Trampa Nobel mükafatı verilməsə... -
Norveç Nobel Komitəsi bir qayda olaraq hər il oktyabr ayının 10-da Nobel sülh mükafatı təqdim edir. Bu mükafata namizədləri parlament üzvləri, dövlət başçıları, beynəlxalq təşkilat rəhbərləri və bəzi akademik qurumlar irəli sürür.
2025-ci ildə Nobel sülh mükafatına əsas namizədlərdən biri ABŞ Prezidenti Donald Trampdır. Tramp əvvəllər də Nobel mükafatına namizəd olub, lakin ala bilməyib.
Bu dəfə Donald Tramp Nobel mükafatı ala biləcəkmi? Mükafat Trampa verilməzsə, o, Avropaya, konkret Norveç Nobel Komitəsinə qarşı kampaniya başlada bilərmi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan ictimai-siyasi xadim, hüquqşünas Qulamhüseyn Əlibəyli bildirib ki, bu suallara birmənalı cavab vermək çətindir: “Mükafatın kimə veriləcəyini bəlkə indinin özündə Norveç Nobel Komitəsi də müəyyənləşdirməyib. Qeyd edim ki, həmin komitədə siyasətçilər olmur. Orada əsasən akademik dairənin adamları, yəni elm adamları toplaşıb. Onlara siyasi məqsədlərlə təsir göstərmək riskli və çətindir. Bir çox ölkədə elm adamlarına ümumiyyətlə təsir göstərə bilmirlər. Azərbaycana baxmayın. Bizdə elm adamlarına təsir göstərməyin müxtəlif yolları var. Amma Norveçdə alimlərə təsir etmək faktiki qeyri-mümkün bir işdir. Ona görə Donald Trampın təzyiq vasitəsilə Nobel sülh mükafatı alması çətin məsələdir”.
Q.Əlibəylinin fikrincə, ümumiyyətlə mükafatın bu il Trampa veriləcəyi bir qədər inandırıcı görünmür: “Tramp hansı sülhü təmin edib? Bəli, onun təşəbbüsü ilə bu ilin avqustunda Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişi paraflanıb. Amma həmin dövrə qədər artıq razılaşma var idi, müharibə yox idi. Sadəcə olaraq Tramp bir növ vasitəçilik etdi ki, saziş tez paraflansın. Bildiyim qədəri ilə o, hələ ki, heç bir müharibəni dayandıra bilməyib. Düzdür, bir neçə ölkə arasında müharibəni dayandırdığını söyləyir. Amma bu, bir qədər şişirtmə kimi görünür. Hazırda müharibə daha çox Yaxın Şərqdə və Rusiya ilə Ukrayna arasında gedir. Tramp Rusiya-Ukrayna müharibəsini dayandırmağa cəhd edib, amma nail ola bilməyib. İndi isə yenidən Ukraynaya əlavə silah satılmasına razılaşıb. Həmçinin satılan silahlarla Rusiyanın dərinliklərinə zərbə endirilməsinə icazə verib. Bu, artıq sülh deyil, bəziləri bunu müharibəni qızışdırmaq kimi də qiymətləndirə bilər. Tramp Yaxın Şərqdə İsrailin hücumlarını, ən azından Qəzzada törədilən cinayətləri dayandırmaq imkanına malik olmadı. Əksinə, iyun ayında hətta özü İrana hücum etdi, Trampın əmri ilə İrana raket zərbələri endirildi. Tramp həmçinin İsrailin Qəzzada növbəti əməliyyatlarına bir növ xeyir-dua verdi. Hesab edirəm ki, bütün bunların hamısını nəzərə alanda Trampın Nobel sülh mükafatı alma ehtimalı çox zəifdir. Yəqin ki, ala bilməyəcək. Hər halda bunu gələcək göstərəcək”.
Trampın mükafat almayacağı təqdirdə Norveç Nobel Komitəsinə qarşı çıxışlara başlayacağına gəlincə, Q.Əlibəyli bildirib ki, bunu istisna etmək olmaz: “Çünki o, gözlənilməz addımlar atan bir siyasətçidir. Elə bu yaxınlarda BMT-də baş verən texniki bir məsələyə görə BMT-ni bir növ rüsvay etməyə çalışdı ki, ona qarşı plan qurulub. Mümkündür ki, Nobel Komitəsinin də ona qarşı hansısa qərəzli mövqe tutduğunu desin. Bunu ondan gözləmək olar. Amma bunun həmin komitənin üzvü olan alimlər üçün heç bir əhəmiyyəti yoxdur”.

Если Трампу не дадут Нобелевскую премию... -
Норвежский Нобелевский комитет, как правило, ежегодно 10 октября вручает Нобелевскую премию мира. На эту премию выдвигают кандидатов члены парламента, главы государств, руководители международных организаций и некоторые академические учреждения.
Одним из основных претендентов на Нобелевскую премию мира в 2025 году является президент США Дональд Трамп. Ранее Трамп уже выдвигался на Нобелевскую премию, но не получил ее.
Сможет ли Дональд Трамп получить Нобелевскую премию в этот раз? Если премия не будет присуждена Трампу, может ли он начать кампанию против Европы, конкретно против Норвежского Нобелевского комитета?
По теме, в беседе с Medianews.az, общественно-политический деятель, юрист Гуламхусейн Алибекли отметил, что однозначно ответить на эти вопросы трудно: «Возможно даже сейчас сам Норвежский Нобелевский комитет не определился, кому будет вручена премия. Отмечу, что в составе комитета нет политиков. Там в основном собираются представители академической среды, то есть ученые. Оказывать на них влияние с политическими целями рискованно и сложно. Во многих странах вообще не могут повлиять на ученых. Не смотрите на Азербайджан. У нас есть разные способы влияния на ученых. Но в Норвегии влиять на ученых практически невозможно. Поэтому получение Дональдом Трампом Нобелевской премии мира под давлением — это сложный вопрос».
По мнению Г.Алибекли, в целом, премия в этом году Трампу кажется мало вероятной: «Какой мир обеспечил Трамп? Да, по его инициативе в августе этого года был парафирован мирный договор между Азербайджаном и Арменией. Но до этого момента уже было соглашение, войны не было. Просто Трамп выступил в роли посредника, чтобы соглашение было быстро парафировано. Насколько я знаю, он пока не смог остановить ни одной войны. Он говорит, что остановил войну между несколькими странами. Но это кажется несколько преувеличенным. Сейчас войны идут в основном на Ближнем Востоке и между Россией и Украиной. Трамп пытался остановить войну Россия-Украина, но не добился успеха. Сейчас он снова согласился на дополнительную продажу оружия Украине. Кроме того, разрешил наносить удары по российской глубинке этим оружием. Это уже не мир, некоторые могут расценивать это как разжигание войны. Трамп не смог остановить атаки Израиля на Ближнем Востоке, по крайней мере преступления в Газе. Наоборот, в июне он даже нанес удар по Ирану, по его приказу были нанесены ракетные удары по Ирану. Кроме того, он как бы благословил очередные операции Израиля в Газе. Считаю, учитывая все это, вероятность того, что Трамп получит Нобелевскую премию мира, очень мала. Скорее всего, не получит. В любом случае это покажет время».
Что касается возможных выступлений Трампа против Норвежского Нобелевского комитета в случае, если он не получит премию, Г.Алибекли отметил, что этого исключать нельзя: «Потому что он политик, делающий неожиданные шаги. Так недавно из-за технического вопроса на ООН он попытался дискредитировать ООН, заявив, что против него построен заговор. Возможно, он скажет, что Нобелевский комитет занимает предвзятое отношение к нему. Это можно ждать от него. Но для ученых, являющихся членами комитета, это никакого значения не имеет».