"2024-cü ildə respublika üzrə orta aylıq əməkhaqqı 8.1 faiz artmışdırsa, ötən ilin ilk 11 ayında artım 9.3 faiz olub. 2025-ci ilin yekun nominal orta aylıq əməkhaqqı artım fazinin fevral ayının əvvəllərində rəsmi elan ediləcəyi gözlənilir. İlkin gözlənti 9.2 faiz maaş artımıdır".
Bunu Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında deputat Vüqar Bayramov deyib.
Onun sözlərinə bu o deməkdir ki, yaxın günlərdə bütün növ pensiyaların indeksləşdirilərək artırılması baş verəcək:
"9.2 faiz artırılacağı gözlənilən pensiya artımları 1 milyon 100 mindən çox vətəndaşımıza şamil olunaraq yanvar ayından hesablanacaq. Bu bütün növ əmək pensiyalarını, o cümlədən yaşa görə, əlilliyə görə və ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyaları alan bütün vətəndaşlarımıza şamil olunacaq. 2026-cı ildə Azərbaycanda orta aylıq pensiyanın təxminən 590 manat olacağı proqnozlaşdırılır, yaşa görə orta pensiya isə 629 manata çatacaq və bu məbləğ 2025-ci illə müqayisədə 7.9%-dən çox artım deməkdir"./Unikal.az

«Если в 2024 году по республике средняя месячная зарплата выросла на 8,1%, то за первые 11 месяцев прошлого года рост составил 9,3%. Ожидается, что итоговый номинальный средний месячный рост зарплаты за 2025 год будет официально объявлен в начале февраля. Первоначальные ожидания – рост зарплаты на 9,2%».
Об этом сегодня на заседании Милли Меджлиса заявил депутат Вугар Байрамов.
По его словам, это означает, что в ближайшие дни произойдет индексация и повышение всех видов пенсий:
«Ожидаемое повышение пенсий на 9,2% будет применено к более чем 1 миллиону 100 тысячам наших граждан и рассчитываться начиная с января. Это будет распространяться на все виды трудовых пенсий, включая пенсии по возрасту, по инвалидности и в связи с потерей кормильца у всех получающих трудовые пенсии граждан. Прогнозируется, что в 2026 году средняя месячная пенсия в Азербайджане составит примерно 590 манатов, а средняя пенсия по возрасту достигнет 629 манатов, что означает рост более чем на 7,9% по сравнению с 2025 годом». /Unikal.az