Gürcüstan üzərindən gətirilən avtomobillər bahalaşa bilər
Xəzər TV xəbər verir ki, Gürcüstanın Daxili İşlər Nazirliyinin Xidmətlər Agentliyi tərəfindən hazırlanmış qanun layihəsinə əsasən, bu ölkədə xarici vətəndaşların aldığı və ya təkrar ixrac etdiyi nəqliyyat vasitələri ilə bağlı rüsumların artırılması nəzərdə tutulur. Mövcud qaydalara əsasən, tranzit nömrə nişanı üçün rüsum 50 laridən 370 lariyə qaldırılacaq. Bu isə hazırkı məzənnə ilə 32 manat əvəzinə 233 manat təşkil edir.
Bundan əlavə, avtomobillər üçün ekspertiza aktının hazırlanması üzrə ödəniş 100 laridən 180 lariyə yüksəldiləcək ki, bu da 63 manatdan 113 manata qədər artım deməkdir. Eyni zamanda, ixrac üçün gömrük bəyannaməsinin doldurulmasına görə tutulan rüsum 130 laridən 200 lariyə qaldırılacaq. Bu məbləğ təxminən 126 manata bərabərdir.
Avtomobil satışı üzrə ekspert Eldəniz Cəfərovun sözlərinə görə, Gürcüstan tərəfi bu addımı artan tələb fonunda atmağı planlaşdırır.
ABŞ-dən gətirilən avtomobillərin böyük əksəriyyəti Poti limanı vasitəsilə qeyd olunan prosedurlardan keçir və rüsumların artırılması birbaşa alıcılara təsir göstərir. Bu halda, Gürcüstan yolu ilə Azərbaycana daxil olan avtomobillərin qiymətlərində də ciddi bahalaşma gözlənilir.

The price of cars brought to Azerbaijan via Georgia may increase.
According to Khazar TV, based on the draft law prepared by the Services Agency of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, it is planned to increase fees related to vehicles purchased or re-exported by foreign citizens in this country. According to current rules, the fee for a transit number plate will be raised from 50 lari to 370 lari. This equals 233 manat instead of 32 manat at the current exchange rate.
In addition, the payment for preparing the expert report for cars will be increased from 100 lari to 180 lari, which means a rise from 63 manat to 113 manat. At the same time, the fee for filling out the customs declaration for export will be raised from 130 lari to 200 lari. This amount is approximately equal to 126 manat.
According to Eldeniz Jafarov, an expert in car sales, the Georgian side plans to take this step against the backdrop of increasing demand.
The majority of cars imported from the USA pass through the procedures via the port of Poti, and the increase in fees directly affects the buyers. In this case, a significant price increase is expected for cars entering Azerbaijan via the Georgian route.