“Asiya baharı” Çini qorxuya salıb
Nepalın maoçu kommunist baş naziri Şarma Oli Çində Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı+ formatında keçirilən sammitdə Si Cinpinin fəxri qonaqlarından idi. Çin Xalq Respublikasının sədri Si Cinpinlə birlikdə nahar edərkən Şarma Oli hakimiyyətinin son günləri olduğunu təsəvvür edə bilməzdi.
İndoneziyada başlayan və hökumət üzvlərinin istefası ilə nəticələnən etirazlardan qorxan Şarma Oli hökumətinin çox böyük ehtimalla Çinin tövsiyyəsi ilə Facebook, X, Instagram, YouTube, Reddit və LinkedIn kimi sosial şəbəkələri qadağan etməsi hakimiyyətinin sonunu gətirən kütləvi etirazları tətiklədi. Küçələrə çıxan Z nəsli Şarma Olinin kommunist hökumətini qısa zamanda devirdi. Hökumətin belə sürətli, qısa zamanda devrilməsi tarixdə çox az olub.
İndoneziyanın ardınca Nepalda da hakimiyyət əleyhinə çıxışlar Çini qorxudub. Pekinin kommunist hökuməti İndoneziyada başlayan, Nepalda qələbə qazanan “Asiya baharı”nın Çinin təsir dairəsini bürüyəcəyini, hətta Çinin özünü də silkələyəcəyindən qorxur.
Çində kommunist rejimi olsa da Sovet İttifaqından çox fərqli bir cəmiyyət formalaşıb. Ölkədə 250 milyon ali və orta ixtisas təhsilli təbəqə var. Əksəriyyəti gənclər olan bu təhsilli təbəqə səfilliyin tuğyan etdiyi represiv Mao dövrünə qayıtmaq istəmir. Onlar Qərbdəki təhsilli insanlar kimi yaxşı yaşamaq istəyirlər. Buna görə də Si Cinpin hökuməti “Asiya baharı”nın təsiri ilə Çində də gənclərin etirazlarının baş qaldıracağından qorxuya düşüb.
“Asiya baharı” Çində Si Cinpinin avtoritar hakimiyyətinin məhdudlaşdırılması, Den Syaopinin dövründə olduğu kimi kollektiv idarəçilik sisteminə qayıdış cəhdlərini sürətləndirə bilər.

«Асийская весна» встревожила Китай
Премьер-министр Непала, маоист-коммунист Шер Бахадур Деуба был почётным гостем на саммите в формате Шанхайской организации сотрудничества в Китае. Во время обеда с председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином Шер Бахадур Деуба не мог представить, что дни его власти сочтены.
Опасаясь протестов, начавшихся в Индонезии и завершившихся отставками членов правительства, Шер Бахадур Деуба, с большой долей вероятности по совету Китая, запретил социальные сети, такие как Facebook, X, Instagram, YouTube, Reddit и LinkedIn, что стало спусковым крючком массовых протестов, приведших к концу его власти. Поколение Z, выйдя на улицы, быстро свергло коммунистическое правительство Шер Бахадура Деубы. Такое быстрое и стремительное свержение правительства было редкостью в истории.
После Индонезии и в Непале выступления против власти напугали Китай. Коммунистическое правительство Пекина опасается, что «азиатская весна», начавшаяся в Индонезии и приведшая к победе в Непале, расширит зону влияния Китая и даже потрясёт сам Китай.
Несмотря на коммунистический режим в Китае, общество там сильно отличается от Советского Союза. В стране насчитывается 250 миллионов людей с высшим и средним специальным образованием. Эта образованная, преимущественно молодая прослойка не желает возвращаться к репрессивной эпохе Мао, охваченной нищетой. Они хотят жить хорошо, как образованные люди на Западе. Поэтому правительство Си Цзиньпина боится, что под влиянием «азиатской весны» в Китае также начнутся молодёжные протесты.
«Азиатская весна» может ускорить попытки ограничить авторитарную власть Си Цзиньпина и вернуть коллективную систему управления, как это было во времена Дэн Сяопина.