Duqindən Rusiyadakı mühacirlərlə bağlı təhlükəli çağırış
İnternet resurslarında yayılmış bir xəbər diqqətimi cəlb etdi. Rus filosofu Aleksandr Duqin hesab edir: “Miqrantlar Rusiyada qalmaq üçün xristianlığı qəbul etməli və etnik rus olmalıdırlar. Yəni xristian olsalar, etnik rusa dönəcəklər”.
Sıradan olmayan Duqinin belə çağırışları Rusiyanın hansı acınacaqlı vəziyyətdə olduğundan xəbər verir. Belə xəstə, qorxulu təşəkkürün nəticəsi idi ki, Rusiyada yaşayan xalqların nümayəndələrinə, diaspor təşkilatlarına qarşı aqressiv münasibət zaman-zaman davam edib.
Bu ilin yay aylarında Yekaterinburqda azərbaycanlılara qarşı baş verən hücumlarla Rusiya öz mahiyyətini ortaya qoyub. Artıq bu ölkədə yaşamağın, biznes qurmağın nə qədər təhlükəli olduğu bir daha aydın oldu. Rusiyanın mühacirlərə qarşı belə kriminal siyasətinin izahatı olmayacaq. Bu ölkə törətdiyi heç bir faciəyə, qan donduran hərəkətlərə görə heç zaman məsuliyyət hiss etməyib və etməyəcək.
Yekaterinburqda azərbaycanlılara qarşı baş verən hücumlarda Rusiya özünəməxsus repressiyanı ortaya qoydu. Gecələr qapılar döyülürdü, günahsız, müdafiəsiz insanları döyə-döyə maşına basıb aparırdılar. Rus dəyənəyi işə düşür, söyüşün biri beş qəpik.
Müşahidələr göstərir ki, bu ölkə yaratdığı bataqlıqda özü də gec-tez batacaq. Mən bunu yazmışdım, bir daha təkrar edirəm. Rusiyada böyük sərmayə sahibi olan soydaşlarımız, oraya çörək, dolanışıq arxasınca gedən sıravi vətəndaşlarımız üçün Azərbaycanda, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə çox əlverişli biznes mühiti yaratmaq lazımdır. Həmin azərbaycanlılar Rusiyanın Azərbaycana yeganə təzyiq rıçaqıdır. Çünki bu ölkənin digər sferalarda Azərbaycana təzyiq imkanları məhduddur. Məhz bu vasitədən də adıçəkilən rejimi məhrum etmək lazımdır.

В одном из интернет-ресурсов привлекло мое внимание распространенное сообщение. Русский философ Александр Дугин считает: «Мигранты, чтобы остаться в России, должны принять христианство и стать этническими русскими. То есть если они станут христианами, то обратятся в этнических русских».
Необычные призывы Дугина свидетельствуют о том, в каком плачевном состоянии находится Россия. Это была результат такой больной, страшной системы, что агрессивное отношение к представителям народов, проживающих в России, и диаспорным организациям время от времени продолжалось.
В это лето в Екатеринбурге произошли нападения на азербайджанцев, и Россия показала свою суть. Уже стало ясно, насколько опасно жить и заниматься бизнесом в этой стране. У России не будет оправдания такой криминальной политике в отношении мигрантов. Эта страна никогда не испытывала и не будет испытывать ответственности за ни одну из созданных ею трагедий и ужасных действий.
В нападениях на азербайджанцев в Екатеринбурге Россия проявила свой особенный режим репрессий. Ночами стучали в двери, безвинных, беззащитных людей избивали дубинками, заталкивали в машину и увозили. Русская дубинка вступала в дело, оскорбления стоили копейки.
Наблюдения показывают, что эта страна рано или поздно утонет в созданной ею же трясине. Я уже писал об этом и повторяю вновь. Для наших соотечественников, у которых в России крупные инвестиции, и для простых граждан, которые едут туда за заработком и пропитанием, в Азербайджане, на освобожденных территориях, нужно создать очень благоприятную бизнес-среду. Эти азербайджанцы — единственный рычаг давления России на Азербайджан. Потому что возможности давления этой страны на Азербайджан в других сферах ограничены. Именно этот инструмент нужно лишить упомянутый режим.