Trampa Nobel mükafatı verilməsə... -
Norveç Nobel Komitəsi bir qayda olaraq hər il oktyabr ayının 10-da Nobel sülh mükafatı təqdim edir. Bu mükafata namizədləri parlament üzvləri, dövlət başçıları, beynəlxalq təşkilat rəhbərləri və bəzi akademik qurumlar irəli sürür.
2025-ci ildə Nobel sülh mükafatına əsas namizədlərdən biri ABŞ Prezidenti Donald Trampdır. Tramp əvvəllər də Nobel mükafatına namizəd olub, lakin ala bilməyib.
Bu dəfə Donald Tramp Nobel mükafatı ala biləcəkmi? Mükafat Trampa verilməzsə, o, Avropaya, konkret Norveç Nobel Komitəsinə qarşı kampaniya başlada bilərmi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan ictimai-siyasi xadim, hüquqşünas Qulamhüseyn Əlibəyli bildirib ki, bu suallara birmənalı cavab vermək çətindir: “Mükafatın kimə veriləcəyini bəlkə indinin özündə Norveç Nobel Komitəsi də müəyyənləşdirməyib. Qeyd edim ki, həmin komitədə siyasətçilər olmur. Orada əsasən akademik dairənin adamları, yəni elm adamları toplaşıb. Onlara siyasi məqsədlərlə təsir göstərmək riskli və çətindir. Bir çox ölkədə elm adamlarına ümumiyyətlə təsir göstərə bilmirlər. Azərbaycana baxmayın. Bizdə elm adamlarına təsir göstərməyin müxtəlif yolları var. Amma Norveçdə alimlərə təsir etmək faktiki qeyri-mümkün bir işdir. Ona görə Donald Trampın təzyiq vasitəsilə Nobel sülh mükafatı alması çətin məsələdir”.
Q.Əlibəylinin fikrincə, ümumiyyətlə mükafatın bu il Trampa veriləcəyi bir qədər inandırıcı görünmür: “Tramp hansı sülhü təmin edib? Bəli, onun təşəbbüsü ilə bu ilin avqustunda Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişi paraflanıb. Amma həmin dövrə qədər artıq razılaşma var idi, müharibə yox idi. Sadəcə olaraq Tramp bir növ vasitəçilik etdi ki, saziş tez paraflansın. Bildiyim qədəri ilə o, hələ ki, heç bir müharibəni dayandıra bilməyib. Düzdür, bir neçə ölkə arasında müharibəni dayandırdığını söyləyir. Amma bu, bir qədər şişirtmə kimi görünür. Hazırda müharibə daha çox Yaxın Şərqdə və Rusiya ilə Ukrayna arasında gedir. Tramp Rusiya-Ukrayna müharibəsini dayandırmağa cəhd edib, amma nail ola bilməyib. İndi isə yenidən Ukraynaya əlavə silah satılmasına razılaşıb. Həmçinin satılan silahlarla Rusiyanın dərinliklərinə zərbə endirilməsinə icazə verib. Bu, artıq sülh deyil, bəziləri bunu müharibəni qızışdırmaq kimi də qiymətləndirə bilər. Tramp Yaxın Şərqdə İsrailin hücumlarını, ən azından Qəzzada törədilən cinayətləri dayandırmaq imkanına malik olmadı. Əksinə, iyun ayında hətta özü İrana hücum etdi, Trampın əmri ilə İrana raket zərbələri endirildi. Tramp həmçinin İsrailin Qəzzada növbəti əməliyyatlarına bir növ xeyir-dua verdi. Hesab edirəm ki, bütün bunların hamısını nəzərə alanda Trampın Nobel sülh mükafatı alma ehtimalı çox zəifdir. Yəqin ki, ala bilməyəcək. Hər halda bunu gələcək göstərəcək”.
Trampın mükafat almayacağı təqdirdə Norveç Nobel Komitəsinə qarşı çıxışlara başlayacağına gəlincə, Q.Əlibəyli bildirib ki, bunu istisna etmək olmaz: “Çünki o, gözlənilməz addımlar atan bir siyasətçidir. Elə bu yaxınlarda BMT-də baş verən texniki bir məsələyə görə BMT-ni bir növ rüsvay etməyə çalışdı ki, ona qarşı plan qurulub. Mümkündür ki, Nobel Komitəsinin də ona qarşı hansısa qərəzli mövqe tutduğunu desin. Bunu ondan gözləmək olar. Amma bunun həmin komitənin üzvü olan alimlər üçün heç bir əhəmiyyəti yoxdur”.

If Trump is not awarded the Nobel Prize... -
The Norwegian Nobel Committee usually awards the Nobel Peace Prize on October 10 each year. Candidates for this prize are proposed by members of parliament, heads of state, leaders of international organizations, and some academic institutions.
One of the main candidates for the Nobel Peace Prize in 2025 is U.S. President Donald Trump. Trump has previously been nominated for the Nobel Prize but did not receive it.
Will Donald Trump be able to receive the Nobel Prize this time? If the prize is not awarded to Trump, could he launch a campaign against Europe, specifically against the Norwegian Nobel Committee?
Discussing the topic with Medianews.az, public-political figure and lawyer Gulamhuseyn Alibeyli stated that it is difficult to give a definitive answer to these questions: “Perhaps even the Norwegian Nobel Committee itself has not determined who will receive the award yet. I should note that the committee does not include politicians. It is mainly composed of members of the academic community, that is, scientists. It is risky and difficult to politically influence them. In many countries, scientists generally cannot be influenced. Do not compare with Azerbaijan. We have various ways to influence scientists. But in Norway, influencing scientists is practically impossible. Therefore, it is difficult for Donald Trump to receive the Nobel Peace Prize under pressure.”
According to G. Alibeyli, generally, it does not seem very plausible that the award will be given to Trump this year: “What peace has Trump secured? Yes, under his initiative, a peace agreement was initialed in August this year between Azerbaijan and Armenia. But by that time, there was already an agreement and no war. Trump simply acted as a sort of mediator to expedite the initialing of the agreement. As far as I know, he has not been able to stop any war so far. He claims to have stopped wars between some countries, but that appears somewhat exaggerated. Currently, wars mostly continue in the Middle East and between Russia and Ukraine. Trump tried to stop the Russia-Ukraine war but did not succeed. Now he has agreed again to sell additional weapons to Ukraine. He also allowed strikes deep into Russia with the sold weapons. This is no longer peace; some might consider it an escalation of the war. Trump was not able to stop Israel’s attacks, at least the crimes committed in Gaza in the Middle East. On the contrary, in June, he even attacked Iran; missile strikes were launched against Iran on Trump’s orders. Trump also kind of blessed Israel’s next operations in Gaza. Considering all these, I believe the chances of Trump receiving the Nobel Peace Prize are very slim. He probably will not receive it. In any case, time will tell.”
Regarding the possibility that Trump will start opposing the Norwegian Nobel Committee if he does not receive the prize, G. Alibeyli stated that this cannot be ruled out: “Because he is a politician who takes unexpected steps. Recently, due to a technical issue at the UN, he tried to disgrace the UN in a way, claiming there is a plan against him. It is possible that he will say the Nobel Committee has taken some biased stance against him. This can be expected from him. But this has no significance for the scientists who are members of that committee.”