Duqindən Rusiyadakı mühacirlərlə bağlı təhlükəli çağırış
İnternet resurslarında yayılmış bir xəbər diqqətimi cəlb etdi. Rus filosofu Aleksandr Duqin hesab edir: “Miqrantlar Rusiyada qalmaq üçün xristianlığı qəbul etməli və etnik rus olmalıdırlar. Yəni xristian olsalar, etnik rusa dönəcəklər”.
Sıradan olmayan Duqinin belə çağırışları Rusiyanın hansı acınacaqlı vəziyyətdə olduğundan xəbər verir. Belə xəstə, qorxulu təşəkkürün nəticəsi idi ki, Rusiyada yaşayan xalqların nümayəndələrinə, diaspor təşkilatlarına qarşı aqressiv münasibət zaman-zaman davam edib.
Bu ilin yay aylarında Yekaterinburqda azərbaycanlılara qarşı baş verən hücumlarla Rusiya öz mahiyyətini ortaya qoyub. Artıq bu ölkədə yaşamağın, biznes qurmağın nə qədər təhlükəli olduğu bir daha aydın oldu. Rusiyanın mühacirlərə qarşı belə kriminal siyasətinin izahatı olmayacaq. Bu ölkə törətdiyi heç bir faciəyə, qan donduran hərəkətlərə görə heç zaman məsuliyyət hiss etməyib və etməyəcək.
Yekaterinburqda azərbaycanlılara qarşı baş verən hücumlarda Rusiya özünəməxsus repressiyanı ortaya qoydu. Gecələr qapılar döyülürdü, günahsız, müdafiəsiz insanları döyə-döyə maşına basıb aparırdılar. Rus dəyənəyi işə düşür, söyüşün biri beş qəpik.
Müşahidələr göstərir ki, bu ölkə yaratdığı bataqlıqda özü də gec-tez batacaq. Mən bunu yazmışdım, bir daha təkrar edirəm. Rusiyada böyük sərmayə sahibi olan soydaşlarımız, oraya çörək, dolanışıq arxasınca gedən sıravi vətəndaşlarımız üçün Azərbaycanda, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə çox əlverişli biznes mühiti yaratmaq lazımdır. Həmin azərbaycanlılar Rusiyanın Azərbaycana yeganə təzyiq rıçaqıdır. Çünki bu ölkənin digər sferalarda Azərbaycana təzyiq imkanları məhduddur. Məhz bu vasitədən də adıçəkilən rejimi məhrum etmək lazımdır.

Dangerous call regarding emigrants in Russia from Duqin
A news circulating on internet resources caught my attention. Russian philosopher Alexander Dugin believes: “Migrants must accept Christianity and become ethnic Russians to stay in Russia. That is, if they become Christians, they will turn into ethnic Russians.”
Such unusual calls from Dugin indicate the pathetic state of Russia. It was the result of such a sick and fearful regime that aggressive attitudes towards representatives of the peoples living in Russia and diaspora organizations have continued from time to time.
In the summer months of this year, with the attacks against Azerbaijanis in Yekaterinburg, Russia revealed its true nature. It became clear once again how dangerous it is to live and do business in this country. There can be no explanation for Russia’s such criminal policy against migrants. This country has never felt and will never feel responsible for any tragedy it causes or for its blood-curdling actions.
In the attacks against Azerbaijanis in Yekaterinburg, Russia demonstrated its particular repression. At nights, doors were knocked on, innocent, defenseless people were beaten and dragged into cars. The Russian baton came into play, and insults were as cheap as a penny.
Observations show that this country will eventually sink in the swamp it has created. I wrote this before and repeat it again. It is necessary to create a very favorable business environment in Azerbaijan, in the territories liberated from occupation, for our compatriots who own large investments in Russia, and for ordinary citizens who go there in search of bread and livelihood. These Azerbaijanis are Russia’s only leverage to pressure Azerbaijan. Because this country’s opportunities to pressure Azerbaijan in other spheres are limited. It is precisely through this lever that this regime should be deprived.