Neft bazarında böyük təlatüm:
Son 8 ayda ilk dəfə olaraq dünya bazarında Brent markalı neftin qiyməti 60 dollar həddindən aşağı enib.
Musavat.com Bloomberg-ə istinadən xəbər verir ki, hazırda Londonun ICE birjasında 2026-cı ilin fevral ayı üçün Brent markalı neft üzrə füçerslər  2,6 faizə yaxın ucuzlaşmaqla 59,02 dollara ticarət olunur.  Nyu-Yorkun NYMEX əmtəə buirjasında WTI neftinin 2026-cı ilin yanvar fyuçersləri 2,5 faiz ucuzlaşmaqla 55,32 dollar təklif edilir.
Analitiklərə görə, bu azalma Ukraynada sülh danışıqlarında əldə olunan irəliləyişlə bağlıdır. Gözlənilir ki, sülh müqaviləsi imzalandıqdan sonra Rusiya nefti tam həcmdə bazara qayıdacaq. Mövcud təklif artıqlığı şəraitində bu gözləntilər qiymətləri sürətlə aşağı çəkir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan hökuməti 2025-ci ilin dövlət büdcəsində neftin bir barelinin qiymətini 70 dollar, 2026-cı il üçün isə 65 dollar olaraq müəyyən edib. Bu ilin 9 ayında AzeriLight markalı neftin orta qiyməti 70,1 dollar təşkil edib.

Впервые за последние 8 месяцев цена на нефть марки Brent на мировом рынке опустилась ниже отметки в 60 долларов.
Как сообщает Musavat.com со ссылкой на Bloomberg, в настоящее время на Лондонской бирже ICE фьючерсы на нефть марки Brent на февраль 2026 года торгуются по цене 59,02 доллара, подешевев почти на 2,6%. На товарной бирже NYMEX в Нью-Йорке фьючерсы на нефть WTI на январь 2026 года предлагаются по 55,32 доллара, снизившись на 2,5%.
По мнению аналитиков, это снижение связано с прогрессом в мирных переговорах в Украине. Ожидается, что после подписания мирного соглашения российская нефть полностью вернется на рынок. При существующем избытке предложения эти ожидания быстро снижают цены.
Отметим, что правительство Азербайджана заложило в государственный бюджет на 2025 год цену нефти за баррель в размере 70 долларов, а на 2026 год — 65 долларов. За первые 9 месяцев этого года средняя цена на нефть марки AzeriLight составила 70,1 доллара.