Yaddaş üçün möcüzəvi qida: Həftədə bir dəfə yemək bəs edir
Yeni elmi araşdırma pendirin beyinə olan təsiri ilə bağlı maraqlı nəticələr ortaya qoyub. 8 minə yaxın insanın iştirak etdiyi tədqiqatda məlum olub ki, həftədə ən az bir dəfə pendir yeyənlərdə demans riski 24 faiz daha aşağıdır.
Milli.Az xəbər verir ki, tədqiqatçılar 3 il ərzində iştirakçıları izləyiblər. Nəticədə pendir yeyənlərin yalnız 3,39 faizində, pendir yeməyənlərin isə 4,45 faizində demans əlamətləri müşahidə olunub.
Elm adamları meyvə, tərəvəz, ət və balıq kimi digər qidalanma vərdişlərini də nəzərə alıblar. Bütün bu faktorlar qiymətləndirildikdə belə, pendirin yaddaşitmə riskini 21 faiz azaltdığı təsdiqlənib.
Araşdırmanın nəticələri "Nutrients" jurnalında dərc olunub. Mütəxəssislər bildirirlər ki, bu nəticələr əvvəlki tədqiqatlarla uyğun gəlir və süd məhsullarının demansın qarşısını almaqda dəstəkləyici rol oynaya biləcəyini göstərir.
Araşdırmada iştirak edənlər arasında ən çox istifadə olunan pendir növü emal olunmuş pendir olub.
Bu cür pendirlər - adətən dilim şəklində paketlənən və ya krem halında sürtülən məhsullar - süd və emulqatorlardan hazırlanır.
Alimlərə görə, pendirin qoruyucu təsiri onun zəngin qida tərkibi ilə bağlıdır.
Pendir tərkibində:
Zülallar,
Əsas amin turşuları,
K2 vitamini,
Antioksidantlar,
Peptidlər və
Probiyotiklər saxlayır.
Bu maddələr neyronları zədələnmədən qoruyur, beyində "sinir hüceyrələrinin baxımı" prosesini dəstəkləyir.
Xüsusilə K2 vitamini, damar sağlamlığını qoruyur və qanda kalsium balansının tənzimlənməsinə kömək edir.
Əvvəlki tədqiqatlar göstərib ki, yüksək xolesterin və ürək-damar xəstəlikləri demans riskini artıra bilər.
2015-ci ildə aparılan bir araşdırmada isə K2 vitamininin qandakı kalsium səviyyəsini azaltdığı və bunun da ürək xəstəlikləri riskini azalda biləcəyi sübut olunub.
Eyni zamanda, antioksidantlar, peptidlər və probiyotiklər də demans riskinin azalması ilə əlaqələndirilir.
Lakin alimlər bildirirlər ki, dəqiq nəticə üçün daha geniş tədqiqatlara ehtiyac var.
Demans hazırda Böyük Britaniyada ən çox ölümə səbəb olan xəstəlik kimi qeydə alınıb.
Hazırda ölkədə 944 mindən çox insan yaddaş itkisi və idrak geriləməsi ilə xarakterizə olunan bu xəstəliklə yaşayır. ABŞ-da isə bu say təxminən 7 milyon nəfərə çatır.
Demans tam müalicə oluna bilməsə də, erkən mərhələdə aparılan müalicə simptomları yüngülləşdirə və xəstəliyin gedişini yavaşlada bilər.
Alzheimer Cəmiyyətinin məlumatına görə, demansın Böyük Britaniyaya illik iqtisadi yükü 42 milyard funt sterlinqdir. Yaşlanan əhali səbəbindən bu rəqəmin 2039-cu ilə qədər 90 milyard funt sterlinqə çatacağı gözlənilir.
Alzheimer's Research UK məlumatına əsasən, təkcə 2022-ci ildə 69.178 nəfər demans səbəbilə həyatını itirib. Bu da xəstəliyi ölkənin bir nömrəli ölüm səbəbi halına gətirib.

Miraculous food for memory: Eating once a week is enough
A new scientific study has revealed interesting results regarding the effect of cheese on the brain. In a study involving nearly 8,000 people, it was found that those who ate cheese at least once a week had a 24 percent lower risk of dementia.
According to Milli.Az, the researchers followed the participants for 3 years. As a result, signs of dementia were observed in only 3.39 percent of those who ate cheese, compared to 4.45 percent among those who did not eat cheese.
Scientists also took into account other dietary habits such as fruits, vegetables, meat, and fish. Even when all these factors were evaluated, it was confirmed that cheese reduced the risk of memory loss by 21 percent.
The results of the study were published in the journal "Nutrients." Experts state that these results are consistent with previous studies and suggest that dairy products may play a supportive role in preventing dementia.
The most commonly consumed type of cheese among the participants was processed cheese.
These types of cheeses—usually sliced and packaged or spread in a cream form—are made from milk and emulsifiers.
According to scientists, the protective effect of cheese is associated with its rich nutritional content.
Cheese contains:
Proteins,
Essential amino acids,
Vitamin K2,
Antioxidants,
Peptides, and
Probiotics.
These substances protect neurons from damage and support the "care of nerve cells" process in the brain.
Especially vitamin K2 protects vascular health and helps regulate calcium balance in the blood.
Previous studies have shown that high cholesterol and cardiovascular diseases can increase the risk of dementia.
In a study conducted in 2015, it was proven that vitamin K2 reduces calcium levels in the blood, which can lower the risk of heart disease.
At the same time, antioxidants, peptides, and probiotics are also associated with a reduced risk of dementia.
However, scientists note that broader studies are needed for definitive results.
Dementia is currently recorded as the leading cause of death in the United Kingdom.
At present, more than 944,000 people in the country live with this disease, characterized by memory loss and cognitive decline. In the United States, this number reaches approximately 7 million people.
Although dementia cannot be completely cured, treatment in the early stages can ease symptoms and slow the progression of the disease.
According to the Alzheimer's Society, dementia imposes an annual economic burden of 42 billion pounds sterling on the UK. Due to the aging population, this figure is expected to reach 90 billion pounds sterling by 2039.
According to Alzheimer's Research UK, 69,178 people died from dementia in 2022 alone, making the disease the country’s number one cause of death.