Almaniya bu sahədə ABŞ-ı qabaqladı
Musavat.com xəbər verir ki, bu məlumatla Almaniyanın müdafiə naziri Boris Pistorius Bundestaqda (Almaniya parlamenti) çıxış edib.
O deyib: "Büdcədə əks olunan təxminən 9 milyard avro da nəzərə alınmaqla, hazırda ən böyük sponsor Almaniyadır ".
Eyni zamanda nazir qeyd edib ki, ABŞ hökuməti hazırda NATO-nun yeni mexanizmi PURL (Prioritised Ukraine Requirements List) vasitəsilə Ukraynanı silahla təmin edir.
PURL proqramı iyulun 14-də ABŞ prezidenti Donald Tramp və NATO-nun baş katibi Mark Rutte tərəfindən işə salınıb. Bu mexanizmə görə, NATO müttəfiqləri Amerikanın ehtiyatlarından Ukrayna üçün silah alırlar.
Pistoriusun dediyinə görə, hazırda əsas vəzifə Ukraynanın sənayesini və hava hücumundan müdafiəsini gücləndirmək, həmçinin “Ukraynanı dəstəkləyən hər kəsi qorumaqdır”.
Qeyd edək ki, Almaniya Ukraynaya ABŞ-dan sonra ikinci ən böyük silah tədarükçüsüdür: Ukraynada münaqişə başlayandan bəri o, Kiyevə 40 milyard avrodan çox müxtəlif növ yardımlar göstərib.

Германия обогнала США в этой области
Musavat.com сообщает, что с этим заявлением министр обороны Германии Борис Писториус выступил в Бундестаге (парламент Германии).
Он сказал: "Учитывая примерно 9 миллиардов евро, отраженных в бюджете, в настоящее время крупнейшим спонсором является Германия".
В то же время министр отметил, что правительство США в настоящее время обеспечивает Украину оружием через новый механизм НАТО PURL (Prioritised Ukraine Requirements List).
Программа PURL была запущена 14 июля президентом США Дональдом Трампом и генеральным секретарем НАТО Марком Рутте. Согласно этому механизму, союзники НАТО покупают оружие для Украины из американских запасов.
По словам Писториуса, в настоящее время основная задача — укрепить промышленность Украины и защиту от воздушных атак, а также "защитить всех, кто поддерживает Украину".
Отметим, что Германия является вторым по величине поставщиком оружия Украине после США: с начала конфликта на Украине она оказала Киеву помощь на сумму свыше 40 миллиардов евро в различных формах.