Azərbaycanda ən çox şikayət olunan internet
Azərbaycanın telekommunikasiya və poçt sahələrində tənzimləyici qurumu İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi (İKTA) abunəçilərin internet xidmətlərindən istifadəsi üzrə növbəti şikayət indeksi və şikayətlərin orta cavablandırılma müddəti hesabatını dərc edib.
Hesabatda 2025-ci ilin II rübü ərzində "E-Şikayət" sistemi vasitəsilə internet operator və provayderlərinə ünvanlanmış müraciətlərlə bağlı şikayət indeksi və indeks üzrə dinamika əksini tapıb. Belə ki, 2025-cü ilin I rübü üzrə hesabatla cari hesabatın müqayisəsi aparılıb və operator, yaxud provayderin indeks dəyişiklik dinamikası müəyyən olunub.
Eyni zamanda hesabatda təqdim edilən şikayətlərin orta cavablandırılma müddəti məlumatı "E-Şikayət" sisteminə II rübdə daxil olan müraciətlərin telekommunikasiya operator və provayderləri tərəfindən icra müddətini əks etdirir.
İKTA bəyan edir ki, ictimai nəzarətin formalaşması, şəffaflıq və xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi baxımından şikayət indeksinin və şikayətlərin orta cavablandırılma müddəti hesabatının hazırlanması zəruri addımdır. Bu, telekommunikasiya sektorunda real mənzərəni müəyyən etməyə, tənzimlənmə prosesini daha asan və tez həyata keçirməyə imkan yaradacaq.
Məlumat üçün bildirək ki, "E-Şikayət" sistemi 2023-cü ilin noyabrında istifadəyə verilib. Bu günə qədər vətəndaşlar tərəfindən adıçəkilən sistem vasitəsilə telekommunikasiya və poçt xidmətləri ilə bağlı 8600-ə yaxın müraciət daxil olub.
2024-cü ilin martından isə artıq "Android" və "iOS" əməliyyat sisteminə malik cihazların istifadəçiləri müvafiq olaraq "Google play"dən və "APP store"dan "E-Şikayət"in mobil tətbiqini yükləmək imkanı əldə ediblər. Mobil tətbiqin istifadəyə verilməsi xidmətdən istifadənin miqyasını genişləndirməklə yanaşı, platformanı daha əlçatan edib.
Agentlik şikayət indeksi və şikayətlərin orta cavablandırılma müddəti hesabatının dərcinin davamlı olacağını və geniş ictimaiyyətə rüblük təqdim ediləcəyini bir daha bəyan edir. İKTA gələcək fəaliyyətində bu cür ictimai iştirakçılıq vasitələrindən tənzimləmə və nəzarət mexanizmlərinin qurulmasında geniş istifadəni strateji məqsədlərindən biri olaraq müəyyənləşdirib.

The most complained about internet in Azerbaijan
The Information Communication Technologies Agency (ICTA), the regulatory body in Azerbaijan's telecommunications and postal sectors, has published the next complaint index and the average complaint response time report regarding subscribers' use of internet services.
The report reflects the complaint index and the dynamics of the index related to applications directed to internet operators and providers through the "E-Complaint" system during the second quarter of 2025. Specifically, a comparison was made between the report of the first quarter of 2025 and the current report, and the index change dynamics of the operator or provider were determined.
At the same time, the information on the average complaint response time presented in the report reflects the execution time by telecommunication operators and providers of applications received in the second quarter through the "E-Complaint" system.
ICTA states that preparing the complaint index and the average complaint response time report is a necessary step in terms of forming public oversight, transparency, and improving service quality. This will allow determining the real picture in the telecommunications sector and facilitate and expedite the regulatory process.
For information, the "E-Complaint" system was launched in November 2023. To date, nearly 8,600 applications related to telecommunications and postal services have been received through the mentioned system by citizens.
Since March 2024, users of devices with "Android" and "iOS" operating systems have been able to download the mobile application of "E-Complaint" respectively from "Google Play" and the "App Store." The launch of the mobile application has, alongside expanding the scale of service use, made the platform more accessible.
The agency reiterates that the publication of the complaint index and the average complaint response time report will continue and will be presented quarterly to the wider public. ICTA has identified broad use of such public participation tools in the establishment of regulatory and control mechanisms as one of its strategic objectives in future activities.