Milyarderlər siyahısında ilk futbolçu
Portuqaliyalı futbolçu Kriştiano Ronaldo 1,4 milyard dollar sərvətlə “Bloomberg” agentliyinin ən varlı adamlar siyahısına düşüb.
Medianews.az bildirir ki, Kriştiano Ronaldo bu siyahıya salınan ilk futbolçudur.
1985-ci il fevralın 5-də doğulan Kriştiano Ronaldo Portuqaliyanın “Sportinq” (2002-2003), İngiltərənin “Mançester Yunayted” (2003-2009 və 2021-2022), İspaniyanın “Real” (2009-2018), İtaliyanın “Yuventus” (2018-2021) komandalarında oynayıb, 2023-cü ildən Səudiyyə Ərəbistanının “Əl-Nəsr” komandasında çıxış edir.
İngiltərə, İspaniya, İtaliyada çempionluqlar yaşayıb, UEFA Çempionlar Liqasında, UEFA superkubokunda, klublar arasında dünya çempionatında zəfərləri var.
Portuqaliya milli komandasının heyətində Avropa çempionu (2016), UEFA Millətlər Liqasının qalibi (2019 və 2025) olub.
2008, 2013, 2014, 2016, 2017-ci illərdə dünyanın ən yaxşı futbolçusu seçilərək “Qızıl top” mükafatı alıb.

Первый футболист в списке миллиардеров
Португальский футболист Криштиану Роналду с состоянием в 1,4 миллиарда долларов вошел в список самых богатых людей агентства «Bloomberg».
Medianews.az сообщает, что Криштиану Роналду — первый футболист, попавший в этот список.
Родившийся 5 февраля 1985 года Криштиану Роналду играл за португальский «Спортинг» (2002-2003), английский «Манчестер Юнайтед» (2003-2009 и 2021-2022), испанский «Реал» (2009-2018), итальянский «Ювентус» (2018-2021), а с 2023 года выступает за саудовский «Аль-Наср».
Он становился чемпионом в Англии, Испании и Италии, имеет победы в Лиге чемпионов УЕФА, Суперкубке УЕФА и клубном чемпионате мира.
В составе сборной Португалии он стал чемпионом Европы (2016) и победителем Лиги наций УЕФА (2019 и 2025).
В 2008, 2013, 2014, 2016 и 2017 годах он был признан лучшим футболистом мира и получил награду «Золотой мяч».