Azərbaycanda ən çox şikayət olunan internet
Azərbaycanın telekommunikasiya və poçt sahələrində tənzimləyici qurumu İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi (İKTA) abunəçilərin internet xidmətlərindən istifadəsi üzrə növbəti şikayət indeksi və şikayətlərin orta cavablandırılma müddəti hesabatını dərc edib.
Hesabatda 2025-ci ilin II rübü ərzində "E-Şikayət" sistemi vasitəsilə internet operator və provayderlərinə ünvanlanmış müraciətlərlə bağlı şikayət indeksi və indeks üzrə dinamika əksini tapıb. Belə ki, 2025-cü ilin I rübü üzrə hesabatla cari hesabatın müqayisəsi aparılıb və operator, yaxud provayderin indeks dəyişiklik dinamikası müəyyən olunub.
Eyni zamanda hesabatda təqdim edilən şikayətlərin orta cavablandırılma müddəti məlumatı "E-Şikayət" sisteminə II rübdə daxil olan müraciətlərin telekommunikasiya operator və provayderləri tərəfindən icra müddətini əks etdirir.
İKTA bəyan edir ki, ictimai nəzarətin formalaşması, şəffaflıq və xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi baxımından şikayət indeksinin və şikayətlərin orta cavablandırılma müddəti hesabatının hazırlanması zəruri addımdır. Bu, telekommunikasiya sektorunda real mənzərəni müəyyən etməyə, tənzimlənmə prosesini daha asan və tez həyata keçirməyə imkan yaradacaq.
Məlumat üçün bildirək ki, "E-Şikayət" sistemi 2023-cü ilin noyabrında istifadəyə verilib. Bu günə qədər vətəndaşlar tərəfindən adıçəkilən sistem vasitəsilə telekommunikasiya və poçt xidmətləri ilə bağlı 8600-ə yaxın müraciət daxil olub.
2024-cü ilin martından isə artıq "Android" və "iOS" əməliyyat sisteminə malik cihazların istifadəçiləri müvafiq olaraq "Google play"dən və "APP store"dan "E-Şikayət"in mobil tətbiqini yükləmək imkanı əldə ediblər. Mobil tətbiqin istifadəyə verilməsi xidmətdən istifadənin miqyasını genişləndirməklə yanaşı, platformanı daha əlçatan edib.
Agentlik şikayət indeksi və şikayətlərin orta cavablandırılma müddəti hesabatının dərcinin davamlı olacağını və geniş ictimaiyyətə rüblük təqdim ediləcəyini bir daha bəyan edir. İKTA gələcək fəaliyyətində bu cür ictimai iştirakçılıq vasitələrindən tənzimləmə və nəzarət mexanizmlərinin qurulmasında geniş istifadəni strateji məqsədlərindən biri olaraq müəyyənləşdirib.

В Азербайджане чаще всего жалуются на интернет
Регулирующий орган Азербайджана в сфере телекоммуникаций и почты — Агентство информационно-коммуникационных технологий (ИКТА) опубликовал очередной отчет по индексу жалоб и среднему времени ответа на жалобы, касающиеся использования интернет-услуг абонентами.
В отчете отражены индекс жалоб и динамика индекса, связанных с обращениями к интернет-операторам и провайдерам через систему «E-Şikayət» за II квартал 2025 года. Проведено сравнение с отчетом за I квартал 2025 года и определена динамика изменения индекса оператора или провайдера.
В то же время в отчете представлена информация о среднем времени ответа на жалобы, поступившие во II квартале в систему «E-Şikayət», которая отражает срок исполнения обращений телекоммуникационными операторами и провайдерами.
ИКТА заявляет, что подготовка отчета по индексу жалоб и среднему времени ответа на жалобы является необходимым шагом с точки зрения формирования общественного контроля, прозрачности и повышения качества услуг. Это позволит определить реальную картину в телекоммуникационном секторе и упростит и ускорит процесс регулирования.
Для сведения сообщаем, что система «E-Şikayət» была запущена в эксплуатацию в ноябре 2023 года. С тех пор через указанную систему от граждан поступило около 8600 обращений, связанных с телекоммуникационными и почтовыми услугами.
С марта 2024 года пользователи устройств на операционных системах «Android» и «iOS» получили возможность загрузить мобильное приложение «E-Şikayət» через «Google Play» и «App Store» соответственно. Запуск мобильного приложения расширил масштабы использования сервиса и сделал платформу более доступной.
Агентство вновь заявляет, что публикация отчета по индексу жалоб и среднему времени ответа на жалобы будет продолжаться и ежеквартально представляться широкой общественности. ИКТА в своей дальнейшей деятельности определяет широкое использование подобных инструментов общественного участия в построении механизмов регулирования и контроля как одну из своих стратегических целей.