Tehranda iğtişaşlarda həlak olan 100 nəfərin dəfn mərasimi başlayıb
BAKU.WS dövlət televiziyasına istinadən xəbər verir ki, ölənlər arasında həm mülki şəxslər, həm də İslam Respublikasının hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları var.
Xatırladaq ki, etirazlar İranda 28 dekabrda yerli valyutanın devalvasiyası fonunda başlayıb. Polis tərəfindən göz yaşartıcı qaz istifadə də daxil olmaqla, gücləndirilmiş təhlükəsizlik tədbirləri ilə müşayiət olunub. Ən böyük etirazlar Tehranda baş verib, ən şiddətli toqquşmalar isə qərbdə və cənub-qərbdə (Məlikşahi, Kermanşah və Lordeqan şəhərləri) qeydə alınıb.
Yanvarın əvvəlində İran hakimiyyəti ölkə miqyasında internet və telefon xidmətini dayandırıb. Hesab olunur ki, bu, hakimiyyətin etirazçılarla mübarizə tədbirlərindən biri olub.

The funeral ceremony for 100 people who died in the riots in Tehran has begun.
According to BAKU.WS citing state television, both civilians and law enforcement officers of the Islamic Republic are among the deceased.
It should be recalled that the protests in Iran began on December 28 against the backdrop of the local currency devaluation. They were accompanied by intensified security measures by the police, including the use of tear gas. The largest protests took place in Tehran, with the most violent clashes recorded in the west and southwest (the cities of Malekshahi, Kermanshah, and Lordegan).
At the beginning of January, the Iranian authorities shut down internet and telephone services nationwide. It is considered one of the measures taken by the authorities to combat protesters.