Kiberdələduzların toruna düşməməyin
İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı və rəqəmsallaşmanın miqyasının genişlənməsi kibertəhlükəsizlik məsələsini ölkəmizdə əsas gündəm mövzusuna çevirib. Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) icraçı direktoru Rauf Cabarov bildirir ki, kibertəhdidlər daha çox rəqəmsallaşmanın vüsət aldığı sahələri hədəf alır.
Onun sözlərinə görə, kiberfırıldaqçıların diqqəti ən çox maliyyə sektorundadır. Hazırda bu sahədə kartlardan vəsaitlərin oğurlanması ilə bağlı milyonlarla manatlıq itkilər qeydə alınır. Mütəxəssis vurğulayır ki, Mərkəzi Bank keçən il maliyyə təşkilatları üçün informasiya təhlükəsizliyi tələblərini sərtləşdirib:
- Maliyyə qurumları mütəmadi olaraq yoxlamalar keçirməli və aşkar olunan boşluqları dərhal aradan qaldırmalıdırlar;
- Bəzi qurumlarda boşluqların yaranma səbəbi köhnə texnologiyaların istifadə edilməsidir. İnfrastrukturun yenilənməməsi və lisenziyaların vaxtında alınmaması kiberhücumlar üçün münbit şərait yaradır.
Təcrübə göstərir ki, kiberhücumların əksəriyyəti texniki xətadan deyil, məhz istifadəçilərin məlumatsızlığından baş tutur. R.Cabarov vətəndaşlara bir neçə vacib məsləhət verib:
- Məlumatlarınızı gizli saxlayın: şəxsi və xüsusən kontakt məlumatlarınızı internet üzərindən paylaşmaqdan çəkinin;
- Təkliflərə şübhə ilə yanaşın: "Heç kim heç nədən heç nə vermir". Əsassız və həddən artıq cəlbedici görünən təkliflərə dərhal "yox" deməyi bacarmalısınız. /Baku Tv

Быстрое развитие информационно-коммуникационных технологий и расширение масштабов цифровизации сделали вопрос кибербезопасности основной темой повестки дня в нашей стране. Исполнительный директор Ассоциации организаций кибербезопасности Азербайджана (АКТА) Рауф Джабаров отмечает, что киберугрозы в основном нацелены на сферы, где получила широкое распространение цифровизация.
По его словам, основное внимание кибермошенников сосредоточено на финансовом секторе. В настоящее время в этой области фиксируются убытки в миллионы манатов, связанные с кражей средств с карт. Специалист подчеркивает, что Центральный банк в прошлом году ужесточил требования по информационной безопасности для финансовых организаций:
- Финансовые учреждения должны регулярно проводить проверки и немедленно устранять выявленные уязвимости;
- В некоторых учреждениях причиной появления уязвимостей является использование устаревших технологий. Необновление инфраструктуры и несвоевременное получение лицензий создают благоприятные условия для кибератак.
Опыт показывает, что большинство кибератак случаются не из-за технических ошибок, а именно из-за неосведомленности пользователей. Р. Джабаров дал гражданам несколько важных советов:
- Храните свои данные в секрете: воздерживайтесь от размещения личной и особенно контактной информации в интернете;
- Относитесь с подозрением к предложениям: "Никто ни за что не дает ничего просто так". Вы должны уметь сразу же говорить "нет" необоснованным и чрезмерно привлекательным предложениям. /Baku Tv