Alimlər kvant fizikasında illərdir mövcud olan səhvi düzəltdilər
Alimlər kvant fizikasının ən mühüm qanunlarından birində illərdir mövcud olan ciddi bir səhvi düzəldiblər.
Milli.Az xəbər verir ki, fiziklər kvant məlumatlarının ötürülməsində əsas rol oynayan "Ştayn lemması" adlı teoremdəki riyazi boşluğu aradan qaldırıblar. Bu düzəliş sayəsində kvant sistemlərinin necə işlədiyini izah edən qaydalar yenidən etibarlı hesab olunub.
Kvant informasiya nəzəriyyəsi məlumatların ən kiçik hissəciklər vasitəsilə necə saxlandığını öyrənir. Uzun müddət idi ki, bu sahədə istifadə olunan əsas düsturlardan birinin sübutunda məntiqi səhv olduğu bilinirdi. Bu isə bir çox elmi araşdırmaların doğruluğuna şübhə yaradırdı. Yeni araşdırma ilə alimlər həmin səhvi düzəldərək kvant dünyasında "nizam qaydası"nı bərpa ediblər.
Tədqiqat göstərir ki, kvant enerjisi və resursları müəyyən bir qanunauyğunluqla bir-birinə çevrilir. Bu qayda fizika elmindəki məşhur termodinamika qanunlarına çox bənzəyir. Alimlər bu nailiyyəti kvant texnologiyaları üçün "ikinci qanunun" yenidən doğulması kimi qiymətləndirirlər. Bu yenilik gələcəkdə daha sürətli və güclü kvant kompüterlərinin yaradılmasına kömək edəcək.

Ученые исправили ошибку, существовавшую в квантовой физике много лет.
Учёные исправили серьёзную ошибку, существовавшую в одном из важнейших законов квантовой физики на протяжении многих лет.
Как сообщает Milli.Az, физики устранили математическую брешь в теореме под названием "Лемма Штайна", которая играет основную роль в передаче квантовой информации. Благодаря этой коррекции правила, объясняющие, как работают квантовые системы, снова считаются действительными.
Теория квантовой информации изучает, как данные хранятся с помощью самых маленьких частиц. Долгое время было известно, что в доказательстве одной из основных формул, используемых в этой области, присутствовала логическая ошибка. Это вызывало сомнения в правильности множества научных исследований. Благодаря новому исследованию ученые исправили эту ошибку и восстановили "порядок" в квантовом мире.
Исследование показывает, что квантовая энергия и ресурсы преобразуются друг в друга определённым закономерным образом. Это правило очень похоже на известные законы термодинамики в физике. Ученые оценивают это достижение как «второй закон», заново рождённый для квантовых технологий. Эта инновация поможет в будущем создать более быстрые и мощные квантовые компьютеры.