FİFA milli komandaların reytinqini necə tərtib edir? –
Beynəlxalq Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (FİFA) milli komandaların reytinqini necə tərtib edir?
Medianews.az bildirir ki, reytinq oyunların əhəmiyyəti, rəqiblərin oyuna qədər mövqeyi nəzərə alınmaqla əldə edilən nəticələrə əsaslanır. Rəsmi yoldaşlıq oyununun əmsalı ən azı 5, ən çoxu 10, beynəlxalq turnirdə oyunun minimum əmsalı 15, maksimum əmsalı 60-dır.
Cari reytinqdə Azərbaycan yığması 210 milli arasında 123-cü yerdədir.
İran 21-ci, Türkiyə 26-cı, Ukrayna 27-ci, Rusiya 30-cu, Özbəkistan 55-ci, Gürcüstan 70-ci, Tacikistan 102-ci, Belarus 103-cü, Ermənistan 104-cü, Qırğızıstan 105-ci, Qazaxıstan 115-ci, Estoniya 130-cu, Latviya 139-cu, Türkmənistan 142-ci, Litva 146-cı, Moldova 156-cı pillədədir.
Beynəlxalq turnirlərə 1994-cü ildən qatılan Azərbaycan milli komandası 8 Avropa çempionatının, 7 dünya çempionatının seçmə mərhələsində, 4 Millətlər Liqasının qrup mərhələsində ələnib.
2025-ci il sentyabrın 30-dan yığmada Ayxan Abbasov müvəqqəti baş məşqçidir.
Müvəqqəti baş məşqçilər də nəzərə alınanda 1992-ci ildən başlayaraq Azərbaycan milli komandasının sükanı arxasında Ələkbər Məmmədov, Ağasəlim Mircavadov, Kazbek Tuayev, Vaqif Sadıqov, Əhməd Ələsgərov, İqor Ponomaryov, Əsgər Abdullayev, Karlos Alberto Torres, Şahin Diniyev, Qyoko Hacıyevski, Nazim Süleymanov, Berti Foqts, Mahmud Qurbanov, Robert Prosineçki, Qurban Qurbanov, Nikola Yurçeviç, Canni De Byazi, Arif Əsədov, Fernandu Santuş dayanıblar.

Как ФИФА составляет рейтинг национальных команд? –
Medianews.az сообщает, что рейтинг основывается на результатах, учитывая важность матчей и положение соперников до игры. Коэффициент официального товарищеского матча составляет минимум 5, максимум 10, в международном турнире минимальный коэффициент матча 15, максимальный — 60.
Победа в основное и дополнительное время даёт 1 очко, победа в серии пенальти — 0,75 очка, поражение в этой серии — 0,5 очка.
В текущем рейтинге сборная Азербайджана занимает 123-е место из 210 сборных.
Иран — 21-й, Турция — 26-й, Украина — 27-й, Россия — 30-й, Узбекистан — 55-й, Грузия — 70-й, Таджикистан — 102-й, Беларусь — 103-й, Армения — 104-й, Кыргызстан — 105-й, Казахстан — 115-й, Эстония — 130-й, Латвия — 139-й, Туркменистан — 142-й, Литва — 146-й, Молдова — 156-й в рейтинге.
Азербайджанская национальная команда, участвующая в международных турнирах с 1994 года, выбывала на отборочных этапах 8 чемпионатов Европы, 7 чемпионатов мира и в групповом этапе 4 Лиги наций.
С 30 сентября 2025 года временным главным тренером сборной является Айхан Аббасов.
Если учитывать и временных главных тренеров, с 1992 года у руля сборной Азербайджана стояли Алекпер Мамедов, Агасалим Мирджаватов, Казбек Туаев, Вагиф Садыгов, Ахмед Алескеров, Игорь Пономарев, Аскер Абдуллаев, Карлос Альберто Торрес, Шахин Диниев, Гёкко Гаджиевский, Назим Сулейманов, Берти Фогтс, Махмуд Курбанов, Роберт Просинечки, Курбан Курбанов, Никола Юрчевич, Джанни Де Бьязи, Ариф Асадов, Фернанду Сантуш.