Tehranda iğtişaşlarda həlak olan 100 nəfərin dəfn mərasimi başlayıb
BAKU.WS dövlət televiziyasına istinadən xəbər verir ki, ölənlər arasında həm mülki şəxslər, həm də İslam Respublikasının hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları var.
Xatırladaq ki, etirazlar İranda 28 dekabrda yerli valyutanın devalvasiyası fonunda başlayıb. Polis tərəfindən göz yaşartıcı qaz istifadə də daxil olmaqla, gücləndirilmiş təhlükəsizlik tədbirləri ilə müşayiət olunub. Ən böyük etirazlar Tehranda baş verib, ən şiddətli toqquşmalar isə qərbdə və cənub-qərbdə (Məlikşahi, Kermanşah və Lordeqan şəhərləri) qeydə alınıb.
Yanvarın əvvəlində İran hakimiyyəti ölkə miqyasında internet və telefon xidmətini dayandırıb. Hesab olunur ki, bu, hakimiyyətin etirazçılarla mübarizə tədbirlərindən biri olub.

В Тегеране началась церемония похорон 100 человек, погибших во время протестов.
BAKU.WS со ссылкой на государственное телевидение сообщает, что среди погибших как гражданские лица, так и сотрудники правоохранительных органов Исламской Республики.
Напомним, что протесты в Иране начались 28 декабря на фоне девальвации национальной валюты. Они сопровождались усиленными мерами безопасности, включая применение полиции слезоточивого газа. Самые крупные протесты произошли в Тегеране, а самые ожесточённые столкновения зафиксированы на западе и юго-западе (города Меликшахи, Керманшах и Лордехан).
В начале января власти Ирана отключили интернет и телефонную связь по всей стране. Считается, что это была одна из мер борьбы властей с протестующими.