Alimlər kvant fizikasında illərdir mövcud olan səhvi düzəltdilər
Alimlər kvant fizikasının ən mühüm qanunlarından birində illərdir mövcud olan ciddi bir səhvi düzəldiblər.
Milli.Az xəbər verir ki, fiziklər kvant məlumatlarının ötürülməsində əsas rol oynayan "Ştayn lemması" adlı teoremdəki riyazi boşluğu aradan qaldırıblar. Bu düzəliş sayəsində kvant sistemlərinin necə işlədiyini izah edən qaydalar yenidən etibarlı hesab olunub.
Kvant informasiya nəzəriyyəsi məlumatların ən kiçik hissəciklər vasitəsilə necə saxlandığını öyrənir. Uzun müddət idi ki, bu sahədə istifadə olunan əsas düsturlardan birinin sübutunda məntiqi səhv olduğu bilinirdi. Bu isə bir çox elmi araşdırmaların doğruluğuna şübhə yaradırdı. Yeni araşdırma ilə alimlər həmin səhvi düzəldərək kvant dünyasında "nizam qaydası"nı bərpa ediblər.
Tədqiqat göstərir ki, kvant enerjisi və resursları müəyyən bir qanunauyğunluqla bir-birinə çevrilir. Bu qayda fizika elmindəki məşhur termodinamika qanunlarına çox bənzəyir. Alimlər bu nailiyyəti kvant texnologiyaları üçün "ikinci qanunun" yenidən doğulması kimi qiymətləndirirlər. Bu yenilik gələcəkdə daha sürətli və güclü kvant kompüterlərinin yaradılmasına kömək edəcək.

Scientists have corrected a long-standing error in quantum physics.
Scientists have corrected a serious error that existed for years in one of the most important laws of quantum physics.
According to Milli.Az, physicists have eliminated a mathematical gap in the theorem called the "Stein lemma," which plays a crucial role in the transmission of quantum information. Thanks to this correction, the rules explaining how quantum systems work are once again considered valid.
Quantum information theory studies how information is stored through the smallest particles. It had long been known that there was a logical error in the proof of one of the main formulas used in this field. This cast doubt on the accuracy of many scientific studies. With the new research, scientists corrected this error and restored "order" in the quantum world.
The research shows that quantum energy and resources transform into each other according to a certain regularity. This rule closely resembles the famous laws of thermodynamics in physics. Scientists evaluate this achievement as the "second law" reborn for quantum technologies. This innovation will help in the future creation of faster and more powerful quantum computers.
It should be noted that this discovery will allow for more precise calculations of the capabilities of quantum devices.