Mahnısına görə məhkəmə qarşısında:
Türkiyəli müğənni Mabel Matiz "Perperişan" mahnısının sözlərində ədəbsiz ifadələr yer aldığı iddiası ilə məhkəmə qarşısına çıxarılıb.
Milli.Az xəbər verir ki, barəsində 6 aydan 3 ilə qədər həbs cəzası tələb olunan sənətçinin işi İstanbul 54-cü Birinci İnstansiya Cinayət Məhkəməsində araşdırılıb.
İttihama əsasən, mahnının sözlərində dolayı yolla cinsi məna daşıyan ifadələr var və yaş məhdudiyyəti olmadan yayımlandığı üçün uşaqlar üçün risk yaradır.
Mabel Matiz müdafiəsində bildirib ki, mahnı xalq ədəbiyyatından ilhamlanıb və cinsi məna daşımır. Hakimin mahnının kişi üçün yazılıb-yazılmadığı sualına isə "Hər kəs mahnılarımı hər kəs üçün oxuya bilər" cavabını verib.
Məhkəmə mahnının ədəbsiz olub-olmadığını müəyyənləşdirmək üçün müvafiq qurumdan rəy alınmasına qərar verib. Növbəti iclas 27 mart 2026-cı il tarixinə təyin olunub.

In front of the court because of the song:
Turkish singer Mabel Matiz has been brought to court on charges that the lyrics of the song "Perperişan" contain indecent expressions.
According to Milli.Az, the artist, who faces a prison sentence of between 6 months and 3 years, had her case examined at the Istanbul 54th First Instance Criminal Court.
According to the indictment, the lyrics of the song contain expressions that indirectly carry sexual meaning and pose a risk to children as it was broadcast without age restriction.
Mabel Matiz defended herself by stating that the song was inspired by folk literature and does not carry sexual meaning. When the judge asked if the song was written for men, she replied, "Everyone can listen to my songs."
The court decided to obtain an expert opinion from the relevant institution to determine whether the song is indecent or not. The next hearing was scheduled for March 27, 2026.