Xərclədiyimiz pulun nə qədəri ərzağa gedir? -
Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına görə, 2025-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycanın pərakəndə ticarət şəbəkəsində 22,2 milyard manatlıq ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları, 18,2 milyard manatlıq qeyri-ərzaq malları satılıb.
Medianews.az bildirir ki, pərakəndə ticarət şəbəkəsində alınan mallara xərclənən vəsaitin 50,7 faizi ərzaq məhsullarının, 4,3 faizi içkilər və tütün məmulatlarının payına düşüb.
Başqa hesabata görə, yanvar-iyul aylarında Azərbaycanın hüquqi və fiziki şəxsləri 169 ölkədəki tərəfdaşları ilə ticarət əməliyyatları həyata keçirib, 111 ölkəyə ixrac, 162 ölkədən idxal rəsmiləşib.
2024-cü ilin yanvar-iyul ayları ilə müqayisədə idxalın real ifadədə 1,2 faiz artdığı, ixracın 9,6 faiz azaldığı xəbər verilir.

Какую часть потраченных нами денег мы тратим на продукты? -
Согласно отчету Государственного комитета статистики, в январе-августе 2025 года в розничной торговой сети Азербайджана было продано продовольственных товаров на сумму 22,2 миллиарда манатов, алкогольных напитков и табачных изделий, непродовольственных товаров — на 18,2 миллиарда манатов.
Medianews.az сообщает, что на приобретение товаров в розничной торговой сети было потрачено 50,7% на продовольственные товары, 4,3% — на алкогольные напитки и табачные изделия.
По другому отчету, в январе-июле юридические и физические лица Азербайджана осуществили торговые операции с партнерами из 169 стран, экспорт оформлен в 111 стран, импорт — из 162 стран.
По сравнению с январем-июлем 2024 года импорт в реальном выражении вырос на 1,2%, экспорт снизился на 9,6%.