Dişlərin vəziyyəti erkən ölüm riskindən
Ağız boşluğundakı dişlərin vəziyyəti insanın sağlamlıq durumu və ömür uzunluğu ilə birbaşa əlaqəli ola bilər.
BAKU.WS xəbər verir ki, aparılan elmi araşdırmalar göstərir ki, təkcə diş itkisi deyil, ağızda qalan dişlərin vəziyyəti də erkən ölüm riskinin göstəricisi sayılır.
Yaponiyanın Osaka Universitetinin alimləri 75 yaş və yuxarı 190 min 282 nəfərin sağlamlıq və stomatoloji qeydlərini təhlil ediblər. Araşdırma zamanı hər bir diş mövqeyi çatışmayan, sağlam, plomb edilmiş və ya çürük kimi qiymətləndirilib.
Tədqiqatın nəticələrinə əsasən, ağızdakı sağlam və plomb edilmiş dişlərin ümumi sayı ölüm riskini proqnozlaşdırmaqda ən güclü amil kimi müəyyən edilib. Çürük və ya çatışmayan dişlərin sayının çoxluğu isə ölüm riskinin artması ilə birbaşa əlaqələndirilib.
Alimlər bildiriblər ki, plomb edilmiş dişlər də sağlam dişlər kimi aşağı ölüm riski ilə əlaqəlidir. Bu isə dişlərin vaxtında müalicə olunaraq qorunmasının yalnız ağız sağlamlığı üçün deyil, ümumi sağlamlıq baxımından da mühüm rol oynadığını göstərir.
Mütəxəssislər erkən ölüm riskini artıran amillər arasında iki əsas məqamı önə çəkirlər. Onların fikrincə, diş çürükləri və diş əti xəstəlikləri orqanizmdə xroniki iltihaba səbəb olaraq digər orqanlara mənfi təsir göstərə bilər. Eyni zamanda, dişlərin azalması çeynəməni çətinləşdirir və bu da sağlam qidalanmaya mane olaraq ümumi sağlamlığın zəifləməsinə yol açır.
Bundan əlavə, Tokio Elm İnstitutunun apardığı başqa bir araşdırmada diş itkisi, çeynəmə və udma çətinliyi, ağız quruluğu və nitq pozğunluğu kimi "ağız kövrəkliyi" əlamətlərindən üç və ya daha çoxuna malik şəxslərdə uzunmüddətli baxıma ehtiyacın 1,23 dəfə, ölüm riskinin isə 1,34 dəfə daha yüksək olduğu müəyyən edilib.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, yaşlılıq dövründə dişlərin sayına yanaşı, onların klinik vəziyyətinin də mütəmadi nəzarətdə saxlanılması daha uzun və sağlam həyat üçün vacibdir.

Состояние зубов в полости рта может напрямую связана с состоянием здоровья человека и продолжительностью его жизни.
По сообщению BAKU.WS, проведенные научные исследования показывают, что не только потеря зубов, но и состояние оставшихся в полости рта зубов считается показателем риска преждевременной смерти.
Ученые Университета Осаки в Японии проанализировали медицинские и стоматологические данные 190 282 человек в возрасте от 75 лет и старше. В ходе исследования каждое положение зуба оценивалось как отсутствующее, здоровое, запломбированное или кариозное.
Согласно результатам исследования, общее количество здоровых и запломбированных зубов в ротовой полости было определено как самый сильный фактор для прогнозирования риска смерти. Количество кариозных или отсутствующих зубов напрямую связывалось с повышением риска смерти.
Ученые отметили, что запломбированные зубы, как и здоровые, связаны с низким риском смерти. Это показывает, что своевременное лечение и сохранение зубов играет важную роль не только для здоровья полости рта, но и с точки зрения общего состояния здоровья.
Специалисты выделяют два основных фактора, повышающих риск преждевременной смерти. По их мнению, кариес и заболевания десен вызывают хроническое воспаление в организме, что может негативно повлиять на другие органы. Также уменьшение количества зубов усложняет жевание, что препятствует здоровому питанию и ведет к ослаблению общего здоровья.
Кроме того, в другом исследовании, проведенном Токийским научным институтом, было установлено, что у лиц, имеющих три и более симптома «уязвимости полости рта», таких как потеря зубов, затруднение жевания и глотания, сухость во рту и нарушения речи, необходимость в длительном уходе увеличивается в 1,23 раза, а риск смерти — в 1,34 раза.
Специалисты подчеркивают, что в пожилом возрасте, наряду с количеством зубов, регулярный контроль за их клиническим состоянием важен для более долгой и здоровой жизни.