40 nəfər Benqal fişənglərinə görə ölüb?
"Hər şey yanğının şampan şüşələrinə bərkidilmiş yanan şamlar və ya "Benqal fişəngləri"ndən başladığını göstərir".
Milli.Az xəbər verir ki, bunu Valais kantonunun baş prokuroru Beatris Pilloud keçirdiyi mətbuat konfransında deyib.
İsveçrənin Kran-Montana kurortundakı barda baş vermiş dəhşətli yanğınla bağlı araşdırmalar davam edir.
O bildirib ki, ilkin araşdırmalar Yeni il gecəsi baş verən faciəyə şampan şüşələri üzərindəki fişənglərin tavanı tutuşdurmasının səbəb olduğunu üzə çıxarıb.
İstintaq qrupunun gəldiyi ilkin qənaətə görə, bayram şənliyi zamanı barda ofisiantların şampan şüşələri üzərində yandırdığı Benqal fişəngləri tavan materialına çox yaxın tutulub. Bu isə bir neçə saniyə ərzində bütün məkanı bürüyən sürətli və genişmiqyaslı yanğına səbəb olub. Hadisə nəticəsində 40 nəfərin həlak olduğu, 119 nəfərin isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri aldığı təsdiqlənib. Prokuror Pilloud qeyd edib ki, alovun bu dərəcədə sürətlə yayılmasında barda istifadə olunan səs izolyasiya materiallarının keyfiyyəti və təhlükəsizlik standartlarına uyğunluğu da ciddi şübhə altındadır.
Hazırda müstəntiqlər məkanın təhlükəsizlik sistemlərini, təxliyə yollarının vəziyyətini və hadisə anında barda olan insanların sayının normadan artıq olub-olmadığını araşdırırlar. Şahid ifadələri və sosial mediada paylaşılan videolar da yanğının məhz tavanın alovlanması ilə başladığını təsdiqləyir. Əgər barda təhlükəsizlik qaydalarının pozulduğu və cinayət məsuliyyəti müəyyən edilərsə, məsul şəxslərə qarşı ehtiyatsızlıqdan yanğına səbəb olma və adam öldürmə maddələri ilə cinayət işi açılacaq.
Qeyd edək ki, İsveçrə hökuməti bu faciə ilə əlaqədar ölkədə 5 günlük matəm elan edib və dövlət bayraqları endirilib.

40 people died because of Bengal fireworks?
"Everything indicates that the fire started from burning candles attached to champagne bottles or from 'Bengal fireworks'."
Milli.Az reports that this was stated by Beatris Pilloud, the chief prosecutor of the Valais canton, during a press conference she held.
Investigations continue regarding the horrific fire that occurred at a bar in the Swiss resort of Crans-Montana.
She stated that preliminary investigations revealed that the tragedy on New Year's Eve was caused by fireworks on the champagne bottles igniting the ceiling.
According to the initial conclusion reached by the investigation team, during the holiday celebration, the waiters held lit Bengal fireworks close to the ceiling material while handling the champagne bottles in the bar. This caused a rapid and extensive fire that engulfed the entire venue within seconds. It has been confirmed that 40 people died as a result of the incident and 119 people sustained various degrees of bodily injuries. Prosecutor Pilloud noted that the quality and compliance with safety standards of the sound insulation materials used in the bar are also seriously suspected in the rapid spread of the fire.
Currently, investigators are examining the safety systems of the venue, the condition of the evacuation routes, and whether the number of people present in the bar at the time of the incident exceeded the permissible limit. Witness statements and videos shared on social media also confirm that the fire started specifically from the ignition of the ceiling. If it is determined that safety regulations were violated in the bar and criminal liability is established, a criminal case will be filed against the responsible individuals under charges of causing fire by negligence and manslaughter.
It should be noted that the Swiss government has declared a five-day mourning period in the country related to this tragedy, and state flags have been lowered.