2026-cı ildə qızıl bazarında gözlənilməz dəyişiklik olacaq?
Bir ildən çoxdur rekord həddə çatan qızılın qiyməti ilə bağlı proqnozlar açıqlanıb. İqtisadçılar qiymətin artacağını bildirirlər.
"Xəzər TV" xəbər verir ki, iqtisadçı ekspert Elman Sadıqov 2026-cı ildə qızılın qiymətində texniki olaraq artım tempinin davam edəcəyini gözləyir.
O bildirib ki, son 10 il ərzində dolların yığılmış (kumulyativ) inflyasiya göstəriciləri demək olar ki, artıq qızılın qiymətinə öz təsirini göstərib. Bundan sonra baş verəcək qiymət artımlarına isə digər amillər təsir edəcək. Nəticə etibarilə, bu faktorlar qızılın qiymətinin artımına təsir edən amillər sırasındadır.
İqtisadçı qeyd edib ki, qiymətin artımına təsir edən əsas amil bazardakı tələbatdır. Bundan sonra qızılın qiymətinə təsir edən tələb amili daha çox dövlətlərin, mərkəzi bankların, fondların və investisiya banklarının tələbindən irəli gələcək. Ən böyük amillərdən biri isə ABŞ Federal Ehtiyatlar Sisteminin faiz dərəcələrini 2026-cı ildə tənzimləməsi olacaq.
Elman Sadıqov əlavə edib ki, faiz dərəcələrinin azaldılacağı proqnozlaşdırılsa da, ABŞ-də 3 faiz ətrafında qalan inflyasiya təzyiqi bu sürəti müəyyən qədər aşağı salır. Yəni qızılın qiyməti qalxsa da, 2025-ci ildə müşahidə olunan yüksək templi artım ehtimalı aşağıdır.

Более года публикуются прогнозы о ценах на золото, достигшие рекордного уровня. Экономисты сообщают, что цена будет расти.
По информации "Каспий ТВ", экономист-эксперт Эльман Садыгов ожидает, что в 2026 году технически сохранится темп роста цены золота.
Он заявил, что за последние 10 лет накопленные показатели инфляции доллара почти полностью уже повлияли на цену золота. Последующие повышения цен будут зависеть от других факторов. В результате эти факторы входят в число факторов, влияющих на рост цены золота.
Экономист отметил, что основным фактором, влияющим на рост цены, является спрос на рынке. Далее фактор спроса на цену золота в большей степени будет зависеть от спроса со стороны других государств, центральных банков, фондов и инвестиционных банков. Одним из крупнейших факторов станет регулирование Федеральной резервной системой США процентных ставок в 2026 году.
Эльман Садыгов добавил, что, хотя прогнозируется снижение процентных ставок, инфляционное давление в США, сохраняющееся около 3%, несколько снижает эту скорость. То есть, несмотря на рост цены золота, вероятность высокотемпового роста, наблюдаемого в 2025 году, ниже.