Xəzərdə ən böyük konteyner gəmiləri:
16 sentyabr 2025-ci ildə Şuşada imzalanmış AZCON–AD Ports Group müqaviləsi Xəzər dənizi regionunda gəmiçilik və logistika tarixində dönüş nöqtəsi hesab oluna bilər.
Müqaviləyə əsasən, Bakı Gəmiqayırma Zavodunda iki 780 TEU tutumlu konteyner gəmisinin inşası nəzərdə tutulur. Bu layihə 2028-ci ilə qədər başa çatdırılacaq və gəmilər istifadəyə verildikdə Xəzər dənizində ən böyük konteyner daşıma gəmiləri olacaq.
İqtisadi və logistik təsirlər
Orta Dəhlizin güclənməsi: Gəmilər Asiya ilə Avropanı birləşdirən Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun yükdaşıma potensialını artıracaq, tranzit vaxtını qısaldacaq və marşrutu rəqabətə davamlı edəcək.
Regional bazara təsir: Xəzər hövzəsində artan ticarət həcmi konteyner daşımalarında yüksək tutumlu gəmilərə ehtiyac yaradırdı. Bu layihə həmin boşluğu dolduracaq.
Əlavə imkanlar: Azərbaycan vasitəsilə daşınan yüklərin həcmi yüksələcək, ölkənin logistika mərkəzi kimi mövqeyi möhkəmlənəcək.
Geosiyasi əhəmiyyət
AD Ports Group-un Xəzər dənizinə qoşulması yalnız iqtisadi deyil, həm də strateji bir siqnaldır. Əmirliklərin ən böyük logistika şirkəti Orta Dəhlizə sərmayə qoymaqla bu marşrutun gələcəyinə olan beynəlxalq etimadı nümayiş etdirir. Azərbaycanın geoiqtisadi mövqeyi Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya arasında əlaqələndirici körpü rolunu daha da gücləndirir.
Bakı Gəmiqayırma Zavodu üçün yeni səhifə
Müqavilə həm də Bakı Gəmiqayırma Zavodu üçün tarixi hadisədir – ilk dəfə olaraq beynəlxalq şirkət tərəfindən yük gəmilərinin inşası üçün sifariş verilir. Bu, zavodun texniki potensialının və istehsal imkanlarının dünya standartlarına cavab verdiyini göstərir.
Bu layihə Xəzər dənizində gəmiçilik sektorunun miqyasını dəyişəcək, Azərbaycanı isə yalnız tranzit ölkə deyil, həm də regional dəniz-logistika gücünə çevirəcək. 780 TEU tutumlu bu gəmilər Xəzərin ən böyük konteyner gəmiləri olacaq və Orta Dəhlizin dayanıqlı inkişafına mühüm töhfə verəcək.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İctimai Şuranın üzvü, nəqliyyat məsələləri üzrə ekspert

The largest container ships in the Caspian Sea:
The AZCON–AD Ports Group agreement signed in Shusha on September 16, 2025, can be considered a turning point in the history of shipping and logistics in the Caspian Sea region.
According to the agreement, the construction of two 780 TEU capacity container ships is planned at the Baku Shipyard. This project will be completed by 2028, and when the ships are put into operation, they will be the largest container ships in the Caspian Sea.
Economic and logistical impacts
Strengthening of the Middle Corridor: The ships will increase the cargo capacity of the Trans-Caspian International Transport Route connecting Asia and Europe, shorten transit time, and make the route competitive.
Impact on the regional market: The increasing trade volume in the Caspian basin required high-capacity vessels for container transportation. This project will fill that gap.
Additional opportunities: The volume of cargo transported through Azerbaijan will increase, reinforcing the country's position as a logistics center.
Geopolitical significance
AD Ports Group's entry into the Caspian Sea is not only an economic but also a strategic signal. By investing in the Middle Corridor, the Emirates' largest logistics company demonstrates international confidence in the future of this route. Azerbaijan's geoeconomic position further strengthens its role as a connecting bridge between the South Caucasus and Central Asia.
A new chapter for Baku Shipyard
The agreement is also a historic event for the Baku Shipyard – for the first time, an international company places an order for the construction of cargo vessels. This shows that the shipyard's technical potential and production capabilities meet global standards.
This project will change the scale of the shipping sector in the Caspian Sea and transform Azerbaijan not only into a transit country but also into a regional maritime-logistics power. These 780 TEU capacity ships will be the largest container ships in the Caspian Sea and will make an important contribution to the sustainable development of the Middle Corridor.
Member of the Public Council under the Ministry of Digital Development and Transport, transportation issues expert