40 nəfər Benqal fişənglərinə görə ölüb?
"Hər şey yanğının şampan şüşələrinə bərkidilmiş yanan şamlar və ya "Benqal fişəngləri"ndən başladığını göstərir".
Milli.Az xəbər verir ki, bunu Valais kantonunun baş prokuroru Beatris Pilloud keçirdiyi mətbuat konfransında deyib.
İsveçrənin Kran-Montana kurortundakı barda baş vermiş dəhşətli yanğınla bağlı araşdırmalar davam edir.
O bildirib ki, ilkin araşdırmalar Yeni il gecəsi baş verən faciəyə şampan şüşələri üzərindəki fişənglərin tavanı tutuşdurmasının səbəb olduğunu üzə çıxarıb.
İstintaq qrupunun gəldiyi ilkin qənaətə görə, bayram şənliyi zamanı barda ofisiantların şampan şüşələri üzərində yandırdığı Benqal fişəngləri tavan materialına çox yaxın tutulub. Bu isə bir neçə saniyə ərzində bütün məkanı bürüyən sürətli və genişmiqyaslı yanğına səbəb olub. Hadisə nəticəsində 40 nəfərin həlak olduğu, 119 nəfərin isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri aldığı təsdiqlənib. Prokuror Pilloud qeyd edib ki, alovun bu dərəcədə sürətlə yayılmasında barda istifadə olunan səs izolyasiya materiallarının keyfiyyəti və təhlükəsizlik standartlarına uyğunluğu da ciddi şübhə altındadır.
Hazırda müstəntiqlər məkanın təhlükəsizlik sistemlərini, təxliyə yollarının vəziyyətini və hadisə anında barda olan insanların sayının normadan artıq olub-olmadığını araşdırırlar. Şahid ifadələri və sosial mediada paylaşılan videolar da yanğının məhz tavanın alovlanması ilə başladığını təsdiqləyir. Əgər barda təhlükəsizlik qaydalarının pozulduğu və cinayət məsuliyyəti müəyyən edilərsə, məsul şəxslərə qarşı ehtiyatsızlıqdan yanğına səbəb olma və adam öldürmə maddələri ilə cinayət işi açılacaq.
Qeyd edək ki, İsveçrə hökuməti bu faciə ilə əlaqədar ölkədə 5 günlük matəm elan edib və dövlət bayraqları endirilib.

40 человек умерли из-за бенгальских огней?
"Все указывает на то, что все началось с горящих свечей, прикрепленных к бутылкам шампанского, или бенгальских фейерверков".
Как сообщает Milli.Az, об этом заявила прокурор кантона Вале Беатрис Пилло на проведенной пресс-конференции.
Расследование страшного пожара в баре курорта Кран-Монтана в Швейцарии продолжается.
Она отметила, что предварительное расследование выявило, что причиной трагедии в новогоднюю ночь стало возгорание потолка из-за фейерверков на бутылках шампанского.
По предварительному заключению следственной группы, во время праздничного мероприятия официанты поднесли горящие бенгальские фейерверки, прикрепленные к бутылкам шампанского, очень близко к потолочному материалу. Это вызвало быстрое и масштабное возгорание, охватившее все помещение за несколько секунд. По подтвержденным данным, в результате инцидента погибло 40 человек, а 119 получили травмы различной степени тяжести. Прокурор Пилло отметила, что качество и соответствие стандартам безопасности звукоизоляционных материалов, использованных в баре, также находятся под серьезным сомнением и могли повлиять на столь быстрое распространение огня.
В настоящее время следователи изучают системы безопасности помещения, состояние эвакуационных путей и выясняют, не превышало ли количество людей в баре при инциденте установленную норму. Показания свидетелей и видео, размещенные в социальных сетях, подтверждают, что пожар начался именно с возгорания потолка. Если будет установлено, что в баре были нарушены правила безопасности и имеется уголовная ответственность, в отношении ответственных лиц будет возбуждено уголовное дело по статьям о неосторожном причинении пожара и убийстве.
Отметим, что правительство Швейцарии объявило в связи с этой трагедией в стране пятidневный траур, а государственные флаги были приспущены.