Türk Dövlətləri Təşkilatının sammiti, dünyanın yeni nizamı
Azərbaycan Qəbələdə Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) növbəti sammitinə ev sahibliyi edir. Müsbət haldır ki, mövcud infrastruktur nəzərə alınaraq artıq Azərbaycanın regionlarında belə tarixi əhəmiyyətli tədbirlər keçirilir.
Onu da xatırladaq ki, 16 il öncə Naxçıvanda yaradılan bu təşkilat türk coğrafiyasının genişlənməsinə, regionda və dünyada sabitliyə töhfə verməyə hədəflənirdi.
Həmin birlik yaradılarkən Türk Dövlətləri Təşkilatının özəyini Azərbaycan və Türkiyə təşkil edirdi. Mərkəzi Asiya respublikalarında müəyyən dövrlərdə tərəddüdlər olub. Lakin II Qarabağ müharibəsi, Azərbaycanın tarixi qələbəsi türk dünyasında yeni bir dönəmin başlanmasına təkan verdi.
Müşahidələr göstərir ki, Mərkəzi Asiya respublikalarının həm cəmiyyətlərində, həm də rəsmi strukturlarda türk dövlətləri arasında inteqrasiyanın dərinləşməsinə maraq və güvən artdı.
Tarixin gedişi göstərir ki, dünyada çox fərqli bir proses yaşanır. Bu gün isə geosiyasi proseslərin davamı olaraq, tarixi gerçəyin yaratdığı şəraitin diktəsi ilə türkdilli ölkələr arasında əməkdaşlıq xeyli dərinləşib. Hətta Türk Dövlətlər Təşkilatının hədəfləri böyük bir coğrafiya üçün strateji əhəmiyyət kəsb edir.
Dünyanın bütün siyasi-iqtisadi gərginliklərinə baxmayaraq, türk dövlərinin bu birliyi, strateji hədəfləri yeni dünya nizamının formalaşdırılmasına xidmət edir. Yeni dünya nizamı bərabərhüquqlu əməkdaşlıq şəraitində Türk Dövlətləri Təşkilatının xətti ilə təhlükəsizlik, sabitlik, davamlı inkişafın dərinləşməsi strategiyasıdır.
Gerçəkdən genişlənməkdə olan bu təşkilatın mövcud resurslarından səmərəli istifadə, yaranacaq situasiyalardan düzgün yararlanmaq türk dünyasının qlobal güc mərkəzinə çevrilməsində yeni imkanlar aça bilər. Ümumilikdə türk coğrafiyasının genişlənməsi regionda və dünyada sabitliyə və inkişafa töhfə verər.

Саммит Организации тюркских государств, новый мировой порядок
Азербайджан в Габале принимает следующий саммит Организации тюркских государств (ОТГ). Положительно то, что с учетом имеющейся инфраструктуры такие исторически значимые мероприятия уже проводятся и в регионах Азербайджана.
Напомним также, что эта организация, созданная 16 лет назад в Нахчыване, была нацелена на расширение тюркского пространства, а также на вклад в стабильность в регионе и мире.
При создании этого объединения ядро Организации тюркских государств составляли Азербайджан и Турция. В республиках Центральной Азии в определенные периоды были колебания. Но Вторая Карабахская война, историческая победа Азербайджана, дала толчок началу нового этапа в тюркском мире.
Наблюдения показывают, что в обществах и официальных структурах республик Центральной Азии возрос интерес и доверие к углублению интеграции между тюркскими государствами.
Ход истории показывает, что в мире происходит очень иная по характеру ситуация. Сегодня, в продолжение геополитических процессов, по диктовке условий, созданных исторической реальностью, сотрудничество между тюркоязычными странами значительно углубилось. Более того, цели Организации тюркских государств имеют стратегическое значение для большого географического пространства.
Несмотря на все политико-экономические напряженности в мире, это единство тюркских государств и их стратегические задачи служат формированию нового мирового порядка. Новый мировой порядок — это стратегия углубления безопасности, стабильности и устойчивого развития на основе равноправного сотрудничества по линии Организации тюркских государств.
Действительно, эффективное использование существующих ресурсов этой расширяющейся организации и правильное использование возникающих ситуаций может открыть новые возможности для превращения тюркского мира в глобальный центр силы. В целом расширение тюркского пространства будет способствовать стабильности и развитию в регионе и в мире.