Dünyanın ən məşhur şimpanzesi öldü
Oxu.Az xəbər verir ki, BBC bu barədə şimpanzenin yaşadığı Kioto Universitetinə istinadən məlumat yayıb.
Ay İnsan Davranışının Təkamül Mənşəyinin Tədqiqi Mərkəzində yanvarın 9-da 49 yaşında ölüb. Tədqiqat mərkəzinin əməkdaşları son saatlarında şimpanzenin yanında olublar.
Ay Qərbi Afrikada anadan olub və 1977-ci ildə Yaponiyaya gətirilib. Kiotoda o, şimpanzelərin idrakını öyrənməyə həsr olunmuş tədqiqat proqramının əsas iştirakçısı olub. Alimlər müəyyən ediblər ki, Ay rəqəmləri və rəngləri ayırd edə bilir.
Primatoloq Tetsuro Matsuzavanın 1985-ci ildə apardığı bir araşdırmaya görə, Ay beş yaşında 1-dən 6-ya qədər saymağı mənimsəmiş və 300-dən çox nümunədə rəqəmləri, rəngləri və əşyaları fərqləndirə bilib.
Şimpanze markerlərlə kağıza rəsm çəkməyi də bacarıb. Yaponiya mediası, həmçinin Ayın bir dəfə açarı oğurlayaraq, başqa bir primatla birgə hücrəsindən qaçdığını bildirmişdi.

The world's most famous chimpanzee has died
Oxu.Az reports that the BBC has released this information citing Kyoto University, where the chimpanzee lived.
Ay died at the age of 49 on January 9 at the Center for the Evolutionary Origins of Human Behavior. Staff at the research center were with the chimpanzee in his final hours.
Ay was born in West Africa and brought to Japan in 1977. In Kyoto, he was a key participant in a research program dedicated to studying the cognition of chimpanzees. Scientists determined that Ay could distinguish numbers and colors.
According to a 1985 study conducted by primatologist Tetsuro Matsuzawa, Ay had learned to count from 1 to 6 at the age of five and was able to differentiate numbers, colors, and objects in over 300 samples.
The chimpanzee also mastered drawing on paper with markers. Japanese media had also reported that Ay once stole a key and escaped from his enclosure together with another primate.
In 2000, the chimpanzee gave birth to a child named Ayumu. He is also known for his exceptional memory.