Medianews.az xəbər verir ki, bu münasibətlə dekabrın 16-da dövlət rəsmilərinin və Avropa İdman Paytaxtları və Şəhərləri Federasiyasının (ACES) nümayəndələrinin iştirakı ilə “Dünya İdman Paytaxtları” xatirə lövhəsinin rəsmi imzalanma mərasimi keçirilib.
“Dünya İdman Paytaxtı” titulu rəsmi olaraq Monakodan Bakıya təhvil verilib.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov Bakının "Dünyanın İdman Paytaxtı" seçilməsinin sevindirici məqam olduğunu bildirib. O, Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı nəticəsində ölkəmizin bütün bölgələrində idman növlərinin inkişaf etdiyini deyib.
Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov Azərbaycanın çoxlu beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi etdiyini xatırladıb. Onun sözlərinə görə, Bakını növbəti il daha maraqlı yarışlar gözləyir.
Avropa İdman Paytaxtları və Şəhərləri Federasiyasının (ACES) prezidenti Can Fransisko Lupattelli isə Bakının idmanın inkişafına daim yol açdığını vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu şəhər hər zaman keyfiyyətli idman obyektləri ilə seçilib.
“İdman Paytaxtı” layihəsi ACES Brüsseldə yerləşən qeyri-kommersiya assosiasiyasıdır və hər il müxtəlif qitələrdən şəhərlərə “İdman Paytaxtı” və digər idman sahəsi üzrə mükafatlar təqdim edir. Bu titul və mükafatlar etik prinsiplər əsasında verilir və cəmiyyətin sosial inteqrasiyası, psixofiziki rifahı və həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edir. ACES, həmçinin Avropa Komissiyasının Avropa İdman Həftəsinin və UNESCO-nun tərəfdaşıdır.

Баку объявлен «Мировой спортивной столицей» на 2026 год.
Medianews.az сообщает, что по этому поводу 16 декабря с участием государственных чиновников и представителей Европейской федерации спортивных столиц и городов (ACES) состоялась официальная церемония подписания памятной доски «Мировые спортивные столицы».
Титул «Мировой спортивной столицы» официально был передан из Монако в Баку.
Глава Исполнительной власти города Баку Элдар Азизов отметил, что выбор Баку «Мировой спортивной столицей» является радостным событием. Он сказал, что благодаря вниманию и заботе Президента Ильхама Алиева виды спорта развиваются во всех регионах нашей страны.
Министр молодёжи и спорта Фарид Гайбов напомнил, что Азербайджан принимает множество международных соревнований. По его словам, в следующем году в Баку ожидаются ещё более интересные соревнования.
Президент Европейской федерации спортивных столиц и городов (ACES) Хуан Франциско Лупателли подчеркнул, что Баку всегда открывает путь развитию спорта. Он отметил, что этот город всегда выделялся качественными спортивными объектами.
Проект «Спортивная столица» — это некоммерческая ассоциация ACES, базирующаяся в Брюсселе, которая ежегодно присуждает звание «Спортивная столица» и другие спортивные награды городам с разных континентов. Этот титул и награды присуждаются на основе этических принципов и способствуют социальной интеграции общества, психофизическому благополучию и повышению качества жизни. ACES также является партнёром Европейской комиссии в проведении Европейской спортивной недели и ЮНЕСКО.