“Necə deyim ki, mahnılarımı oxumayın, belə çıxır ki, Rəşiddən, Müslümdən sonra onların oxuduqlarını heç kim oxumamalıdır?” -
1,503 baxış
“Necə deyim ki, mahnılarımı oxumayın, belə çıxır ki, Rəşiddən, Müslümdən sonra onların oxuduqlarını heç kim oxumamalıdır?” - FOTO+ÖZƏL
“Qələbədən sonra baxdım ki, nə yazım, nə yazım?! İstədim ki, mahnı yazım. Gördüm ki, mahnını hamı yazır. “Qarabağnamə” baletinə başlamışdım, yarım saxladım. Hələ ki, yazmıram. Bu yaradıcılıqdır da. Bir də görürsən gedir, bir də görürsən getmir. Başladım bir neçə nömrə yazdım, sonra gördüm ki, ardı gəlmir. Ona görə hələlik kənara qoymuşam. İlham gələn vaxtı yazacam. Bu sifariş deyil, nəsə başqa bir əsər deyil. Bu sırf daxildən gələn bir mövzudur. Həm də neçə vaxtdır digər musiqilərlə məşğulam” Bunu Medianews.az-a açıqlamasında xalq artisti, tanınmış bəstəkar Eldar Mansurov deyib.
O daha sonra son illər gənclərə daha çox dəstək olduğunu bildirib:
“Mən gənclərə dəstək olmayım, kim olacaq? İndi mənim onlara əl tutan vaxtımdır da. Onlar da istedadlıdırlar. Maşallah yaxşı oxuyanlarımız var. Nə kömək lazımdırsa edirəm. Mən deyə bilmərəm ki, mahnılarımı oxumayın. Mahnı kimin üçün yazılır? Mahnı xalq, camaat üçündür də. Onda belə çıxır ki, Rəşid Behbdudovun, Müslüm Maqomayevin oxuduğu əsərləri heç kim oxumamalıdır? Belə şey olmaz axı. Əlbəttə ki, mahnını korlamaq, qol-qabırğasını sındırmaq olmaz. Baxıram görürəm ki, düzgün oxumayıblar, özlərindən nələrsə əlavə ediblər. Məndən çox bilməyəcəksən ki. Cavan uşaqsan da, təzə başlamısan bu sahəyə. Gəl məndən soruş deyim ki, burasını belə, orasını belə et”.
Eldar Mansurov əsərlərinin xaricdə oxunmasından da söz açıb:
“Təkcə “Bayatılar”-ı bütün dünya oxudu. Elə bundan sonra bütün əsərlərimi Əqli Mülkiyyət Agentliyindən qeydiyyatdan keçirdim. Yeganə bəstəkaram ki, bu addımı atmışam və müəllif hüquqlarım qorunur. Xaricdə ya anonim yazırdılar, ya da başqa bir müəllifin adını qeyd edirdilər. Demək olar ki, bütün əsərlərimin müəllif hüququ qorunur” deyə bəstəkar bildirib.

«Как мне сказать, что не нужно петь мои песни, получается, что после Рашида, Муслима никто не должен исполнять то, что они пели?» -
«Как мне сказать, что не нужно петь мои песни, получается, что после Рашида, Муслима никто не должен исполнять то, что они пели?» - ФОТО+ЭКСКЛЮЗИВ
«После победы я смотрел и думал, что написать, что написать?! Хотел песню написать. Увидел, что все пишут песни. Начал балет "Карабагнаме", но оставил половину. Пока не пишу. Это же творчество. Иногда видишь, что идет, а иногда – нет. Начал, написал несколько номеров, потом увидел, что продолжения нет. Поэтому пока отложил в сторону. Напишу, когда придет вдохновение. Это не заказ и не какое-то другое произведение. Это тема, которая исходит только изнутри. К тому же уже некоторое время я занят другой музыкой», — рассказал в интервью Medianews.az народный артист, известный композитор Элдар Мансуров.
Он затем отметил, что в последние годы чаще поддерживает молодежь:
«Если я не буду поддерживать молодежь, то кто тогда? Сейчас мое время помочь им. Они талантливы. МашаАллах, у нас есть хорошие исполнители. Я помогаю, чем надо. Я не могу сказать, чтобы мои песни не пели. Для кого пишется песня? Песня же для народа, для общества. Тогда получается, что произведения, которые пели Рашид Бехбудов, Муслим Магомаев, никто не должен петь? Такого не бывает. Конечно, нельзя портить песню, ломать ее душу и костяк. Я смотрю, вижу, что неправильно исполняют, что-то добавляют от себя. Ты от меня не узнаешь больше. Ты же молодой, только начал этот путь. Подойди, спроси меня, я скажу, как здесь сделать, а там так».
Элдар Мансуров также рассказал о том, как его произведения исполняются за рубежом:
«Только "Баяты" слушал весь мир. После этого я зарегистрировал все свои произведения в Агентстве интеллектуальной собственности. Я — единственный композитор, который сделал этот шаг и у меня защищены авторские права. За рубежом либо писали анонимно, либо указывали имя другого автора. Практически все мои произведения охраняются авторским правом», — отметил композитор.