ABŞ-nin Karnegi Mellon Universitetində aparılan yeni araşdırma göstərib ki, süni intellekt sistemlərinin zəka səviyyəsi artdıqca, onların davranışlarında eqoist meyillər güclənir. Nəticələrə əsasən, xüsusilə insanlara xas olan qərarvermə və sosial münasibətlərin idarə olunması kimi sahələrdə süni zəka əməkdaşlıqdan uzaqlaşır.
Milli.Az-ın məlumatına görə, universitetin İnsan-Kompüter Əlaqəsi İnstitutu (HCII) tərəfindən aparılan tədqiqat sübut edib ki, məntiqi düşünmə qabiliyyətinə malik böyük dil modelləri (LLM-lər) daha az əməkdaşlıq meyli göstərir və qrup davranışlarını mənfi istiqamətə yönəldir.
Tədqiqatın müəlliflərindən biri, doktorant Yuxuan Li, bildirib:
"Süni zəka insan davranışını təqlid etdikcə, insanlar da ona insan kimi yanaşmağa başlayır. Bu isə emosional bağlılıq yaratmaq və ya sosial qərarları ona həvalə etmək baxımından risklidir".
İnstitutun dosenti Hirokazu Şirado isə əlavə edib:
"Daha inkişaf etmiş modellərin daha az əməkdaşlıq etdiyini görürük. İnsanlar adətən daha ağıllı sistemlərə üstünlük verir, amma bu yanaşma əslində eqoist davranışları təşviq edə bilər".
Tədqiqat zamanı OpenAI, Google, DeepSeek və Anthropic şirkətlərinin modelləri "İctimai Mallar Oyunu" adlı iqtisadi simulyasiya vasitəsilə sınaqdan keçirilib. Hər modelə 100 xal verilib və onlara bu xalları ya ümumi fonda bağışlamaq, ya da özündə saxlamaq imkanı tanınıb.
Nəticələr olduqca maraqlı olub: məntiqi düşünmə bacarığı olmayan modellərin 96 faizi xallarını paylaşıb, amma düşünmə mərhələsi əlavə edilmiş modellərin cəmi 20 faizi paylaşım etməyi seçib. Şirado qeyd edib ki, "Sadəcə bir neçə mərhələli məntiqin əlavə olunması belə əməkdaşlığı yarıbayarı azaldır". "Düşünmə və əks etdirmə" əsaslı mənəvi qiymətləndirmələr isə əməkdaşlıq səviyyəsini 58 faiz aşağı salıb.
Komanda modelləri qrup şəklində sınaqdan keçirdikdə məlum olub ki, məntiq yürüdən sistemlərin eqoist davranışı digərlərinə də təsir göstərir və nəticədə ümumi əməkdaşlıq 81 faiz azalır. Li bunu belə şərh edib:
"Daha çox zəka, sosial baxımdan daha yaxşı model demək deyil".
Şirado isə əlavə edib:
"Mənəvi düşünmə qabiliyyəti sosial məsuliyyət hissi ilə eyni anlayış deyil".
Tədqiqatçılar hesab edirlər ki, insanların süni zəkaya artan etimadı bu tendensiyanı daha da təhlükəli edir. Li xəbərdarlıq edib:
"Əgər cəmiyyət fərdlərin cəmindən daha çoxdursa, onu dəstəkləyən süni zəka sistemləri də yalnız şəxsi maraqları deyil, ictimai faydanı da nəzərə almalıdır".

Artificial intelligence is becoming selfish: "An infectious trend has emerged"
A new study conducted at Carnegie Mellon University in the US has shown that as the intelligence level of artificial intelligence systems increases, their behavior tends to become more selfish. According to the results, artificial intelligence especially moves away from cooperation in areas such as human-like decision-making and managing social relationships.
According to Milli.Az, the research conducted by the university's Human-Computer Interaction Institute (HCII) proved that large language models (LLMs) with logical reasoning abilities show less tendency to cooperate and steer group behaviors in a negative direction.
One of the authors of the study, doctoral student Yuxuan Li, stated:
"As artificial intelligence imitates human behavior, people begin to treat it as a human. This is risky in terms of creating emotional attachment or entrusting social decisions to it."
Associate Professor Hirokazu Shirado from the institute added:
"We see that more advanced models cooperate less. People usually prefer smarter systems, but this approach can actually encourage selfish behavior."
During the study, models from OpenAI, Google, DeepSeek, and Anthropic were tested through an economic simulation called the "Public Goods Game." Each model was given 100 points and could either donate these points to a common pool or keep them for itself.
The results were quite interesting: 96 percent of models without logical reasoning skills shared their points, but only 20 percent of the models with an added reasoning step chose to share. Shirado noted that "just adding a few steps of logic halves the cooperation level." Morality assessments based on "thinking and reflecting" reduced the cooperation level by 58 percent.
When team models were tested in groups, it was found that the selfish behavior of reasoning systems also affected others, resulting in an 81 percent decrease in overall cooperation. Li interpreted this as follows:
"More intelligence does not mean a socially better model."
Shirado added:
"Moral reasoning ability is not the same concept as a sense of social responsibility."
The researchers believe that increasing public trust in artificial intelligence makes this trend even more dangerous. Li warned:
"If society is more than the sum of its individuals, AI systems that support it must consider not only personal interests but also public benefit."