Bir il yarım davam edən öskürəyinin səbəbi balqabaq toxumu çıxdı
Malatyada bir xəstə təxminən bir il yarım davam edən öskürək problemi səbəbilə xəstəxanaya müraciət edib.
Milli.Az xəbər verir ki, aparılan tibbi müayinələr nəticəsində xəstənin uzunmüddətli öskürəyinə səbəb ağciyərlərinə düşmüş bir balqabaq toxumu olub.
Battalgazi Dövlət Xəstəxanasına müraciət edən A.T. adlı pasiyent, uzun müddətdir kəsilməyən, quru öskürəkdən əziyyət çəkdiyini bildirib. Həkimlər tərəfindən aparılan bronxoskopiya zamanı yad cismin tənəffüs yollarında ilişib qaldığı müəyyən edilib və uğurla çıxarılıb.
Əməliyyatdan sonra xəstənin öskürəyi tamamilə aradan qalxıb. Təxminən 18 ay bu vəziyyətlə yaşadığını deyən A.T., nəhayət rahat nəfəs ala bildiyi üçün həkimlərinə və xəstəxana personalına minnətdarlığını ifadə edib.
Məsələ ilə bağlı danışan Dr. Ömer Emre Aşkın, belə halların nadir olmadığını vurğulayaraq bildirib:
"Uzunmüddətli öskürəyin bir çox fərqli səbəbi ola bilər. Bəzən tənəffüs yollarına yapışan və fərqinə varılmayan yad cisimlər də xroniki öskürəyə yol aça bilər."
Beləliklə, bu hadisə bir daha göstərib ki, davamlı öskürək əlaməti yarandıqda səbəbi dəqiqləşdirmək üçün həkim müayinəsindən keçmək olduqca vacibdir.

The cause of his cough, which lasted for a year and a half, turned out to be pumpkin seeds.
A patient in Malatya applied to the hospital due to a cough problem lasting approximately one and a half years.
According to Milli.Az, as a result of medical examinations, the cause of the patient's long-term cough was a pumpkin seed that had fallen into the lungs.
The patient named A.T., who applied to Battalgazi State Hospital, stated that he had been suffering from a persistent dry cough for a long time. During bronchoscopy performed by doctors, it was determined that a foreign object was stuck in the respiratory tract and it was successfully removed.
After the operation, the patient's cough completely disappeared. A.T., who said he lived with this condition for about 18 months, expressed his gratitude to his doctors and hospital staff because he was finally able to breathe comfortably.
Speaking on the matter, Dr. Ömer Emre Aşkın emphasized that such cases are not rare and stated:
"There can be many different causes for a long-term cough. Sometimes foreign bodies that stick to the respiratory tract and go unnoticed can also lead to chronic cough."
Thus, this incident once again shows that when a persistent cough symptom occurs, it is extremely important to undergo a medical examination to determine the cause.