Mahnısına görə məhkəmə qarşısında:
Türkiyəli müğənni Mabel Matiz "Perperişan" mahnısının sözlərində ədəbsiz ifadələr yer aldığı iddiası ilə məhkəmə qarşısına çıxarılıb.
Milli.Az xəbər verir ki, barəsində 6 aydan 3 ilə qədər həbs cəzası tələb olunan sənətçinin işi İstanbul 54-cü Birinci İnstansiya Cinayət Məhkəməsində araşdırılıb.
İttihama əsasən, mahnının sözlərində dolayı yolla cinsi məna daşıyan ifadələr var və yaş məhdudiyyəti olmadan yayımlandığı üçün uşaqlar üçün risk yaradır.
Mabel Matiz müdafiəsində bildirib ki, mahnı xalq ədəbiyyatından ilhamlanıb və cinsi məna daşımır. Hakimin mahnının kişi üçün yazılıb-yazılmadığı sualına isə "Hər kəs mahnılarımı hər kəs üçün oxuya bilər" cavabını verib.
Məhkəmə mahnının ədəbsiz olub-olmadığını müəyyənləşdirmək üçün müvafiq qurumdan rəy alınmasına qərar verib. Növbəti iclas 27 mart 2026-cı il tarixinə təyin olunub.

Турецкая певица Мабель Матиз предстала перед судом по обвинению в использовании непристойных выражений в тексте песни "Перперишан".
Как сообщает Milli.Az, в отношении артистки, которой предъявлено требование о наказании в виде лишения свободы от 6 месяцев до 3 лет, дело рассматривалось в Стамбульском первом уголовном суде 54-й инстанции.
По обвинению, в тексте песни содержатся косвенные выражения сексуального характера, и поскольку она была распространена без ограничения по возрасту, это представляет риск для детей.
В своей защите Мабель Матиз заявила, что песня вдохновлена народной литературой и не содержит сексуального подтекста. На вопрос судьи, написана ли песня для мужчин, она ответила: "Мои песни может петь каждый для всех".
Суд решил получить заключение соответствующего учреждения, чтобы определить, является ли песня непристойной. Следующее слушание назначено на 27 марта 2026 года.