbəb olur.
Qeyd edək ki, britaniyalı alimlərin bu xəbərdarlığından düz on il əvvəl Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) emal edilmiş əti 1-ci qrup kanserogen kimi təsnif etmiş, onu tütün və asbestlə eyni risk kateqoriyasına daxil etmişdi.

От учёных СИГНАЛ ТРЕВОГИ: Причина рака
Британские ученые требуют запретить продажу бекона (свинины) в супермаркетах. Они бьют тревогу и сообщают, что этот продукт стал причиной рака у более чем 54 тысяч человек.
Как сообщает Oxu.Az, об этом пишет "Daily Mail".
По утверждению экспертов, сочетание нитратов с мясоперерабатывающими средствами в производстве бекона, ветчины и колбасы ведет к образованию канцерогенных соединений.
Отметим, что десять лет назад Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) классифицировала переработанное мясо как канцероген 1-й группы, отнесла его к той же категории риска, что и табак и асбест.