Ölkədə yayılan xəstəliklə bağlı
Son günlərdə havaların soyuması ilə əlaqədar olaraq ölkə ərazisində kəskin respirator virus infeksiyalarının, o cümlədən qripin yayılmasında mövsümi artım müşahidə olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Səhiyyə Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, hava şəraitinin dəyişməsi, insanların qapalı məkanlarda daha çox vaxt keçirməsi və immun sisteminin zəifləməsi bu infeksiyaların geniş yayılmasına şərait yaradır.
"Hazırda əhali arasında ən çox rast gəlinən kəskin respirator virus infeksiyaları adətən yüksək hərarət, öskürək, boğaz ağrısı, ümumi halsızlıq və bəzən ağırlaşmalarla müşayiət olunur. Risk qrupuna daxil olan şəxslər – yaşlılar, xroniki xəstəliyi olanlar, hamilə qadınlar və uşaqlar üçün bu infeksiyalar daha ağır fəsadlara səbəb ola bilər.
Kəskin respirator virus infeksiyalarına qarşı mübarizədə profilaktik tədbirlər, xüsusilə peyvəndlənmə mühüm rol oynayır. Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən profilaktik və əksepidemik tədbirlərin gücləndirilməsi məqsədilə qrip əleyhinə “Sanofi Pasteur” (Fransa) şirkətinin istehsalı olan tam təhlükəsiz və yüksək keyfiyyətli vaksin preparatları ölkəyə gətirilib.
Qripə qarşı peyvənd infeksiyaya yoluxma riskini azaltmaqla yanaşı, xəstəliyin ağır keçməsinin və ağırlaşmaların qarşısının alınmasında effektiv vasitə hesab olunur.
Bununla yanaşı, vətəndaşlara şəxsi gigiyena qaydalarına riayət etmək, əlləri mütəmadi olaraq yumaq, qapalı və sıx məkanlarda tibbi maskalardan istifadə etmək, xəstəlik əlamətləri müşahidə olunduqda evdə qalmaq və özünümüalicədən çəkinərək vaxtında həkimə müraciət etmək tövsiyə olunur.
Əhalinin sağlamlığının qorunması və respirator xəstəliklərə yoluxma hallarının azaldılması məqsədilə Səhiyyə Nazirliyi vətəndaşları məsuliyyətli davranmağa, xüsusilə risk qruplarına daxil olan şəxsləri mövsümi qripə qarşı peyvənd olunmağa çağırır.
Qeyd edilib ki, qripə qarşı vaksinasiya tam ödənişsizdir, yaşayış və ya iş yeri üzrə əhaliyə ambulator-poliklinik xidmət göstərən dövlət tibb müəssisələrində aparılır", - məlumatda qeyd olunub.

В связи с похолоданием в последние дни на территории страны наблюдается сезонное увеличение острого респираторного вирусного инфекционного заболевания, в том числе гриппа.
Medianews.az сообщает, что об этом информирует Министерство здравоохранения.
Отмечается, что изменение погодных условий, проведение людьми больше времени в закрытых помещениях и ослабление иммунитета создают условия для широкого распространения этих инфекций.
«В настоящее время наиболее часто встречающиеся у населения острые респираторные вирусные инфекции обычно сопровождаются высокой температурой, кашлем, болью в горле, общей слабостью и иногда осложнениями. Для лиц, входящих в группу риска — пожилых людей, хронически больных, беременных женщин и детей — эти инфекции могут привести к более тяжелым последствиям.
Профилактические меры, особенно вакцинация, играют важную роль в борьбе с острыми респираторными вирусными инфекциями. С целью усиления профилактических и антиэпидемических мероприятий Министерством здравоохранения была завезена на территорию страны полностью безопасная и высокого качества вакцина производства компании «Sanofi Pasteur» (Франция).
Вакцинация против гриппа считается эффективным средством не только для снижения риска заражения инфекцией, но и для предотвращения тяжелого течения болезни и осложнений.
Кроме того, гражданам рекомендуется соблюдать правила личной гигиены, регулярно мыть руки, использовать медицинские маски в закрытых и переполненных помещениях, при выявлении признаков заболевания оставаться дома и воздерживаться от самолечения, своевременно обращаясь к врачу.
Министерство здравоохранения призывает граждан ответственно относиться к своему здоровью, в особенности лиц, входящих в группу риска, проходить сезонную вакцинацию против гриппа с целью сохранения здоровья и снижения заболеваемости респираторными болезнями.
Отмечается, что вакцинация против гриппа полностью бесплатна и проводится в государственных медицинских учреждениях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь населению по месту жительства или работы», — говорится в сообщении.