Zəngəzur dəhlizi: hüquqi prosedurlar yekunlaşdı? -
Dünən ABŞ-nin dövlət katibi Marko Rubio və Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan Vaşinqtonda Tramp Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutunun (TRIPP) icra çərçivəsini elan etdilər
Bu o deməkdirmi ki, Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı bütün hüquqi, siyasi məsələlər həllini tapdı və artıq dəhlizin açılmasına heç bir siyasi, hüquqi maneə qalmadı?
Medianews.az-ın sualını cavablandıran politoloq Oqtay Qasımov bildirib ki, Marko Rubio ilə Ararat Mirzoyan arasında keçirilən görüşdə əldə olunan razılaşmalar Zəngəzur dəhlizinin, yəni “Tramp maşurutu”nun açılması istiqamətində önəmli addımdır: “Ötən il avqustun 8-də Vaşinqtonda əldə olunmuş razılığa görə ABŞ bu nəqliyyat dəhlizinə nəzarəti öz üzərinə götürüb. Bununla bağlı Ermənistanla razılaşma əldə olunmuşdu. Ardınca ABŞ-nin nümayəndələri Ermənistana səfərlər edərək ilkin dəyərləndirmələr apardılar. Dəhlizin açılması üçün 145 milyon dollar vəsaitin lazım olduğu müəyyənləşdirildi. Artıq məbləğin ayrılması da həllini tapıb. Bunun ardınca məsələnin həm hüquqi, həm də texniki, iqtisadi əsaslandırmaları yekunlaşmalı idi ki, dünən Rubio ilə Mirzoyanın elan etdiyi icra sənədi məhz həmin hüquqi və texniki əsaslandırmada önəmli bir mərhələdir”.
O.Qasımov qeyd edib ki, faktiki olaraq icra sənədi hüquqi prosedurların yekunlaşdığını göstərir: “Bundan sonra çox güman ki, tərəflər artıq texniki məqamları müzakirə edərək tikintinin başlanma tarixini, onun mərhələlərini, digər praktik işləri razılaşdıracaqlar. Hüquqi bazanın razılaşdırılmasının yekunlaşması praktik addımların atılmasına yol açır. Yerevandan verilən açıqlamalar onu göstərir ki, bu ilin ikinci yarsında, yəqin ki, Ermənistandakı parlament seçkilərindən sonra Zəngəzur dəhlizinin açılması start götürəcək. Bu baxımdan dünən Vaşinqtonda əldə olunmuş razılaşma, icra çərçivəsinin elan edilməsi mühüm irəliləyişdir”.

Zangazur corridor: have the legal procedures been completed? -
Yesterday, US Secretary of State Marko Rubio and Armenia's Foreign Minister Ararat Mirzoyan announced in Washington the implementation framework of the Trump International Peace and Prosperity Route (TRIPP) implementation framework.
Does this mean that all legal and political issues regarding the Zangezur corridor have been resolved and that there are no longer any political or legal obstacles to the opening of the corridor?
Medianews.az asked this question to political analyst Oktay Gasimov, who stated that the agreements reached during the meeting between Marko Rubio and Ararat Mirzoyan are an important step towards the opening of the Zangezur corridor, that is, the "Trump route": "According to the agreement reached in Washington on August 8 last year, the US has taken responsibility for overseeing this transport corridor. An agreement with Armenia had been reached on this matter. Subsequently, US representatives visited Armenia and conducted preliminary assessments. It was determined that 145 million dollars of funding was needed to open the corridor. The allocation of this amount has also been resolved. Following this, the legal, technical, and economic justifications of the issue needed to be finalized, and the implementation document announced yesterday by Rubio and Mirzoyan is an important milestone in those legal and technical justifications.”
O. Gasimov noted that, in fact, the implementation document indicates the completion of legal procedures: “After this, it is very likely that the parties will discuss the technical details, agree on the construction start date, its stages, and other practical matters. The completion of the agreement on the legal basis paves the way for practical steps. Statements from Yerevan show that in the second half of this year, probably after the parliamentary elections in Armenia, the opening of the Zangezur corridor will commence. In this regard, the agreement reached in Washington yesterday and the announcement of the implementation framework are an important progress.”