Bir il yarım davam edən öskürəyinin səbəbi balqabaq toxumu çıxdı
Malatyada bir xəstə təxminən bir il yarım davam edən öskürək problemi səbəbilə xəstəxanaya müraciət edib.
Milli.Az xəbər verir ki, aparılan tibbi müayinələr nəticəsində xəstənin uzunmüddətli öskürəyinə səbəb ağciyərlərinə düşmüş bir balqabaq toxumu olub.
Battalgazi Dövlət Xəstəxanasına müraciət edən A.T. adlı pasiyent, uzun müddətdir kəsilməyən, quru öskürəkdən əziyyət çəkdiyini bildirib. Həkimlər tərəfindən aparılan bronxoskopiya zamanı yad cismin tənəffüs yollarında ilişib qaldığı müəyyən edilib və uğurla çıxarılıb.
Əməliyyatdan sonra xəstənin öskürəyi tamamilə aradan qalxıb. Təxminən 18 ay bu vəziyyətlə yaşadığını deyən A.T., nəhayət rahat nəfəs ala bildiyi üçün həkimlərinə və xəstəxana personalına minnətdarlığını ifadə edib.
Məsələ ilə bağlı danışan Dr. Ömer Emre Aşkın, belə halların nadir olmadığını vurğulayaraq bildirib:
"Uzunmüddətli öskürəyin bir çox fərqli səbəbi ola bilər. Bəzən tənəffüs yollarına yapışan və fərqinə varılmayan yad cisimlər də xroniki öskürəyə yol aça bilər."
Beləliklə, bu hadisə bir daha göstərib ki, davamlı öskürək əlaməti yarandıqda səbəbi dəqiqləşdirmək üçün həkim müayinəsindən keçmək olduqca vacibdir.

Причиной полуторагодичного кашля оказались семена тыквы.
Как сообщает Milli.Az, в результате проведённых медицинских обследований причиной длительного кашля пациента оказалось семечко тыквы, попавшее в лёгкие.
Пациент по имени А.Т., обратившийся в государственную больницу Батталгази, сообщил, что страдает от непрекращающегося сухого кашля в течение длительного времени. Во время бронхоскопии, проведённой врачами, выявили инородное тело, застрявшее в дыхательных путях, которое было успешно удалено.
После операции кашель пациента полностью исчез. А.Т., сообщивший, что жил с этой проблемой около 18 месяцев, выразил благодарность врачам и персоналу больницы за возможность наконец свободно дышать.
Комментируя ситуацию, доктор Ömer Emre Aşkın подчеркнул, что такие случаи не редкость и отметил:
«Длительный кашель может иметь множество различных причин. Иногда инородные тела, прилипшие к дыхательным путям и остающиеся незамеченными, также могут вызывать хронический кашель.»
Таким образом, этот случай вновь показал, что при появлении постоянного кашля очень важно пройти врачебное обследование для выяснения причины.