Hansı artımlar olacaq? - 2026-cı ilin dövlət büdcəsi -
Maliyyə Nazirliyi 2026-cı ilin dövlət büdcəsinin ilkin göstəricilərini elan edib. Növbəti il üçün dövlət büdcəsinin gəlirləri 38.4, xərcləri isə 41.5 milyard manat proqnozlaşdırılır.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov deyib ki, bu ilin büdcə proqnozları ilə müqayisədə fiskal gəlirlərimiz 0.2, xərclərimiz 0.3 faiz artacaq: “2026-cı ildə dövlət büdcəsinin kəsiri 3.1 milyard manat olacaq. Gəlir və xərclərə nisbətən büdcə kəsiri daha çox artacaq: 2.4 faiz.
Dövlət büdcəsində 1 barel xam neftinin qiyməti 65 dollar nəzərdə tutulur. Qlobal neft bazarındakı volatilliyi nəzərə aldıqda gələn il üçün 1 barel xam neftinin qiymətinin 65 dollar nəzərdə tutulması əvvəlki illərdən fərqli olaraq konservativ yanaşma hesab edilə bilməz. 1 barel xam neftinin qiyməti ilə bağlı əksər beynəlxalq təşkilatların proqnozları 50-60 dollar intervalında dəyişir”.
V.Bayramovun sözlərinə görə, gələn ilin dövlət büdcəsinin gəlirləri ilə bağlı ən pozitiv məqamlardan biri qeyri-resurs gəlirlərinin ümumi daxilolmalarda payının 57.4 faiz proqnozlaşdırılmasıdır: “Bu, ölkəyə neft pulları daxil olduqdan sonra fiskal gəlirlərimizdə qeyri neft-qaz sektorunun payı ilə bağlı rekord səviyyədir. Bu il üçün bu göstərici 52.3 faiz nəzərdə tutulmuşdu. Bu isə o deməkdir ki, gələn il fiskal diversifikasiya siyasəti daha da dərinləşəcək və neft sektorunun ümumi gəlirlərdə payı azalacaq. Bu isə neftdən asılılığın minimumlaşdırılması baxımdan təqdirəlayiqdir.
Gələn il müdafiə və milli təhlükəsizlik üçün 8.7 milyard manat ayrılacaq. İqtisadi fəaliyyətə isə 7.6 milyard manat xərclənəcək. Sosial müdafiə və sosial təminat üçün isə 4.8 milyard manat nəzərdə tutulur. Sosial müdafiə və sosial təminat üzrə xərclərinin büdcədə xüsusi çəkisi 11,7 faiz proqnozlaşdırılır. Növbəti il sosial müdafiə və sosial təminat üzrə xərclər 2025-ci illə müqayisədə 121 milyon manat, yaxud 2,54 faiz qədər çox olacaq. Qeyd edək ki, bu maddə üzrə xərclər birbaşa sosial təminat xərclərdir. Bütövlükdə, gələn il sosial xərclərin ümumi büdcə xərclərinin 40 faizindən çoxunu təşkil edəcəyi gözlənilir”.
Gələn il hansı artımların olacağına gəldikdə isə, V.Bayramov deyib ki, mövcud qanunvericiliyə əsasən 2026-cı ilin yanvarından etibarən bütün növ əmək pensiyaları indeksləşdirilərək artırılacaq: “Bu 1 milyon 100 min vətəndaşımızı əhatə edəcək. Bu xərclər büdcədə nəzərə alınacaq. Digər istiqamətlər üzrə mənzərə isə detal büdcə göstəriciləri ilə bağlı məlumatlar təqdim olunduqdan sonra aydın olacaq”.

What increases will there be? - The state budget of 2026 -
The Ministry of Finance has announced the preliminary indicators of the state budget for 2026. The revenues of the state budget for the next year are projected at 38.4 billion manats, while expenditures are forecasted at 41.5 billion manats.
In a statement to Medianews.az regarding the matter, economist and deputy Vugar Bayramov said that compared to this year's budget forecasts, our fiscal revenues will increase by 0.2%, and our expenditures by 0.3%: "In 2026, the state budget deficit will be 3.1 billion manats. The budget deficit will increase more relative to revenues and expenditures: by 2.4%."
The state budget assumes the price of 1 barrel of crude oil at 65 dollars. Considering the volatility in the global oil market, assuming the price of 1 barrel of crude oil at 65 dollars for the next year cannot be considered a conservative approach compared to previous years. Most international organizations' forecasts for the price of 1 barrel of crude oil range between 50-60 dollars."
According to V. Bayramov, one of the most positive aspects regarding the revenues of next year’s state budget is the forecast that non-resource revenues will account for 57.4% of total revenues: "This is a record level regarding the share of the non-oil and gas sector in our fiscal revenues after oil revenues have entered the country. This indicator was projected at 52.3% for this year. This means that next year the fiscal diversification policy will deepen further and the share of the oil sector in overall revenues will decrease. This is commendable in terms of minimizing dependence on oil."
Next year, 8.7 billion manats will be allocated for defense and national security. Economic activity will receive 7.6 billion manats. For social protection and social security, 4.8 billion manats are envisaged. The special share of expenditure for social protection and social security in the budget is forecasted at 11.7%. Compared to 2025, social protection and social security expenditures next year will increase by 121 million manats, or by 2.54%. It should be noted that these expenditures are direct social security expenses. Overall, social expenditures are expected to constitute more than 40% of total budget expenditures next year."
Regarding what increases will occur next year, V. Bayramov said that according to current legislation, from January 2026, all types of labor pensions will be indexed and increased: "This will cover 1,100,000 of our citizens. These expenses will be taken into account in the budget. Other directions will become clear after detailed budget indicator data are presented."