Zəngəzur dəhlizi: hüquqi prosedurlar yekunlaşdı? -
Dünən ABŞ-nin dövlət katibi Marko Rubio və Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan Vaşinqtonda Tramp Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutunun (TRIPP) icra çərçivəsini elan etdilər
Bu o deməkdirmi ki, Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı bütün hüquqi, siyasi məsələlər həllini tapdı və artıq dəhlizin açılmasına heç bir siyasi, hüquqi maneə qalmadı?
Medianews.az-ın sualını cavablandıran politoloq Oqtay Qasımov bildirib ki, Marko Rubio ilə Ararat Mirzoyan arasında keçirilən görüşdə əldə olunan razılaşmalar Zəngəzur dəhlizinin, yəni “Tramp maşurutu”nun açılması istiqamətində önəmli addımdır: “Ötən il avqustun 8-də Vaşinqtonda əldə olunmuş razılığa görə ABŞ bu nəqliyyat dəhlizinə nəzarəti öz üzərinə götürüb. Bununla bağlı Ermənistanla razılaşma əldə olunmuşdu. Ardınca ABŞ-nin nümayəndələri Ermənistana səfərlər edərək ilkin dəyərləndirmələr apardılar. Dəhlizin açılması üçün 145 milyon dollar vəsaitin lazım olduğu müəyyənləşdirildi. Artıq məbləğin ayrılması da həllini tapıb. Bunun ardınca məsələnin həm hüquqi, həm də texniki, iqtisadi əsaslandırmaları yekunlaşmalı idi ki, dünən Rubio ilə Mirzoyanın elan etdiyi icra sənədi məhz həmin hüquqi və texniki əsaslandırmada önəmli bir mərhələdir”.
O.Qasımov qeyd edib ki, faktiki olaraq icra sənədi hüquqi prosedurların yekunlaşdığını göstərir: “Bundan sonra çox güman ki, tərəflər artıq texniki məqamları müzakirə edərək tikintinin başlanma tarixini, onun mərhələlərini, digər praktik işləri razılaşdıracaqlar. Hüquqi bazanın razılaşdırılmasının yekunlaşması praktik addımların atılmasına yol açır. Yerevandan verilən açıqlamalar onu göstərir ki, bu ilin ikinci yarsında, yəqin ki, Ermənistandakı parlament seçkilərindən sonra Zəngəzur dəhlizinin açılması start götürəcək. Bu baxımdan dünən Vaşinqtonda əldə olunmuş razılaşma, icra çərçivəsinin elan edilməsi mühüm irəliləyişdir”.

Вчера государственный секретарь США Марко Рубио и министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Вашингтоне объявили о рамочной программе реализации Международного маршрута мира и процветания Трампа (TRIPP) .
Означает ли это, что все юридические и политические вопросы, связанные с коридором Зангезур, решены и теперь нет никаких политических или юридических препятствий для его открытия?
Medianews.az в ответ на свой вопрос политолог Октай Гасымов заявил, что достигнутые договоренности между Марко Рубио и Араратом Мирзоэном на встрече являются важным шагом в направлении открытия коридора Зангезур, то есть "маршрута Трампа": "Согласно соглашению, достигнутому 8 августа прошлого года в Вашингтоне, США взяли на себя контроль над этим транспортным коридором. В связи с этим было достигнуто соглашение с Арменией. Затем представители США посетили Армению и провели предварительную оценку. Было определено, что для открытия коридора требуется 145 миллионов долларов. Вопрос об выделении этой суммы уже решен. Далее юридические, технические и экономические обоснования должны были быть завершены, и вчерашний объявленный Рубио и Мирзоэном документ по реализации является важной стадией именно в этих юридических и технических основаниях".
О. Гасымов отметил, что фактически документ по реализации свидетельствует о завершении юридических процедур: "Далее, скорее всего, стороны будут обсуждать технические детали, согласовывать дату начала строительства, его этапы и другие практические действия. Завершение согласования юридической базы открывает путь к практическим шагам. Заявления из Еревана показывают, что, вероятно, во второй половине этого года, после парламентских выборов в Армении, стартует открытие коридора Зангезур. В этом смысле достигнутое вчера в Вашингтоне соглашение и объявление рамок реализации является важным прогрессом".