Dünyanın ən məşhur şimpanzesi öldü
Oxu.Az xəbər verir ki, BBC bu barədə şimpanzenin yaşadığı Kioto Universitetinə istinadən məlumat yayıb.
Ay İnsan Davranışının Təkamül Mənşəyinin Tədqiqi Mərkəzində yanvarın 9-da 49 yaşında ölüb. Tədqiqat mərkəzinin əməkdaşları son saatlarında şimpanzenin yanında olublar.
Ay Qərbi Afrikada anadan olub və 1977-ci ildə Yaponiyaya gətirilib. Kiotoda o, şimpanzelərin idrakını öyrənməyə həsr olunmuş tədqiqat proqramının əsas iştirakçısı olub. Alimlər müəyyən ediblər ki, Ay rəqəmləri və rəngləri ayırd edə bilir.
Primatoloq Tetsuro Matsuzavanın 1985-ci ildə apardığı bir araşdırmaya görə, Ay beş yaşında 1-dən 6-ya qədər saymağı mənimsəmiş və 300-dən çox nümunədə rəqəmləri, rəngləri və əşyaları fərqləndirə bilib.
Şimpanze markerlərlə kağıza rəsm çəkməyi də bacarıb. Yaponiya mediası, həmçinin Ayın bir dəfə açarı oğurlayaraq, başqa bir primatla birgə hücrəsindən qaçdığını bildirmişdi.

В Японии умер самая известная в мире шимпанзе, известная своими когнитивными способностями, Ай.
Ай скончалась 9 января в возрасте 49 лет в Центре исследований эволюционного происхождения поведения человека. Сотрудники исследовательского центра были рядом с шимпанзе в её последние часы.
Ай родилась в Западной Африке и была привезена в Японию в 1977 году. В Киото она была ключевым участником исследовательской программы, посвящённой изучению когнитивных способностей шимпанзе. Учёные установили, что Ай может различать числа и цвета.
По исследованию приматолога Тецуро Мацудзавы 1985 года, Ай в возрасте пяти лет научилась считать от 1 до 6 и смогла различать числа, цвета и предметы в более чем 300 образцах.
Шимпанзе также умела рисовать на бумаге маркерами. Японские СМИ также сообщали, что Ай однажды украла ключ и вместе с другим приматом сбежала из своей клетки.