“Asiya baharı” Çini qorxuya salıb
Nepalın maoçu kommunist baş naziri Şarma Oli Çində Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı+ formatında keçirilən sammitdə Si Cinpinin fəxri qonaqlarından idi. Çin Xalq Respublikasının sədri Si Cinpinlə birlikdə nahar edərkən Şarma Oli hakimiyyətinin son günləri olduğunu təsəvvür edə bilməzdi.
İndoneziyada başlayan və hökumət üzvlərinin istefası ilə nəticələnən etirazlardan qorxan Şarma Oli hökumətinin çox böyük ehtimalla Çinin tövsiyyəsi ilə Facebook, X, Instagram, YouTube, Reddit və LinkedIn kimi sosial şəbəkələri qadağan etməsi hakimiyyətinin sonunu gətirən kütləvi etirazları tətiklədi. Küçələrə çıxan Z nəsli Şarma Olinin kommunist hökumətini qısa zamanda devirdi. Hökumətin belə sürətli, qısa zamanda devrilməsi tarixdə çox az olub.
İndoneziyanın ardınca Nepalda da hakimiyyət əleyhinə çıxışlar Çini qorxudub. Pekinin kommunist hökuməti İndoneziyada başlayan, Nepalda qələbə qazanan “Asiya baharı”nın Çinin təsir dairəsini bürüyəcəyini, hətta Çinin özünü də silkələyəcəyindən qorxur.
Çində kommunist rejimi olsa da Sovet İttifaqından çox fərqli bir cəmiyyət formalaşıb. Ölkədə 250 milyon ali və orta ixtisas təhsilli təbəqə var. Əksəriyyəti gənclər olan bu təhsilli təbəqə səfilliyin tuğyan etdiyi represiv Mao dövrünə qayıtmaq istəmir. Onlar Qərbdəki təhsilli insanlar kimi yaxşı yaşamaq istəyirlər. Buna görə də Si Cinpin hökuməti “Asiya baharı”nın təsiri ilə Çində də gənclərin etirazlarının baş qaldıracağından qorxuya düşüb.
“Asiya baharı” Çində Si Cinpinin avtoritar hakimiyyətinin məhdudlaşdırılması, Den Syaopinin dövründə olduğu kimi kollektiv idarəçilik sisteminə qayıdış cəhdlərini sürətləndirə bilər.

"The Spring of Asia" has scared China
Sharma Oli, Nepal's Maoist communist prime minister, was one of Xi Jinping's honored guests at the summit held in the Shanghai Cooperation Organization+ format in China. While having lunch with Xi Jinping, Chairman of the People's Republic of China, Sharma Oli could not have imagined that these were the last days of his government.
Fearing protests that began in Indonesia and resulted in the resignation of government members, Sharma Oli, very likely on China's recommendation, banned social networks such as Facebook, X, Instagram, YouTube, Reddit, and LinkedIn, which triggered mass protests that led to the downfall of his government. Generation Z, who took to the streets, quickly overthrew Sharma Oli's communist government. Such a rapid and swift overthrow of a government is very rare in history.
Following Indonesia, anti-government protests in Nepal have also alarmed China. Beijing's communist government fears that the "Asian spring," which started in Indonesia and won victories in Nepal, will expand China's sphere of influence and even shake China itself.
Although there is a communist regime in China, a society very different from the Soviet Union has been formed. There is a 250 million strong layer of higher and secondary specialized education in the country. This educated layer, mostly young people, does not want to return to the repressive Mao era marked by rampant poverty. Like educated people in the West, they want to live well. For this reason, Xi Jinping's government is fearful that under the influence of the "Asian spring," youth protests will also arise in China.
The "Asian spring" could accelerate attempts in China to limit Xi Jinping's authoritarian rule and to return to a collective management system, as was the case during Deng Xiaoping's era.