Medianews.az xəbər verir ki, bu münasibətlə dekabrın 16-da dövlət rəsmilərinin və Avropa İdman Paytaxtları və Şəhərləri Federasiyasının (ACES) nümayəndələrinin iştirakı ilə “Dünya İdman Paytaxtları” xatirə lövhəsinin rəsmi imzalanma mərasimi keçirilib.
“Dünya İdman Paytaxtı” titulu rəsmi olaraq Monakodan Bakıya təhvil verilib.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov Bakının "Dünyanın İdman Paytaxtı" seçilməsinin sevindirici məqam olduğunu bildirib. O, Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı nəticəsində ölkəmizin bütün bölgələrində idman növlərinin inkişaf etdiyini deyib.
Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov Azərbaycanın çoxlu beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi etdiyini xatırladıb. Onun sözlərinə görə, Bakını növbəti il daha maraqlı yarışlar gözləyir.
Avropa İdman Paytaxtları və Şəhərləri Federasiyasının (ACES) prezidenti Can Fransisko Lupattelli isə Bakının idmanın inkişafına daim yol açdığını vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu şəhər hər zaman keyfiyyətli idman obyektləri ilə seçilib.
“İdman Paytaxtı” layihəsi ACES Brüsseldə yerləşən qeyri-kommersiya assosiasiyasıdır və hər il müxtəlif qitələrdən şəhərlərə “İdman Paytaxtı” və digər idman sahəsi üzrə mükafatlar təqdim edir. Bu titul və mükafatlar etik prinsiplər əsasında verilir və cəmiyyətin sosial inteqrasiyası, psixofiziki rifahı və həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edir. ACES, həmçinin Avropa Komissiyasının Avropa İdman Həftəsinin və UNESCO-nun tərəfdaşıdır.

Baku has been declared the "World Sports Capital" for 2026.
Medianews.az reports that on this occasion, on December 16, with the participation of state officials and representatives of the European Capitals and Cities of Sport Federation (ACES), the official signing ceremony of the "World Sports Capitals" commemorative plaque was held.
The title "World Sports Capital" was officially handed over from Monaco to Baku.
The head of the Baku City Executive Power, Eldar Azizov, stated that it is a pleasing point that Baku was selected as the "World Sports Capital." He said that as a result of the attention and care of President Ilham Aliyev, various sports are developing in all regions of our country.
Youth and Sports Minister Farid Gayibov recalled that Azerbaijan has hosted many international competitions. According to him, even more interesting competitions are expected in Baku next year.
The president of the European Capitals and Cities of Sport Federation (ACES), Gian Francisco Lupattelli, emphasized that Baku has always paved the way for the development of sports. He noted that this city has always been chosen for its quality sports facilities.
The "Sports Capital" project is a non-profit association based in Brussels under ACES, which annually awards cities from different continents with the title of "Sports Capital" and other sports-related awards. These titles and awards are granted based on ethical principles and serve the social integration of society, psychophysical well-being, and the enhancement of the quality of life. ACES is also a partner of the European Commission’s European Sports Week and UNESCO.