Niyə Dövlət Neft Fondu xaricdəki aktivlərə yatırımları artırır?
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu ABŞ-ın “BlackRock” şirkətinin tərkibinə daxil olan “Global Infrastructure Partners” investisiya şirkəti ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində Londonun Qatvik hava limanına 50 milyon funt sterlinq məbləğində investisiya həyata keçirdiyini açıqlayıb.
İyulda Dövlət Neft Fondu bərpa olunan enerji sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq “Enfinity Global” şirkətinin İtaliyada yerləşən, ümumi gücü 402 MVt olan günəş elektrik stansiyalarından ibarət portfelində 49% pay əldə etmişdi.
Azərbaycanın Dövlət Neft Fondu niyə xarici ölkələrdəki aktivlərə yatırımları artırır?
İqtisadçı ekspert İlham Şaban Medianews.az-ın sualına cavab olaraq bildirib ki, bunun bir neçə səbəbi var:
"Əvvəla, Dövlət Neft Fondunun aktivləri artıq o səviyyəyə gəlib çatıb ki, xarici şirkətlərin layihələrində pay alışını intensivləşdirmək imkanı qazanıb.
İkincisi, Dövlət Neft Fondu neft-qaz gəlirlərinin bundan sonra da azalmasının fərqindədir və ona görə də yeni gəlir mənbələrini artırır.
Üçüncüsü, Dövlət Neft Fondu seçimini edəndə risk dərəcəsi daha aşağı olan aktivlərə üstünlük verir ki, qısamüddətli qazancdan yox, uzunmüddətli stabil gəlirdən faydalansın”.

Почему Государственный Нефтяной Фонд увеличивает инвестиции в зарубежные активы?
Государственный нефтяной фонд Азербайджанской Республики объявил о том, что в рамках партнерства с инвестиционной компанией Global Infrastructure Partners, входящей в состав американской компании BlackRock, инвестировал в лондонский аэропорт Гатвик 50 миллионов фунтов стерлингов.
В июле Государственный нефтяной фонд приобрел 49% доли в портфеле международной компании Enfinity Global, работающей в сфере возобновляемой энергии, включающем солнечные электростанции в Италии общей мощностью 402 МВт.
Почему Государственный нефтяной фонд Азербайджана увеличивает инвестиции в активы за рубежом?
Экономист-эксперт Ильхам Шабан в ответ на вопрос Medianews.az отметил, что на это есть несколько причин:
«Прежде всего, активы Государственного нефтяного фонда достигли такого уровня, что появилась возможность активизировать покупку долей в проектах иностранных компаний.
Во-вторых, Государственный нефтяной фонд осознает, что доходы от нефти и газа будут продолжать снижаться, и поэтому увеличивает новые источники дохода.
В-третьих, при выборе инвестиций Государственный нефтяной фонд отдает предпочтение активам с более низким уровнем риска, чтобы получать не краткосрочную прибыль, а долгосрочный стабильный доход».