Xərclədiyimiz pulun nə qədəri ərzağa gedir? -
Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına görə, 2025-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycanın pərakəndə ticarət şəbəkəsində 22,2 milyard manatlıq ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları, 18,2 milyard manatlıq qeyri-ərzaq malları satılıb.
Medianews.az bildirir ki, pərakəndə ticarət şəbəkəsində alınan mallara xərclənən vəsaitin 50,7 faizi ərzaq məhsullarının, 4,3 faizi içkilər və tütün məmulatlarının payına düşüb.
Başqa hesabata görə, yanvar-iyul aylarında Azərbaycanın hüquqi və fiziki şəxsləri 169 ölkədəki tərəfdaşları ilə ticarət əməliyyatları həyata keçirib, 111 ölkəyə ixrac, 162 ölkədən idxal rəsmiləşib.
2024-cü ilin yanvar-iyul ayları ilə müqayisədə idxalın real ifadədə 1,2 faiz artdığı, ixracın 9,6 faiz azaldığı xəbər verilir.

How much of the money we spend goes to food? -
According to the report of the State Statistics Committee, in the period from January to August 2025, 22.2 billion manat worth of food products, beverages, and tobacco products, and 18.2 billion manat worth of non-food goods were sold in Azerbaijan's retail trade network.
Medianews.az reports that 50.7 percent of the expenses on goods purchased in the retail trade network were for food products, and 4.3 percent were for beverages and tobacco products.
According to another report, between January and July, Azerbaijan's legal and physical persons conducted trade operations with partners in 169 countries, exported to 111 countries, and imports were formalized from 162 countries.
It is reported that compared to the same period in 2024, imports increased by 1.2 percent in real terms, while exports decreased by 9.6 percent.