Hansı artımlar olacaq? - 2026-cı ilin dövlət büdcəsi -
Maliyyə Nazirliyi 2026-cı ilin dövlət büdcəsinin ilkin göstəricilərini elan edib. Növbəti il üçün dövlət büdcəsinin gəlirləri 38.4, xərcləri isə 41.5 milyard manat proqnozlaşdırılır.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov deyib ki, bu ilin büdcə proqnozları ilə müqayisədə fiskal gəlirlərimiz 0.2, xərclərimiz 0.3 faiz artacaq: “2026-cı ildə dövlət büdcəsinin kəsiri 3.1 milyard manat olacaq. Gəlir və xərclərə nisbətən büdcə kəsiri daha çox artacaq: 2.4 faiz.
Dövlət büdcəsində 1 barel xam neftinin qiyməti 65 dollar nəzərdə tutulur. Qlobal neft bazarındakı volatilliyi nəzərə aldıqda gələn il üçün 1 barel xam neftinin qiymətinin 65 dollar nəzərdə tutulması əvvəlki illərdən fərqli olaraq konservativ yanaşma hesab edilə bilməz. 1 barel xam neftinin qiyməti ilə bağlı əksər beynəlxalq təşkilatların proqnozları 50-60 dollar intervalında dəyişir”.
V.Bayramovun sözlərinə görə, gələn ilin dövlət büdcəsinin gəlirləri ilə bağlı ən pozitiv məqamlardan biri qeyri-resurs gəlirlərinin ümumi daxilolmalarda payının 57.4 faiz proqnozlaşdırılmasıdır: “Bu, ölkəyə neft pulları daxil olduqdan sonra fiskal gəlirlərimizdə qeyri neft-qaz sektorunun payı ilə bağlı rekord səviyyədir. Bu il üçün bu göstərici 52.3 faiz nəzərdə tutulmuşdu. Bu isə o deməkdir ki, gələn il fiskal diversifikasiya siyasəti daha da dərinləşəcək və neft sektorunun ümumi gəlirlərdə payı azalacaq. Bu isə neftdən asılılığın minimumlaşdırılması baxımdan təqdirəlayiqdir.
Gələn il müdafiə və milli təhlükəsizlik üçün 8.7 milyard manat ayrılacaq. İqtisadi fəaliyyətə isə 7.6 milyard manat xərclənəcək. Sosial müdafiə və sosial təminat üçün isə 4.8 milyard manat nəzərdə tutulur. Sosial müdafiə və sosial təminat üzrə xərclərinin büdcədə xüsusi çəkisi 11,7 faiz proqnozlaşdırılır. Növbəti il sosial müdafiə və sosial təminat üzrə xərclər 2025-ci illə müqayisədə 121 milyon manat, yaxud 2,54 faiz qədər çox olacaq. Qeyd edək ki, bu maddə üzrə xərclər birbaşa sosial təminat xərclərdir. Bütövlükdə, gələn il sosial xərclərin ümumi büdcə xərclərinin 40 faizindən çoxunu təşkil edəcəyi gözlənilir”.
Gələn il hansı artımların olacağına gəldikdə isə, V.Bayramov deyib ki, mövcud qanunvericiliyə əsasən 2026-cı ilin yanvarından etibarən bütün növ əmək pensiyaları indeksləşdirilərək artırılacaq: “Bu 1 milyon 100 min vətəndaşımızı əhatə edəcək. Bu xərclər büdcədə nəzərə alınacaq. Digər istiqamətlər üzrə mənzərə isə detal büdcə göstəriciləri ilə bağlı məlumatlar təqdim olunduqdan sonra aydın olacaq”.

Какие повышения будут? - Государственный бюджет 2026 года -
Министерство финансов объявило предварительные показатели государственного бюджета на 2026 год. Доходы государственного бюджета на следующий год прогнозируются в размере 38,4 млрд манатов, расходы — 41,5 млрд манатов.
В связи с этим экономист-депутат Вугар Байрамов в интервью Medianews.az заявил, что по сравнению с прогнозами бюджета этого года фискальные доходы увеличатся на 0,2%, а расходы — на 0,3%: «В 2026 году дефицит государственного бюджета составит 3,1 млрд манатов. Отношение дефицита бюджета к доходам и расходам увеличится сильнее: до 2,4%.
В государственном бюджете заложена цена на 1 баррель сырой нефти в размере 65 долларов. Учитывая волатильность на мировом нефтяном рынке, прогнозирование цены на 1 баррель сырой нефти в размере 65 долларов на следующий год нельзя считать консервативным подходом в отличие от предыдущих лет. Большинство международных организаций прогнозируют цену на 1 баррель сырой нефти в диапазоне от 50 до 60 долларов».
По словам В.Байрамова, одним из самых позитивных моментов в отношении доходов государственного бюджета на следующий год является прогнозируемая доля нересурсных доходов в общих поступлениях в размере 57,4%: «Это рекордный показатель доли нефте- и газового сектора в фискальных доходах после поступления нефтяных денег в страну. В этом году этот показатель составлял 52,3%. Это означает, что в следующем году политика фискальной диверсификации будет углубляться, и доля нефтяного сектора в общих доходах сократится. Это заслуживает похвалы с точки зрения минимизации зависимости от нефти.
На оборону и национальную безопасность в следующем году будет выделено 8,7 млрд манатов. На экономическую деятельность будет потрачено 7,6 млрд манатов. Социальной защите и социальному обеспечению предусмотрено 4,8 млрд манатов. Особая доля расходов на социальную защиту и социальное обеспечение в бюджете прогнозируется на уровне 11,7%. В следующем году расходы на социальную защиту и социальное обеспечение будут больше, чем в 2025 году, на 121 млн манатов или на 2,54%. Следует отметить, что эти расходы напрямую связаны с затратами на социальное обеспечение. В целом ожидается, что в следующем году социальные расходы превысят 40% от общих бюджетных расходов».
Что касается того, какие повышения будут произведены в следующем году, В.Байрамов отметил, что в соответствии с действующим законодательством с января 2026 года все виды трудовых пенсий будут проиндексированы и увеличены: «Это коснется 1 миллиона 100 тысяч наших граждан. Эти расходы будут учтены в бюджете. Что касается других направлений, картина станет ясной после предоставления подробной информации по бюджетным показателям».