İran-Ermənistan münasibətlərində SENSASİON DÖNÜŞ -
“İranın İrəvandakı səfiri Xalil Şirqolaminin mətbuat konfransında söylədikləri İran-Ermənistan münasibətlərində dönüş nöqtəsi sayıla bilər”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Ermənistan müstəqillik qazandıqdan bu yana İranla sıx münasibətləri olub və bu iki dövlətin bir-birlərinə iradları olmayıb: “Ancaq Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın İran rejiminin düşməni ABŞ-la müxtəlif sahələrdə tərəfdaşlığını genişləndirməsi, üstəgəl ərazisində “Tramp yolu”nun inşasına imza atması Tehranı hərəkətə keçməyə sövq edib. İran səfirinin “Ermənistan getdikcə İrana qarşı düşmən mövqedə olan qüvvələrin fəaliyyət mərkəzinə çevrilir” açıqlaması ikili münasibətlərdə mövcud vəziyyətdən xəbər verir.
Aydındır ki, səfir İran Xarici İşlər Nazirliyinin təlimatı əsasında Ermənistan hökumətinin siyasətini sərt tənqid edib. İran səfirliyi qarşısında İrəvanda yaşayan iranlıların ölkələrindəki etiraza dəstək verməsi səfirin narazılığına səbəb olub. Səfiri narazı salan həm də Ermənistan polisinin səfirlik qarşısında etiraza şərait yaratması olub. İranlı diplomat “ən çətin məqamlarda məhz Tehran həmişə İrəvana yardım əlini uzadıb” cümləsiylə İrəvanın Tehrana arxa çevirdiyini demək istəyib. Səfirin son cümləsini belə də oxumaq olar: “Azərbaycan torpaqlarının işğalında Sizə vediyimiz dəstəyi unutduz”.
Nikol Paşinyan İranda gec və ya tez rejimin dəyişəcəyinin fərqindədir. Ona görə o qəddar rejimlə tərəfdaş olmaqdansa, dünyanın superdövləti ABŞ-ıa sıx tərəfdaşlığa üstünlük verib. Bu Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçı siyasətinə dəstək verən İran rejiminə də yaxşı dərsdir”.

«То, что посол Ирана в Ереване Халил Ширголами сказал на пресс-конференции, можно считать поворотным моментом в отношениях между Ираном и Арменией». Так заявил политолог Элхан Шахиноглу в интервью Medianews.az.
Он отметил, что с момента обретения Арменией независимости у нее были тесные отношения с Ираном, и у этих двух государств не было претензий друг к другу: «Однако расширение премьер-министром Армении Николом Пашиняном партнерства с врагом иранского режима — США — в различных сферах, а также подписание строительства «дороги Трампа» на территории страны побудили Тегеран к действию. Заявление посла Ирана о том, что «Армения постепенно превращается в центр деятельности сил, враждебных Ирану», отражает нынешнее состояние двусторонних отношений.
Очевидно, что посол резко раскритиковал политику правительства Армении по указанию Министерства иностранных дел Ирана. Недовольство посла вызвало то, что проживающие в Ереване иранцы поддержали акции протеста в своей стране перед посольством. Ещё одним поводом для недовольства посла стала организация полицией Армении условий для проведения протеста перед посольством. Иранский дипломат, сказав: «В самые трудные моменты именно Тегеран всегда протягивал руку помощи Еревану», хотел подчеркнуть, что Армения отвернулась от Тегерана. Последнее предложение посла можно прочитать и так: «Вы забыли поддержку, которую мы вам оказывали в оккупации азербайджанских земель».
Никол Пашинян понимает, что режим в Иране рано или поздно изменится. Поэтому он предпочел тесное партнерство с супердержавой мира — США, а не с жестоким режимом. Это хороший урок и для иранского режима, который поддерживает оккупационную политику Армении в отношении Азербайджана».