Qalmaqallı videodan sonra Hadisə geriyə addım atdı
Məşhur müğənni Hadisənin UNICEF üçün hazırladığı Ramazan videosu Türkiyədə böyük etiraza səbəb olub. Videoda Türkiyənin Qəzza, Sudan və Afrika kimi dərin böhran bölgələri ilə eyni tərəziyə qoyularaq "yardıma möhtac" ölkələr arasında göstərilməsi müğənnini tənqid hədəfinə çevirib. Hadisə yaranan qalmaqaldan sonra qurumla bütün əlaqələrini kəsdiyini açıqlayıb.
Milli.Az xəbər verir ki, Hadisə UNICEF üçün hazırlanan videoda Türkiyəni müharibə və krizis bölgələri ilə eyni kateqoriyada təqdim edib. Bu isə Türkiyənin beynəlxalq arenadakı "yardım edən ölkə" profilinə zərər vurduğu üçün sosial mediada sərt qarşılanıb.
Müğənni bildirib ki, videoda istifadə olunan mətn ona birbaşa UNICEF tərəfindən göndərilib və onun məqsədi sadəcə "Ramazanda yaxşılığı böyütmək" olub.
Hadisə gələcəkdə yardım kampaniyalarında daha həssas davranacağını, lakin artıq UNICEF ilə heç bir bağının qalmadığını rəsmən elan edib.
Müğənni verdiyi geniş açıqlamada vətənpərvərliyini vurğulayaraq bunları deyib:
"22 yaşımda Avroviziyada ölkəmi təmsil etdiyim gündən bəri hər platformada Türkiyəni qürurla müdafiə etmişəm. Türkiyə dövləti və milləti ilə güclü bir ölkədir, dünyanın hər yerinə yardım aparır. Ramazan ayında hər kəsi nifrət dolu cümlələrdən və qütbləşmədən uzaq durmağa çağırıram."
Hadisə bundan sonra uşaqlara göstərəcəyi dəstəyi hər hansı qurumdan asılı olmayaraq, tamamilə müstəqil şəkildə davam etdirəcəyini bildirib.

После скандального видео Хадис отступил назад
Известная певица Хадисе вызвала большой протест в Турции своим видео о Рамадане, подготовленным UNICEF. В видео Турция была поставлена на одну чашу весов с такими глубоко кризисными регионами, как Газа, Судан и Африка, и показана среди стран, “нуждающихся в помощи”, что сделало певицу объектом критики. После возникшего скандала Хадисе заявила, что разрывает все связи с организацией.
Согласно сообщению Milli.Az, в видео, подготовленном UNICEF, Турция была представлена в одной категории с зонами войны и кризиса. Это было жестко воспринято в социальных сетях, поскольку нанесло ущерб международному имиджу Турции как страны, оказывающей помощь.
Певица заявила, что текст, использованный в видео, был прислан ей напрямую UNICEF, и его цель заключалась исключительно в том, чтобы “распространять добро в Рамадан”.
Хадисе официально объявила, что в будущем будет вести кампании помощи более осторожно, но, тем не менее, разрывает все связи с UNICEF.
В своем обширном заявлении певица подчеркнула свою патриотичность и сказала:
“С того дня, как мне было 22 года и я представляла страну на Евровидении, я гордо защищала Турцию на всех площадках. Турецкое государство и народ — это сильная страна, которая оказывает помощь по всему миру. В Рамадан я призываю всех избегать наполненных ненавистью выражений и поляризации.”
Хадисе также заявила, что впредь будет оказывать поддержку детям полностью независимо, без зависимости от каких-либо организаций.