Namaz qılmadan cənnətə düşmək mümkündür? –
İslam dinində namaz bütün ibadətlərin əsası kimi qəbul olunur və onun qəbul olunması digər əməllərin dəyərini müəyyənləşdirir. Bununla belə, Quranda qeyd olunur ki, kim az da olsa yaxşı əməl görsə, onun savabını mütləq alacaq. Bu baxımdan, bəziləri düşünür ki, yaxşı əməlləri çox olan insan, namaz qılmasa belə, nicat tapa bilər. Bəs namaz qılmayanlar cəhənnəmə düşəcək?
Mövzu ilə bağlı Medianews-a açıqlamasında ilahiyyatçı Rüfət Qarayev bildirdi ki, İslam dinində namaz mühüm ibadətlərdən sayılır:
“İslamın beş vacib şərtlərindən birinin də namaz olduğu bildirilir. Allah Rəsulu (s) buyurur ki; "Namaz dinin sütunudur." Yəni bir bina sütunlar üzərində inşa olunduğu kimi, İslam binası da namaz ibadəti üzərində inşa olunur. Qurani-Kərimin ayələrinə nəzər saldığımız zaman, namazın insanı çirkin əməllərdən təmizlədiyinin şahidi oluruq. Hər nə qədər bir çox insanlarımız düşünsələr də ki, mən hələ namaza hazır deyiləm, bunun üçün də namaz qılmıram, Qurani-Kərimə nəzər yetirdiyimiz zaman bu düşüncənin yanlış bir düşüncə olduğunu anlayır və insanın namaz vasitəsiylə təmizlənib Allahın hüzuruna hazırlandığını görürük”.
R.Qarayevin sözlərinə görə, bütün namaz qılanların hamısının cənnətə getməyəcəyi kimi, namaz qılmayanların da hamısı cəhənnəmə getməyəcəkdir:
“Bunun üçün də bir Qüdsi-hədisdə buyrulur ki; "Allah baxmaz sizin zahirinizə və mallarınıza, baxar sizin qəlblərinizə və əməllərinizə." Şəriət zahirə hökm verir. İslam dini də namaz ibadətinə böyük önəm verir. Yəni namazsız insanın axirətdə işlərinin çətin olacağı bildirilir. Amma Allaha və Rəsuluna inanan insan heç vaxt əbədi olaraq cəhənnəmdə qalmayacaqdır. Bunun üçün də bizim vəzifəmiz insanlara Allahı və Rəsulunu (s) sevdirməkdir. Əhli-beytin yolunu göstərməkdir. Səhabələr kimi yaşamağı öyrənib və öyrətməkdir. Kimin cənnətə və kimin isə cəhənnəmə gedəcəyinin qərarını isə Allahın Özü verəcəkdir”.

Is it possible to enter paradise without praying? –
In Islam, prayer is considered the foundation of all worship and its acceptance determines the value of other deeds. However, the Quran states that whoever does even a little good deed will surely receive its reward. In this regard, some think that a person who has many good deeds can attain salvation even without praying. So, will those who do not pray go to hell?
In an explanation to Medianews on the topic, theologian Rufat Garayev stated that prayer is one of the important acts of worship in Islam:
“It is stated that one of the five obligatory pillars of Islam is prayer. The Messenger of Allah (peace be upon him) says: 'Prayer is the pillar of religion.' Just as a building is constructed on pillars, the structure of Islam is built upon the act of prayer. When we look at the verses of the Quran, we witness that prayer cleanses a person from evil deeds. Although many of our people think, 'I am not ready for prayer yet, that is why I do not pray,' when we look at the Quran, we understand that this is a wrong thought and we see that a person cleanses themselves through prayer and prepares to stand before Allah.”
According to R. Garayev, just as not all who pray will go to paradise, not all who do not pray will go to hell:
“For this, there is a Qudsi hadith which states: 'Allah does not look at your outward appearance or your belongings, He looks at your hearts and deeds.' Shariah judges by the outward. The religion of Islam also attaches great importance to the act of prayer. It is indicated that a person without prayer will have difficulties in the Hereafter. However, a person who believes in Allah and His Messenger will never remain eternally in hellfire. Therefore, our duty is to make people love Allah and His Messenger (peace be upon him). To show the path of Ahl al-Bayt. To learn and teach how to live like the companions. The decision of who will go to paradise and who to hellfire is given by Allah Himself.”