Neftimiz büdcə qiymətindən aşağı satılır –
Avqustun 27-də “AzəriLayt” markalı Azərbaycan neftinin barrelinin 67,30 dollara satıldığı bəyan olunub. Bu, büdcə qiymətindən 2,70 dollar aşağı göstəricidir.
Azərbaycanın 2025-ci il büdcəsində bir barrel neft 70 dollardan götürülüb. “AzəriLayt” yanvara 79, fevrala 78,52, marta 75,68, aprelə 78,29, maya 65,13, iyuna 68,82, iyula 72,01, avqusta 72,70 dollarla başlayıb.
İxracatçıların OPEK+ koalisiyası Azərbaycan üçün xam neftin gündəlik hasilat normasını 551 min barrel müəyyən edib.
Azərbaycan neftinin hazırda büdcə qiymətindən 2,70 dollar aşağı satılmasını müvəqqəti hal kimi qiymətləndirmək olarmı? Yoxsa qiymət daha da ucuzlaşa bilər? Neftin büdcə qiymətinə yenidən baxılmasına ehtiyac varmı?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan iqtisadçı Natiq Cəfərli bildirib ki, Azərbaycan neftinin qiyməti ayrılıqda müəyyənləşdirilmir: “Dünya bazarında “Brent” markalı neftin qiyməti hansı istiqamətə yönəlirsə, “AzəriLayt”ın qiyməti də o yöndə dəyişir. Hələlik ilin ilk yarısı üçün ortalama qiymət 70 dollardan yuxarıdır.
Bu gün Azərbaycan neftinin bir barrelinin qiyməti 70 dollara yaxındır. Əgər qiymət uzun müddət, tutalım, ilin sonuna qədər 70 dollardan aşağı qalarsa, bu, növbəti dövr üçün müəyyən çətinliklər yaradar. Amma ümumən 2025-ci il üçün ciddi bir çətinliyin olacağını düşünmürəm. Çünki qiymət hətta 65-70 dollar arasında dəyişsə də, kəskin enmə baş verməzsə, ilin sonuna orta qiymət haradasa 68-70 aralığında olacaq. Bu da ciddi bir problem yaradan deyil.
Əsas məsələ bizdə hasilatın azalmasıdır. Azərbaycanda hasilat artmır, ildən-ilə azalır. Bu, ciddi problemdir. İkinci məsələ isə ondan ibarətdir ki, 2026-cı ildə neft qiymətlərinin daha çox enəcəyi ehtimalları var. Özü də bu ehtimallar yüksəkdir.
2025-ci ilin ötən müddəti ərzində və hazırkı günlərdə neft qiymətlərinin orta hesabla 70 dollar civarında dövr etməsinin başlıca səbəbi iqtisadi faktorlar deyil. Bu, daha çox geosiyasi gərginliklər, Yaxın Şərqdəki müharibələr, İsrail-İran qarşıdurması, Qəzzadakı vəziyyət, Rusiya-Ukrayna müharibəsi kimi hadisələrlə bağlıdır. Bütün bunlar neft qiymətlərinə ciddi təsir edən amillərdir. Təsəvvür edin ki, bu amillər yavaş-yavaş gündəmdən çıxsa, silahlı münaqişədə olan tərəflər arasında müəyyən razılaşmalar əldə edilsə, gələn il neftin qiymətində risk marjı xeyli azalacaq. Yəni gələn il neftin qiyməti daha ucuz ola bilər. Ona görə çox güman ki, Azərbaycanda 2026-cı ilin dövlət büdcəsi müzakirə olunanda hökumət neftin qiymətini indikindən aşağı səviyyədə götürmək məcburiyyətində qalacaq. Mən düşünürəm ki, gələn ilin büdcə parametrlərində bir barrel neft 70 dollardan yox, 60 dollardan götürüləcək”.

Our oil is being sold below the budget price –
On August 27, it was announced that a barrel of Azerbaijani oil branded "AzeriLight" was sold for $67.30. This is $2.70 below the budget price.
In Azerbaijan's 2025 budget, a barrel of oil is taken at $70. "AzeriLight" started January at $79, February at $78.52, March at $75.68, April at $78.29, May at $65.13, June at $68.82, July at $72.01, and August at $72.70.
The OPEC+ coalition of exporters has set Azerbaijan's daily crude oil production quota at 551 thousand barrels.
Can the current price of Azerbaijani oil being $2.70 below the budget price be considered a temporary situation? Or could the price fall further? Is there a need to reconsider the budget price of oil?
Speaking to Medianews.az on the subject, economist Natiq Jafarli stated that the price of Azerbaijani oil is not set separately: “Wherever the price of Brent crude oil heads in the global market, the price of AzeriLight moves in the same direction. So far, the average price for the first half of the year is above $70.
Today, the price of one barrel of Azerbaijani oil is close to $70. If the price stays below $70 for a long period, say until the end of the year, this would create certain difficulties for the next period. However, I do not think there will be any serious difficulties for 2025 in general. Because even if the price fluctuates between $65 and $70 and no sharp drop happens, the average price by the end of the year will be around $68-70. This does not cause a serious problem.
The main issue is the decline in production in our country. Production in Azerbaijan is not increasing; it is decreasing year by year. This is a serious problem. The second issue is that there are high probabilities that oil prices will fall more in 2026.
The main reason why oil prices have been averaging around $70 during the part of 2025 that has passed and currently is not economic factors. It is more due to geopolitical tensions, wars in the Middle East, the Israel-Iran confrontation, the situation in Gaza, the Russia-Ukraine war, and similar events. All these are factors that significantly affect oil prices. Imagine if these factors gradually disappear from the agenda, and certain agreements are reached between the parties involved in armed conflict, the risk margin in oil prices next year will decrease significantly. That is to say, oil prices may be cheaper next year. Therefore, it is very likely that when discussing Azerbaijan’s 2026 state budget, the government will have to take the oil price at a level lower than now. I think in next year’s budget parameters, a barrel of oil will be taken at $60, not $70.”