Niyə Dövlət Neft Fondu xaricdəki aktivlərə yatırımları artırır?
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu ABŞ-ın “BlackRock” şirkətinin tərkibinə daxil olan “Global Infrastructure Partners” investisiya şirkəti ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində Londonun Qatvik hava limanına 50 milyon funt sterlinq məbləğində investisiya həyata keçirdiyini açıqlayıb.
İyulda Dövlət Neft Fondu bərpa olunan enerji sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq “Enfinity Global” şirkətinin İtaliyada yerləşən, ümumi gücü 402 MVt olan günəş elektrik stansiyalarından ibarət portfelində 49% pay əldə etmişdi.
Azərbaycanın Dövlət Neft Fondu niyə xarici ölkələrdəki aktivlərə yatırımları artırır?
İqtisadçı ekspert İlham Şaban Medianews.az-ın sualına cavab olaraq bildirib ki, bunun bir neçə səbəbi var:
"Əvvəla, Dövlət Neft Fondunun aktivləri artıq o səviyyəyə gəlib çatıb ki, xarici şirkətlərin layihələrində pay alışını intensivləşdirmək imkanı qazanıb.
İkincisi, Dövlət Neft Fondu neft-qaz gəlirlərinin bundan sonra da azalmasının fərqindədir və ona görə də yeni gəlir mənbələrini artırır.
Üçüncüsü, Dövlət Neft Fondu seçimini edəndə risk dərəcəsi daha aşağı olan aktivlərə üstünlük verir ki, qısamüddətli qazancdan yox, uzunmüddətli stabil gəlirdən faydalansın”.

Why is the State Oil Fund increasing investments in foreign assets?
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan has announced that it has made an investment of 50 million pounds sterling in London Gatwick Airport within the partnership framework with the investment company "Global Infrastructure Partners," which is part of the US company "BlackRock".
In July, the State Oil Fund acquired a 49% stake in the portfolio of solar power plants with a total capacity of 402 MW located in Italy, operated by the international renewable energy company "Enfinity Global".
Why is Azerbaijan’s State Oil Fund increasing investments in assets abroad?
Economist expert İlham Şaban responded to the question from Medianews.az stating that there are several reasons:
"Firstly, the assets of the State Oil Fund have already reached such a level that it has gained the opportunity to intensify the acquisition of stakes in foreign companies' projects.
Secondly, the State Oil Fund is aware that oil and gas revenues will continue to decline, and therefore it is increasing new sources of income.
Thirdly, when the State Oil Fund makes its choices, it prefers assets with a lower level of risk in order to benefit not from short-term gains, but from long-term stable income.”