Namaz qılmadan cənnətə düşmək mümkündür? –
İslam dinində namaz bütün ibadətlərin əsası kimi qəbul olunur və onun qəbul olunması digər əməllərin dəyərini müəyyənləşdirir. Bununla belə, Quranda qeyd olunur ki, kim az da olsa yaxşı əməl görsə, onun savabını mütləq alacaq. Bu baxımdan, bəziləri düşünür ki, yaxşı əməlləri çox olan insan, namaz qılmasa belə, nicat tapa bilər. Bəs namaz qılmayanlar cəhənnəmə düşəcək?
Mövzu ilə bağlı Medianews-a açıqlamasında ilahiyyatçı Rüfət Qarayev bildirdi ki, İslam dinində namaz mühüm ibadətlərdən sayılır:
“İslamın beş vacib şərtlərindən birinin də namaz olduğu bildirilir. Allah Rəsulu (s) buyurur ki; "Namaz dinin sütunudur." Yəni bir bina sütunlar üzərində inşa olunduğu kimi, İslam binası da namaz ibadəti üzərində inşa olunur. Qurani-Kərimin ayələrinə nəzər saldığımız zaman, namazın insanı çirkin əməllərdən təmizlədiyinin şahidi oluruq. Hər nə qədər bir çox insanlarımız düşünsələr də ki, mən hələ namaza hazır deyiləm, bunun üçün də namaz qılmıram, Qurani-Kərimə nəzər yetirdiyimiz zaman bu düşüncənin yanlış bir düşüncə olduğunu anlayır və insanın namaz vasitəsiylə təmizlənib Allahın hüzuruna hazırlandığını görürük”.
R.Qarayevin sözlərinə görə, bütün namaz qılanların hamısının cənnətə getməyəcəyi kimi, namaz qılmayanların da hamısı cəhənnəmə getməyəcəkdir:
“Bunun üçün də bir Qüdsi-hədisdə buyrulur ki; "Allah baxmaz sizin zahirinizə və mallarınıza, baxar sizin qəlblərinizə və əməllərinizə." Şəriət zahirə hökm verir. İslam dini də namaz ibadətinə böyük önəm verir. Yəni namazsız insanın axirətdə işlərinin çətin olacağı bildirilir. Amma Allaha və Rəsuluna inanan insan heç vaxt əbədi olaraq cəhənnəmdə qalmayacaqdır. Bunun üçün də bizim vəzifəmiz insanlara Allahı və Rəsulunu (s) sevdirməkdir. Əhli-beytin yolunu göstərməkdir. Səhabələr kimi yaşamağı öyrənib və öyrətməkdir. Kimin cənnətə və kimin isə cəhənnəmə gedəcəyinin qərarını isə Allahın Özü verəcəkdir”.

В исламе молитва считается основой всех обрядов поклонения, и её принятие определяет ценность остальных деяний. Вместе с тем в Коране говорится, что кто-нибудь совершит хоть мало хороших поступков, тот непременно получит за это награду. В этом смысле некоторые считают, что человек, совершивший много благих дел, даже если он не совершает молитву, может обрести спасение. Но попадут ли в ад те, кто не молится?
В беседе с Medianews богослов Руфэт Гараев отметил, что в исламе молитва считается одним из важных обрядов поклонения:
«Говорится, что молитва — одно из пяти обязательных условий ислама. Посланник Аллаха (мир ему) говорит: "Молитва — столб религии." То есть так же, как здание возводится на колоннах, здание ислама строится на обряде молитвы. Если посмотреть на аят Корана, то мы увидим, что молитва очищает человека от дурных поступков. Хотя многие из наших людей думают, что они ещё не готовы к молитве и поэтому не молятся, при внимательном рассмотрении Корана становится ясно, что это неправильное мышление, и видно, что человек очищается посредством молитвы и готовится предстать перед лицом Аллаха.»
По словам Р. Гараева, как не все, кто молится, попадут в рай, так и не все, кто не молится, попадут в ад:
«Для этого в одном кудси-хадисе говорится: "Аллах не смотрит на ваш внешний облик и ваши богатства, Он смотрит на ваши сердца и дела." Шариат судит по внешнему облику. Ислам также придаёт большое значение обряду молитвы. Говорится, что у человека, не совершающего молитву, дела в загробной жизни будут трудными. Но человек, верящий в Аллаха и Его посланника, никогда не останется в аду навечно. Поэтому наша задача — приучить людей любить Аллаха и Его Посланника (мир ему), показать путь семейства пророка, учиться жить и учить, как сподвижники. Решение же о том, кто в рай, а кто в ад, примет сам Аллах.»