Yuxusuzluğun gözə görünməyən səbəbi açıqlanıb.
Milli.Az xəbər verir ki, həkimlərin sözlərinə görə yuxu pozuntuları təkcə stress və ya gündəlik rejimlə deyil, bağırsaqlardakı bakteriyalarla da əlaqəli ola bilər. Belə ki, faydalı bağırsaq bakteriyalarının azalması yuxusuzluğa səbəb ola bilər.
London Universitet Kolleci xəstəxanasının somnoloqu Sara Maknillis bildirib ki, bağırsaq mikrobiomu ilə yuxunun keyfiyyəti arasında birbaşa əlaqə var. Onun sözlərinə görə bağırsaqdakı bakteriyaların tərkibi dəyişəndə yuxu pozula bilər, eyni zamanda uzunmüddətli yuxusuzluq da bu bakteriyalara mənfi təsir göstərir.
Çin alimlərinin təxminən 387 min nəfərin iştirakı ilə apardığı araşdırma göstərib ki, yuxu problemi olan insanlarda yeddi növ faydalı bağırsaq bakteriyası daha az olur. Xüsusilə laktobakteriyaların azalması diqqət çəkib.
Həkim izah edib ki, bu bakteriyalar qida liflərini parçalayaraq maddələr mübadiləsində və bağırsaq-beyin əlaqəsində rol oynayan maddələr istehsal edir. Yuxu çatışmazlığı isə zərərli bakteriyaların artmasına şərait yaradır və problemi daha da dərinləşdirə bilər.
Mütəxəssislər bildirir ki, yuxusuzluğun müalicəsində düzgün qidalanma və bağırsaq sağlamlığı da yuxu rejimi qədər vacibdir.

The reason for sleepless nights was bacteria.
Milli.Az reports that, according to doctors, sleep disorders may be related not only to stress or daily routine but also to bacteria in the intestines. Specifically, a decrease in beneficial gut bacteria can cause insomnia.
Sara McNellis, a somnologist at University College London Hospital, stated that there is a direct connection between the gut microbiome and sleep quality. According to her, changes in the composition of bacteria in the gut can disrupt sleep, and long-term insomnia can also negatively affect these bacteria.
A study conducted by Chinese scientists involving about 387,000 individuals showed that people with sleep problems have fewer of seven types of beneficial gut bacteria. In particular, the decrease in lactobacilli was notable.
The doctor explained that these bacteria break down dietary fibers and produce substances that play a role in metabolism and the gut-brain connection. Sleep deprivation promotes the growth of harmful bacteria and can deepen the problem.
Experts state that proper nutrition and gut health are as important as sleep regimen in the treatment of insomnia.