Dişlərin vəziyyəti erkən ölüm riskindən
Ağız boşluğundakı dişlərin vəziyyəti insanın sağlamlıq durumu və ömür uzunluğu ilə birbaşa əlaqəli ola bilər.
BAKU.WS xəbər verir ki, aparılan elmi araşdırmalar göstərir ki, təkcə diş itkisi deyil, ağızda qalan dişlərin vəziyyəti də erkən ölüm riskinin göstəricisi sayılır.
Yaponiyanın Osaka Universitetinin alimləri 75 yaş və yuxarı 190 min 282 nəfərin sağlamlıq və stomatoloji qeydlərini təhlil ediblər. Araşdırma zamanı hər bir diş mövqeyi çatışmayan, sağlam, plomb edilmiş və ya çürük kimi qiymətləndirilib.
Tədqiqatın nəticələrinə əsasən, ağızdakı sağlam və plomb edilmiş dişlərin ümumi sayı ölüm riskini proqnozlaşdırmaqda ən güclü amil kimi müəyyən edilib. Çürük və ya çatışmayan dişlərin sayının çoxluğu isə ölüm riskinin artması ilə birbaşa əlaqələndirilib.
Alimlər bildiriblər ki, plomb edilmiş dişlər də sağlam dişlər kimi aşağı ölüm riski ilə əlaqəlidir. Bu isə dişlərin vaxtında müalicə olunaraq qorunmasının yalnız ağız sağlamlığı üçün deyil, ümumi sağlamlıq baxımından da mühüm rol oynadığını göstərir.
Mütəxəssislər erkən ölüm riskini artıran amillər arasında iki əsas məqamı önə çəkirlər. Onların fikrincə, diş çürükləri və diş əti xəstəlikləri orqanizmdə xroniki iltihaba səbəb olaraq digər orqanlara mənfi təsir göstərə bilər. Eyni zamanda, dişlərin azalması çeynəməni çətinləşdirir və bu da sağlam qidalanmaya mane olaraq ümumi sağlamlığın zəifləməsinə yol açır.
Bundan əlavə, Tokio Elm İnstitutunun apardığı başqa bir araşdırmada diş itkisi, çeynəmə və udma çətinliyi, ağız quruluğu və nitq pozğunluğu kimi "ağız kövrəkliyi" əlamətlərindən üç və ya daha çoxuna malik şəxslərdə uzunmüddətli baxıma ehtiyacın 1,23 dəfə, ölüm riskinin isə 1,34 dəfə daha yüksək olduğu müəyyən edilib.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, yaşlılıq dövründə dişlərin sayına yanaşı, onların klinik vəziyyətinin də mütəmadi nəzarətdə saxlanılması daha uzun və sağlam həyat üçün vacibdir.

The condition of teeth and the risk of early death
The condition of the teeth in the oral cavity can be directly related to a person's health status and lifespan.
According to BAKU.WS, scientific studies show that not only tooth loss but also the condition of the remaining teeth in the mouth is considered an indicator of the risk of early death.
Scientists from Osaka University in Japan analyzed the health and dental records of 190,282 people aged 75 and above. During the study, each tooth position was evaluated as missing, healthy, filled, or decayed.
Based on the results of the study, the total number of healthy and filled teeth in the mouth was identified as the strongest factor in predicting the risk of death. Meanwhile, a high number of decayed or missing teeth was directly associated with an increased risk of death.
The scientists stated that filled teeth are also associated with a low risk of death just like healthy teeth. This shows that timely treatment and preservation of teeth plays an important role not only for oral health but also for overall health.
The experts emphasize two main points among the factors that increase the risk of early death. According to them, tooth decay and gum diseases cause chronic inflammation in the body, which can negatively affect other organs. At the same time, the reduction in the number of teeth makes chewing difficult, which in turn hinders healthy nutrition and leads to a weakening of general health.
Additionally, another study conducted by the Tokyo Science Institute found that individuals with three or more "oral frailty" symptoms such as tooth loss, difficulty chewing and swallowing, dry mouth, and speech disorders have a 1.23 times higher need for long-term care and a 1.34 times higher risk of death.
Experts stress that during old age, it is important to regularly monitor not only the number of teeth but also their clinical condition in order to have a longer and healthier life.