Rusiya Milad bayramında da döyüşmək istəyir
Almaniya kansleri Fridrix Mertsin Rusiya ilə Ukrayna arasında Milad bayramı günlərində atəşkəsin elan olunması barədə təklifi Kremlin dəstəyini qazanmayıb.
Modern.az-ın məlumatına görə, Rusiya prezidenti mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib ki, Moskva Ukraynaya fasilə vermək və müharibənin davamına şərait yaratmaq məqsədi daşıyan müvəqqəti atəşkəs variantını qəbul etmir.
Peskovun sözlərinə görə, hazırda əsas məsələ ABŞ prezidenti Donald Trampın da ifadə etdiyi kimi, “razılaşmaya çıxılıb-çıxılmaması”dır.
O qeyd edib ki, əgər Ukrayna tərəfi real və davamlı razılaşma əvəzinə, qısaömürlü və işlək olmayan həll yollarına üstünlük verərsə, Rusiya bu prosesdə iştirak etməyə hazır deyil. Kreml nümayəndəsi Rusiyanın mövqeyinin həm ABŞ-a, həm də Ukraynaya yaxşı məlum olduğunu vurğulayaraq, Moskvanın müharibəni dayandırmaq, öz məqsədlərinə nail olmaq, maraqlarını təmin etmək və Avropada uzunmüddətli sülhə zəmanət vermək istədiyini deyib.
Milad atəşkəsi ideyasını Fridrix Merts Berlində Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski ilə birgə keçirdiyi mətbuat konfransında səsləndirib. Kansler bildirib ki, ola bilsin Rusiya hakimiyyətində müəyyən qədər humanizm qalıb və bir neçə gün ərzində insanlara dinc yaşamaq imkanı verilə bilər. Onun fikrincə, bu addım sülhə doğru ilk mərhələ ola bilər.
Volodimir Zelenski isə təşəbbüsü dəstəklədiyini və bu ideyanın ABŞ tərəfindən də müsbət qarşılandığını açıqlayıb. O vurğulayıb ki, Fridrix Merts bu təklifi rəsmi şəkildə irəli sürüb və Ukrayna prezidenti kimi bu təşəbbüsü tam dəstəkləyir.

Канцлер Германии Фридрих Мерц не получил поддержку Кремля по предложению о введении перемирия между Россией и Украиной на период рождественских праздников.
По информации Modern.az, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Москва не принимает вариант временного перемирия, целью которого является предоставление паузы Украине и создание условий для продолжения войны.
По словам Пескова, в настоящее время главным вопросом является, как подчеркнул президент США Дональд Трамп, «будет ли достигнуто соглашение или нет».
Он отметил, что если украинская сторона предпочтёт краткосрочные и неработающие решения вместо реального и устойчивого соглашения, Россия не готова участвовать в этом процессе. Представитель Кремля подчеркнул, что позиция России хорошо известна и США, и Украине, и Москва желает прекратить войну, достичь своих целей, обеспечить свои интересы и гарантировать долгосрочный мир в Европе.
Идею рождественского перемирия Фридрих Мерц озвучил на пресс-конференции в Берлине совместно с президентом Украины Владимиром Зеленским. Канцлер заявил, что возможно в российской власти ещё осталось некоторое количество гуманизма, и в течение нескольких дней людям можно предоставить возможность жить в мире. По его мнению, этот шаг может стать первым этапом на пути к миру.
Владимир Зеленский, в свою очередь, сообщил, что поддерживает инициативу и что эта идея получила положительный отклик со стороны США. Он подчеркнул, что Фридрих Мерц официально выдвинул это предложение, и как президент Украины полностью поддерживает эту инициативу.