2026-cı ildə qızıl bazarında gözlənilməz dəyişiklik olacaq?
Bir ildən çoxdur rekord həddə çatan qızılın qiyməti ilə bağlı proqnozlar açıqlanıb. İqtisadçılar qiymətin artacağını bildirirlər.
"Xəzər TV" xəbər verir ki, iqtisadçı ekspert Elman Sadıqov 2026-cı ildə qızılın qiymətində texniki olaraq artım tempinin davam edəcəyini gözləyir.
O bildirib ki, son 10 il ərzində dolların yığılmış (kumulyativ) inflyasiya göstəriciləri demək olar ki, artıq qızılın qiymətinə öz təsirini göstərib. Bundan sonra baş verəcək qiymət artımlarına isə digər amillər təsir edəcək. Nəticə etibarilə, bu faktorlar qızılın qiymətinin artımına təsir edən amillər sırasındadır.
İqtisadçı qeyd edib ki, qiymətin artımına təsir edən əsas amil bazardakı tələbatdır. Bundan sonra qızılın qiymətinə təsir edən tələb amili daha çox dövlətlərin, mərkəzi bankların, fondların və investisiya banklarının tələbindən irəli gələcək. Ən böyük amillərdən biri isə ABŞ Federal Ehtiyatlar Sisteminin faiz dərəcələrini 2026-cı ildə tənzimləməsi olacaq.
Elman Sadıqov əlavə edib ki, faiz dərəcələrinin azaldılacağı proqnozlaşdırılsa da, ABŞ-də 3 faiz ətrafında qalan inflyasiya təzyiqi bu sürəti müəyyən qədər aşağı salır. Yəni qızılın qiyməti qalxsa da, 2025-ci ildə müşahidə olunan yüksək templi artım ehtimalı aşağıdır.

Will there be an unexpected change in the gold market in 2026?
Predictions about the price of gold, which has reached a record high for more than a year, have been announced. Economists say the price will increase.
"Khazar TV" reports that economist expert Elman Sadigov expects the technical growth rate of gold prices to continue in 2026.
He stated that over the past 10 years, the cumulative inflation indicators of the dollar have almost already shown their effect on the price of gold. Other factors will influence the price increases to come. As a result, these factors are among those affecting the increase in the price of gold.
The economist noted that the main factor affecting the price increase is demand in the market. After that, the demand affecting the price of gold will mostly stem from the demands of several states, central banks, funds, and investment banks. One of the biggest factors will be the adjustment of interest rates by the U.S. Federal Reserve System in 2026.
Elman Sadigov added that although interest rates are forecasted to be reduced, the inflation pressure in the U.S. remaining around 3 percent somewhat lowers this rate. That is, although the price of gold will rise, the high growth rate observed in 2025 is less likely.