Moldovada yeni hökumət fəaliyyətə başladı
Medianews.az-ın məlumatına görə, kabinetin rəsmiləşməsi prezident Mayya Sandunun təyinat fərmanı ilə başa çatıb. Aleksandru Muntyanunun baş nazirlik etdiyi hökumətdə baş nazirin beş müavini (onların 3-ü həm də nazirdir), 11 nazir var.
Hökuməti parlamentdə mandatların yarıdan çoxuna sahib olan siyasi qüvvə qurur. Sentyabrın 28-də seçilmiş yeni parlamentdə prezidentə bağlı Hərəkət və Həmrəylik Partiyası 101 mandatın 55-nə sahibdir. Oktyabrın 24-də Mayya Sandu Aleksandru Muntyanunu baş nazir vəzifəsinə namizəd göstərib, parlament oktyabrın 31-də hökumətin tərkibini təsdiqləyib və onun proqramına xeyir-dua verib.
Hərəkət və Həmrəylik Partiyası 2021-ci ildən hakim partiyadır. Qurumun lideri İqor Qrosu parlament sədridir.

В Молдове начала работу новое правительство.
По информации Medianews.az, формирование кабинета завершилось указом президента Майи Санду о назначениях. В правительстве под руководством Александру Мунтяну есть пять заместителей премьер-министра (трое из них также министры) и 11 министров.
Правительство сформировано политической силой, которая имеет более половины мандатов в парламенте. В новом парламенте, избранном 28 сентября, партия Действие и Согласие, лояльная президенту, обладает 55 из 101 мандата. 24 октября Майя Санду выдвинула кандидатуру Александру Мунтяну на пост премьер-министра, а парламент 31 октября утвердил состав правительства и одобрил его программу.
Партия Действие и Согласие является правящей с 2021 года. Лидером партии и председателем парламента является Игорь Гросу.