Tramp niyə görüş yeri kimi bu şəhəri seçib? -
“Rusiya Prezidenti Vladimir Putin amerikalı həmkarı Donald Trampla görüş yeri kimi Macarıstan paytaxtı Budapeşti seçməklə Qərb ölkələri arasında Ukrayna müharibəsində baxışda fikir ayrılığını dərinləşdirmək istəyir”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a abelə deyib.
O bildirib ki, Macarıstan Avropa İttifaqının Rusiyaya qarşı sanksiyalarını dəstəkləmir: “Üstəlik, Budapeşt görüşündə Avropa liderlərinin iştirak etməməsi Brüsseli narahat edir.
Putin sülhdə maraqlı deyil. O, Donbası tələb edir. Rusiya 4 il ərzində Donbası tam işğal edə bilməyib. Kiyev Donbasın bir hissəsini nəzarətdə saxlayır və həmin hissəni Rusiyaya verməyəcək. Kiyev indiki şərtlər altında atəşkəsə razıdır. Ukraynanın eyni zamanda itirdiyi əraziləri geri qaytarması çətindir. Putin vaxt udmağa çalışır. İstəyir ki, Kiyev və Brüssel Ukrayna ərazisinin işğalını qəbul etsin. Kiyev və Brüssel buna razı deyillər”.
E.Şahinoğlu qeyd edib ki, Donald Trampın məqsədi Rusiya-Ukrayna müharibəsində atəşkəsə nail olmaqdır: “Münaqişənin həlli onu düşündürmür, çünki bu, mürəkkəb məsələdir. Atəşkəs əldə olunmasa, Ağ ev Avropa üzərində Ukraynaya hərbi texnika satmaqda davam edəcək”.

Почему Трамп выбрал этот город в качестве места встречи? -
«Президент России Владимир Путин, выбрав венгерскую столицу Будапешт местом встречи с американским коллегой Дональдом Трампом, хочет углубить разногласия в вопросах войны в Украине между западными странами». Об этом Politoloq Элхан Шахиноглу сказал порталу Medianews.az.
Он отметил, что Венгрия не поддерживает санкции Европейского Союза против России: «Более того, участие европейских лидеров в встрече в Будапеште отсутствует, что вызывает беспокойство Брюсселя.
Путин не заинтересован в мире. Он требует Донбасс. Россия в течение 4 лет не смогла полностью оккупировать Донбасс. Киев контролирует часть Донбасса и не отдаст эту часть России. Киев при нынешних условиях согласен на перемирие. Одновременно вернуть потерянные территории Украине сложно. Путин пытается выиграть время. Он хочет, чтобы Киев и Брюссель приняли оккупацию территории Украины. Киев и Брюссель на это не согласны».
Э. Шахиноглу отметил, что цель Дональда Трампа — добиться перемирия в российско-украинской войне: «Решение конфликта его не волнует, потому что это сложный вопрос. Если перемирие не будет достигнуто, Белый дом продолжит продавать Украине военную технику через Европу».