Kredit götürmək istəyənlərin diqqətinə — Faizlər qalxa bilər
Azərbaycanda kredit bazarında dinamika dəyişir. Son statistik göstəricilər bankların qeyri-işlək kredit portfelinin 763 milyon manata çatdığını göstərir. Bu artım xüsusilə istehlak və biznes sahələrində özünü büruzə verir ki, bu da maliyyə sistemində risklərin artması ehtimalını gündəmə gətirir.
Məsələ ilə bağlı iqtisadçı ekspert Asif İbrahimov Demokrat.az-a bildirib ki, problemli kreditlərin artması bank sektorunun risk profilinə birbaşa təsir göstərir:
“Belə hallarda maliyyə institutları mümkün zərərləri kompensasiya etmək məqsədilə əlavə ehtiyatlar formalaşdırır ki, bu da onların gəlirliliyinə və kredit vermə imkanlarına təsirsiz ötüşmür. Banklar daha ehtiyatlı kredit siyasəti yürütməyə başlayır. Bu tendensiya gələcəkdə kredit şərtlərinin sərtləşməsi ilə nəticələnə bilər. Belə ki, banklar tərəfindən borcalanlara tətbiq olunan tələblərin artırılması, girov və gəlir meyarlarının daha ciddi qiymətləndirilməsi, eləcə də riskli hesab edilən sahələr üzrə kreditləşmənin məhdudlaşdırılması ehtimalı yüksəlir. Problemli kreditlərin artması kredit faizlərinə də təsir göstərə bilər. Risklərin yüksəlməsi fonunda banklar bu riski kompensasiya etmək üçün faiz dərəcələrini müəyyən qədər artırmaq məcburiyyətində qala bilərlər”.
Asif İbrahimov bildirib ki, risklərin artması kreditlərin bahalaşmasına səbəb ola bilər. Lakin bu proses təkcə daxili problemlərlə deyil, həm də Mərkəzi Bankın siyasəti və ölkədəki ümumi iqtisadi vəziyyətlə sıx bağlıdır.
“Prosesin dinamikası yalnız problemli kreditlərin səviyyəsi ilə məhdudlaşmır. Mərkəzi Bankın pul-kredit siyasəti, bank sektorunun kapital dayanıqlığı və ümumi makroiqtisadi vəziyyət bu istiqamətdə əsas müəyyənedici amillər olaraq qalır. Müvafiq tənzimləyici tədbirlər və iqtisadi sabitlik şəraitində risklərin təsiri müəyyən qədər neytrallaşdırıla bilər. Problemli kreditlərin artımı uzunmüddətli perspektivdə kreditlərin həm əlçatanlığına, həm də qiymətinə təsir edə biləcək mühüm faktordur. Bu baxımdan bank sektorunda risklərin effektiv idarə olunması və balanslı kredit siyasətinin həyata keçirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir”.
Yəni, vətəndaşların vaxtında qaytarmadığı kreditlərin həcmi artdıqca, banklar yeni kredit verərkən daha sərt şərtlər qoyur və özlərini qorumaq üçün faizləri qaldıra bilirlər.

Динамика на кредитном рынке Азербайджана меняется. Последние статистические показатели показывают, что портфель неработающих кредитов банков достиг 763 миллионов манатов. Этот рост особенно заметен в потребительском и бизнес-сегментах, что поднимает вопрос о возможном увеличении рисков в финансовой системе.
По этому поводу экономист-эксперт Асиф Ибрагимов заявил агентству Demokrat.az, что рост проблемных кредитов напрямую влияет на профиль риска банковского сектора:
«В таких случаях финансовые институты формируют дополнительные резервы для компенсации возможных убытков, что не остается без влияния на их доходность и возможности по кредитованию. Банки начинают применять более осторожную кредитную политику. Эта тенденция в будущем может привести к ужесточению условий кредитования. В частности, возрастет вероятность усиления требований к заемщикам со стороны банков, более строгой оценке залогов и доходов, а также ограничению кредитования по отраслям с высоким уровнем риска. Рост проблемных кредитов также может повлиять на процентные ставки по кредитам. На фоне роста рисков банки могут быть вынуждены во многом повышать процентные ставки для компенсации этого риска».
Асиф Ибрагимов отметил, что увеличение рисков может привести к удорожанию кредитов. Однако этот процесс связан не только с внутренними проблемами, но и с политикой Центрального банка и общей экономической ситуацией в стране.
«Динамика процесса не ограничивается только уровнем проблемных кредитов. Денежно-кредитная политика Центрального банка, капиталовая устойчивость банковского сектора и общая макроэкономическая ситуация остаются основными определяющими факторами в данном направлении. При соответствующих регулирующих мерах и экономической стабильности влияние рисков может быть частично нейтрализовано. Рост проблемных кредитов является важным фактором, который в долгосрочной перспективе может повлиять как на доступность, так и на стоимость кредитов. В этом контексте эффективное управление рисками в банковском секторе и реализация сбалансированной кредитной политики имеют особое значение».
То есть по мере увеличения объема кредитов, которые граждане не возвращают вовремя, банки при выдаче новых кредитов устанавливают более жесткие условия и могут повышать процентные ставки для собственной защиты.