İran-Ermənistan münasibətlərində SENSASİON DÖNÜŞ -
“İranın İrəvandakı səfiri Xalil Şirqolaminin mətbuat konfransında söylədikləri İran-Ermənistan münasibətlərində dönüş nöqtəsi sayıla bilər”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Ermənistan müstəqillik qazandıqdan bu yana İranla sıx münasibətləri olub və bu iki dövlətin bir-birlərinə iradları olmayıb: “Ancaq Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın İran rejiminin düşməni ABŞ-la müxtəlif sahələrdə tərəfdaşlığını genişləndirməsi, üstəgəl ərazisində “Tramp yolu”nun inşasına imza atması Tehranı hərəkətə keçməyə sövq edib. İran səfirinin “Ermənistan getdikcə İrana qarşı düşmən mövqedə olan qüvvələrin fəaliyyət mərkəzinə çevrilir” açıqlaması ikili münasibətlərdə mövcud vəziyyətdən xəbər verir.
Aydındır ki, səfir İran Xarici İşlər Nazirliyinin təlimatı əsasında Ermənistan hökumətinin siyasətini sərt tənqid edib. İran səfirliyi qarşısında İrəvanda yaşayan iranlıların ölkələrindəki etiraza dəstək verməsi səfirin narazılığına səbəb olub. Səfiri narazı salan həm də Ermənistan polisinin səfirlik qarşısında etiraza şərait yaratması olub. İranlı diplomat “ən çətin məqamlarda məhz Tehran həmişə İrəvana yardım əlini uzadıb” cümləsiylə İrəvanın Tehrana arxa çevirdiyini demək istəyib. Səfirin son cümləsini belə də oxumaq olar: “Azərbaycan torpaqlarının işğalında Sizə vediyimiz dəstəyi unutduz”.
Nikol Paşinyan İranda gec və ya tez rejimin dəyişəcəyinin fərqindədir. Ona görə o qəddar rejimlə tərəfdaş olmaqdansa, dünyanın superdövləti ABŞ-ıa sıx tərəfdaşlığa üstünlük verib. Bu Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçı siyasətinə dəstək verən İran rejiminə də yaxşı dərsdir”.

SENSATIONAL TURN in Iran-Armenia relations -
"What Iran's ambassador to Yerevan, Khalil Shirgholami, said at the press conference can be considered a turning point in Iran-Armenia relations." Political analyst Elkhan Shahinoglu said this in an interview with Medianews.az.
He stated that Armenia has had close relations with Iran since it gained independence and that these two states had no grievances against each other: "However, Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan's expansion of partnership with the enemy of the Iranian regime, the United States, in various fields, and additionally signing the construction of the 'Trump Road' on its territory, has prompted Tehran to take action. The statement by the Iranian ambassador that 'Armenia is increasingly turning into the center of activity of forces hostile towards Iran' reflects the current situation in bilateral relations."
It is clear that the ambassador harshly criticized the Armenian government's policy based on instructions from the Iranian Ministry of Foreign Affairs. The support by Iranians living in Yerevan for the protests in their country caused dissatisfaction for the ambassador. What also displeased the ambassador was the Armenian police facilitating protests in front of the embassy. With the phrase "Tehran has always extended a helping hand to Yerevan at the most difficult moments," the Iranian diplomat wanted to say that Yerevan has turned its back on Tehran. The ambassador's last sentence can also be read as: "You have forgotten the support we gave you in the occupation of Azerbaijani lands."
Nikol Pashinyan is aware that sooner or later the regime in Iran will change. Therefore, rather than partnering with that cruel regime, he prioritizes close partnership with the world's superpower, the United States. This is also a good lesson to the Iranian regime, which supports Armenia's occupying policy against Azerbaijan."