Gürcüstan üzərindən gətirilən avtomobillər bahalaşa bilər
Xəzər TV xəbər verir ki, Gürcüstanın Daxili İşlər Nazirliyinin Xidmətlər Agentliyi tərəfindən hazırlanmış qanun layihəsinə əsasən, bu ölkədə xarici vətəndaşların aldığı və ya təkrar ixrac etdiyi nəqliyyat vasitələri ilə bağlı rüsumların artırılması nəzərdə tutulur. Mövcud qaydalara əsasən, tranzit nömrə nişanı üçün rüsum 50 laridən 370 lariyə qaldırılacaq. Bu isə hazırkı məzənnə ilə 32 manat əvəzinə 233 manat təşkil edir.
Bundan əlavə, avtomobillər üçün ekspertiza aktının hazırlanması üzrə ödəniş 100 laridən 180 lariyə yüksəldiləcək ki, bu da 63 manatdan 113 manata qədər artım deməkdir. Eyni zamanda, ixrac üçün gömrük bəyannaməsinin doldurulmasına görə tutulan rüsum 130 laridən 200 lariyə qaldırılacaq. Bu məbləğ təxminən 126 manata bərabərdir.
Avtomobil satışı üzrə ekspert Eldəniz Cəfərovun sözlərinə görə, Gürcüstan tərəfi bu addımı artan tələb fonunda atmağı planlaşdırır.
ABŞ-dən gətirilən avtomobillərin böyük əksəriyyəti Poti limanı vasitəsilə qeyd olunan prosedurlardan keçir və rüsumların artırılması birbaşa alıcılara təsir göstərir. Bu halda, Gürcüstan yolu ilə Azərbaycana daxil olan avtomobillərin qiymətlərində də ciddi bahalaşma gözlənilir.

Цена на автомобили, привозимые в Азербайджан через Грузию, может повыситься.
Как сообщает Xəzər TV, согласно законопроекту, подготовленному Агентством услуг Министерства внутренних дел Грузии, предусматривается увеличение сборов за транспортные средства, приобретённые иностранными гражданами или повторно экспортируемые из этой страны. В соответствии с действующими правилами, сбор за транзитный номерной знак будет повышен с 50 до 370 лари. По текущему курсу это составляет 233 маната вместо 32 манатов.
Кроме того, оплата за подготовку экспертного акта для автомобилей будет увеличена с 100 до 180 лари, что означает повышение с 63 до 113 манатов. Также сбор за заполнение таможенной декларации на экспорт будет увеличен с 130 до 200 лари, что примерно равно 126 манатам.
По словам эксперта по продаже автомобилей Eldəniz Cəfərov, грузинская сторона планирует этот шаг в условиях растущего спроса.
Большинство автомобилей, привозимых из США, проходят через порт Поти с выполнением указанных процедур, и повышение сборов напрямую отражается на покупателях. В этом случае ожидается значительное подорожание автомобилей, ввозимых в Азербайджан через Грузию.