Almaniya bu sahədə ABŞ-ı qabaqladı
Musavat.com xəbər verir ki, bu məlumatla Almaniyanın müdafiə naziri Boris Pistorius Bundestaqda (Almaniya parlamenti) çıxış edib.
O deyib: "Büdcədə əks olunan təxminən 9 milyard avro da nəzərə alınmaqla, hazırda ən böyük sponsor Almaniyadır ".
Eyni zamanda nazir qeyd edib ki, ABŞ hökuməti hazırda NATO-nun yeni mexanizmi PURL (Prioritised Ukraine Requirements List) vasitəsilə Ukraynanı silahla təmin edir.
PURL proqramı iyulun 14-də ABŞ prezidenti Donald Tramp və NATO-nun baş katibi Mark Rutte tərəfindən işə salınıb. Bu mexanizmə görə, NATO müttəfiqləri Amerikanın ehtiyatlarından Ukrayna üçün silah alırlar.
Pistoriusun dediyinə görə, hazırda əsas vəzifə Ukraynanın sənayesini və hava hücumundan müdafiəsini gücləndirmək, həmçinin “Ukraynanı dəstəkləyən hər kəsi qorumaqdır”.
Qeyd edək ki, Almaniya Ukraynaya ABŞ-dan sonra ikinci ən böyük silah tədarükçüsüdür: Ukraynada münaqişə başlayandan bəri o, Kiyevə 40 milyard avrodan çox müxtəlif növ yardımlar göstərib.

Germany has surpassed the USA in this field.
Musavat.com reports that with this information, Germany's Defense Minister Boris Pistorius spoke at the Bundestag (German parliament).
He said: "Taking into account the approximately 9 billion euros reflected in the budget, Germany is currently the largest sponsor."
At the same time, the minister noted that the US government is currently arming Ukraine through NATO's new mechanism PURL (Prioritised Ukraine Requirements List).
The PURL program was launched on July 14 by US President Donald Trump and NATO Secretary General Mark Rutte. According to this mechanism, NATO allies purchase weapons for Ukraine from American reserves.
According to Pistorius, the main task now is to strengthen Ukraine's industry and air defense, as well as "to protect everyone supporting Ukraine."
It should be noted that Germany is the second largest supplier of arms to Ukraine after the US: since the conflict began in Ukraine, it has provided Kyiv with more than 40 billion euros in various types of aid.