Yuxusuzluğun gözə görünməyən səbəbi açıqlanıb.
Milli.Az xəbər verir ki, həkimlərin sözlərinə görə yuxu pozuntuları təkcə stress və ya gündəlik rejimlə deyil, bağırsaqlardakı bakteriyalarla da əlaqəli ola bilər. Belə ki, faydalı bağırsaq bakteriyalarının azalması yuxusuzluğa səbəb ola bilər.
London Universitet Kolleci xəstəxanasının somnoloqu Sara Maknillis bildirib ki, bağırsaq mikrobiomu ilə yuxunun keyfiyyəti arasında birbaşa əlaqə var. Onun sözlərinə görə bağırsaqdakı bakteriyaların tərkibi dəyişəndə yuxu pozula bilər, eyni zamanda uzunmüddətli yuxusuzluq da bu bakteriyalara mənfi təsir göstərir.
Çin alimlərinin təxminən 387 min nəfərin iştirakı ilə apardığı araşdırma göstərib ki, yuxu problemi olan insanlarda yeddi növ faydalı bağırsaq bakteriyası daha az olur. Xüsusilə laktobakteriyaların azalması diqqət çəkib.
Həkim izah edib ki, bu bakteriyalar qida liflərini parçalayaraq maddələr mübadiləsində və bağırsaq-beyin əlaqəsində rol oynayan maddələr istehsal edir. Yuxu çatışmazlığı isə zərərli bakteriyaların artmasına şərait yaradır və problemi daha da dərinləşdirə bilər.
Mütəxəssislər bildirir ki, yuxusuzluğun müalicəsində düzgün qidalanma və bağırsaq sağlamlığı da yuxu rejimi qədər vacibdir.

Объяснена невидимая причина бессонницы.
Как сообщает Milli.Az, по словам врачей, нарушения сна могут быть связаны не только со стрессом или режимом дня, но и с бактериями в кишечнике. Так, уменьшение количества полезных кишечных бактерий может приводить к бессоннице.
Сомнолог больницы Колледжа Лондонского университета Сара Макниллис заявила, что существует прямая связь между микробиомом кишечника и качеством сна. По её словам, когда состав бактерий в кишечнике меняется, сон нарушается, в то же время длительная бессонница негативно влияет на эти бактерии.
Исследование китайских учёных с участием около 387 тысяч человек показало, что у людей с проблемами сна количество семи видов полезных кишечных бактерий меньше. Особенно отметили уменьшение лактобактерий.
Врач объяснила, что эти бактерии расщепляют пищевые волокна, производя вещества, участвующие в обмене веществ и в связи кишечник-мозг. Недостаток сна способствует росту вредных бактерий и может усугублять проблему.
Специалисты отмечают, что для лечения бессонницы правильное питание и здоровье кишечника так же важны, как и режим сна.