Neft bazarında böyük təlatüm:
Son 8 ayda ilk dəfə olaraq dünya bazarında Brent markalı neftin qiyməti 60 dollar həddindən aşağı enib.
Musavat.com Bloomberg-ə istinadən xəbər verir ki, hazırda Londonun ICE birjasında 2026-cı ilin fevral ayı üçün Brent markalı neft üzrə füçerslər  2,6 faizə yaxın ucuzlaşmaqla 59,02 dollara ticarət olunur.  Nyu-Yorkun NYMEX əmtəə buirjasında WTI neftinin 2026-cı ilin yanvar fyuçersləri 2,5 faiz ucuzlaşmaqla 55,32 dollar təklif edilir.
Analitiklərə görə, bu azalma Ukraynada sülh danışıqlarında əldə olunan irəliləyişlə bağlıdır. Gözlənilir ki, sülh müqaviləsi imzalandıqdan sonra Rusiya nefti tam həcmdə bazara qayıdacaq. Mövcud təklif artıqlığı şəraitində bu gözləntilər qiymətləri sürətlə aşağı çəkir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan hökuməti 2025-ci ilin dövlət büdcəsində neftin bir barelinin qiymətini 70 dollar, 2026-cı il üçün isə 65 dollar olaraq müəyyən edib. Bu ilin 9 ayında AzeriLight markalı neftin orta qiyməti 70,1 dollar təşkil edib.

Great turmoil in the oil market:
For the first time in the last 8 months, the price of Brent crude oil has fallen below the $60 threshold in the global market.
Musavat.com reports, citing Bloomberg, that currently on the London ICE exchange, futures for Brent crude oil for February 2026 are trading at $59.02, down nearly 2.6%. On New York's NYMEX commodity exchange, the WTI crude oil futures for January 2026 are offered at $55.32, down 2.5%.
According to analysts, this decline is related to progress made in peace talks in Ukraine. It is expected that after a peace agreement is signed, Russian oil will fully return to the market. Under the current surplus supply conditions, these expectations are rapidly pulling prices down.
It should be noted that the Azerbaijani government has set the price of oil per barrel at $70 for the 2025 state budget and $65 for 2026. The average price of AzeriLight crude oil over the first 9 months of this year was $70.1.