Tovuzda qəbiristanlıqda həmkəndlisini döyüb öldürməkdə təqsirləndirilən Mübariz Yusifovun barəsindəki qərardan kassasiya şikayəti verilib.
Medianews.az Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, şikayət hakim Şahin Yusifovun sədrliyi ilə baxılacaq.
İttihama əsasən, hadisə 2024-cü il iyulun 1-də Tovuz rayonunun Yuxarı Öysüzlü kənd qəbiristanlığında baş verib. Şəhid atası Mübariz Yusifov oğlu Münasib Yusifovun məzarını ziyarətə gedərkən həmkəndlisi, 66 yaşlı Novruz Hacıyevin qəbiristanlıq ərazisində mal-qara otardığını görüb. Yusifov buna etiraz edərək Hacıyevdən heyvanları qəbiristanlıqdan çıxarmasını tələb edib. Mübahisə zamanı Novruz Hacıyev əlindəki çomaqla Mübariz Yusifova hücum edib. Yusifov isə çomağı ondan alıb və Hacıyevi yerə yıxaraq həmin çomaqla onun baş və bədəninə zərbələr endirib.
Ağır xəsarətlər alan Novruz Hacıyev xəstəxanaya çatdırılsa da, həyatını xilas etmək mümkün olmayıb.
Hadisə ilə bağlı Tovuz Rayon Prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 126.3-cü (qəsdən sağlamlığa ağır zərərvurma ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddəsi ilə cinayət işi açılıb. Mübariz Yusifov təqsirləndirilən şəxs qismində həbs edilib. Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsi onu 10 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib. Gəncə Apellyasiya Məhkəməsi isə verilən apellyasiya şikayətini təmin etməyib.

Martyr grave visit RESULTED in MURDER:
A cassation appeal has been filed against the decision on Mübariz Yusifov, who is accused of beating and killing his fellow villager in a cemetery in Tovuz.
Medianews.az, citing Pravda.az, reports that the appeal will be heard under the chairmanship of Judge Shahin Yusifov.
According to the accusation, the incident took place on July 1, 2024, in the cemetery of the Yuxarı Öysüzlü village of the Tovuz district. Mübariz Yusifov, a martyr's father, went to visit the grave of his son Münasib Yusifov and saw his fellow villager, 66-year-old Novruz Hajiyev, grazing livestock in the cemetery area. Yusifov objected to this and demanded that Hajiyev remove the animals from the cemetery. During the dispute, Novruz Hajiyev attacked Mübariz Yusifov with a stick in his hand. Yusifov took the stick from him, knocked Hajiyev to the ground, and struck his head and body with the stick.
Novruz Hajiyev, who sustained serious injuries, was brought to the hospital but could not be saved.
Regarding the incident, a criminal case was opened at the Tovuz District Prosecutor's Office under Article 126.3 of the Criminal Code (intentional infliction of serious bodily harm resulting in the death of the injured person due to negligence). Mübariz Yusifov was arrested as the accused. The Ganja Serious Crimes Court sentenced him to 10 years of imprisonment. The Ganja Court of Appeal denied the appeal filed.