Bu ölkədə yaşayanlara 30 min dollar veriləcək
İtaliyanın Toskana bölgəsində yerləşən Radikondoli qəsəbəsi əhalinin azalmasının qarşısını almaq üçün yeni sakinlərə maliyyə dəstəyi verir.
Medianews.az xəbər verir ki, tarixi yaşayış məntəqəsi ora köçmək istəyənlərə təxminən 30 min dollar məbləğində təşviq ayırıb.
Florensiyadan bir saatlıq məsafədə yerləşən Radikondolidə əhali 3 mindən 966 nəfərə enib. Qəsəbədəki 450 evdən təxminən 100-ü boşdur. Bələdiyyə bu evləri doldurmaq və uzunmüddətli yaşayışı təşviq etmək məqsədi güdür.
Proqrama əsasən, ev alanlar qəsəbədə ən azı 10 il, kirayəçilər isə 4 il yaşamalıdır. Kiçik mənzillərin qiyməti 50 min avrodan, daha böyük evlərin qiyməti isə 100 min avrodan başlayır. Kirayə haqları subsidiya hesabına ayda 200 avroya qədər endirilir.
Bələdiyyə rəhbərliyi layihə üçün 400 min avrodan çox büdcə ayırıb. Məqsəd gəncləri cəlb etmək, iqtisadi fəallığı artırmaq və yaşayış keyfiyyətini yüksəltməkdir. Rəsmi məlumatlara görə, layihə həyata keçirildikdən sonra qəsəbənin əhalisi artım göstərməyə başlayıb.

People living in this country will be given 30 thousand dollars.
The town of Radicondoli, located in the Tuscany region of Italy, provides financial support to new residents to prevent population decline.
Medianews.az reports that the historic settlement has allocated approximately $30,000 in incentives for those wishing to move there.
Located an hour away from Florence, the population of Radicondoli has dropped from 3,000 to 966. Approximately 100 out of the 450 houses in the town are vacant. The municipality aims to fill these houses and promote long-term living.
According to the program, buyers must live in the town for at least 10 years, and renters for 4 years. Prices for small apartments start from 50,000 euros, while larger houses start from 100,000 euros. Rent fees are subsidized and reduced to up to 200 euros per month.
The municipal administration has allocated a budget of more than 400,000 euros for the project. The goal is to attract young people, increase economic activity, and improve the quality of life. According to official information, after the project was implemented, the population of the town began to show growth.