Moldovada yeni hökumət fəaliyyətə başladı
Medianews.az-ın məlumatına görə, kabinetin rəsmiləşməsi prezident Mayya Sandunun təyinat fərmanı ilə başa çatıb. Aleksandru Muntyanunun baş nazirlik etdiyi hökumətdə baş nazirin beş müavini (onların 3-ü həm də nazirdir), 11 nazir var.
Hökuməti parlamentdə mandatların yarıdan çoxuna sahib olan siyasi qüvvə qurur. Sentyabrın 28-də seçilmiş yeni parlamentdə prezidentə bağlı Hərəkət və Həmrəylik Partiyası 101 mandatın 55-nə sahibdir. Oktyabrın 24-də Mayya Sandu Aleksandru Muntyanunu baş nazir vəzifəsinə namizəd göstərib, parlament oktyabrın 31-də hökumətin tərkibini təsdiqləyib və onun proqramına xeyir-dua verib.
Hərəkət və Həmrəylik Partiyası 2021-ci ildən hakim partiyadır. Qurumun lideri İqor Qrosu parlament sədridir.

A new government has started operating in Moldova
According to Medianews.az, the formation of the cabinet was completed with the appointment decree of President Maia Sandu. In the government headed by Prime Minister Alexandru Muntyanu, there are five deputy prime ministers (three of whom are also ministers) and 11 ministers.
The government is formed by the political force that holds more than half of the mandates in the parliament. In the new parliament elected on September 28, the Movement and Solidarity Party, affiliated with the president, holds 55 of 101 mandates. On October 24, Maia Sandu nominated Alexandru Muntyanu for the position of prime minister; on October 31, the parliament approved the composition of the government and endorsed its program.
The Movement and Solidarity Party has been the ruling party since 2021. The leader of the organization, Igor Grosu, is the speaker of the parliament.