Tramp niyə görüş yeri kimi bu şəhəri seçib? -
“Rusiya Prezidenti Vladimir Putin amerikalı həmkarı Donald Trampla görüş yeri kimi Macarıstan paytaxtı Budapeşti seçməklə Qərb ölkələri arasında Ukrayna müharibəsində baxışda fikir ayrılığını dərinləşdirmək istəyir”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a abelə deyib.
O bildirib ki, Macarıstan Avropa İttifaqının Rusiyaya qarşı sanksiyalarını dəstəkləmir: “Üstəlik, Budapeşt görüşündə Avropa liderlərinin iştirak etməməsi Brüsseli narahat edir.
Putin sülhdə maraqlı deyil. O, Donbası tələb edir. Rusiya 4 il ərzində Donbası tam işğal edə bilməyib. Kiyev Donbasın bir hissəsini nəzarətdə saxlayır və həmin hissəni Rusiyaya verməyəcək. Kiyev indiki şərtlər altında atəşkəsə razıdır. Ukraynanın eyni zamanda itirdiyi əraziləri geri qaytarması çətindir. Putin vaxt udmağa çalışır. İstəyir ki, Kiyev və Brüssel Ukrayna ərazisinin işğalını qəbul etsin. Kiyev və Brüssel buna razı deyillər”.
E.Şahinoğlu qeyd edib ki, Donald Trampın məqsədi Rusiya-Ukrayna müharibəsində atəşkəsə nail olmaqdır: “Münaqişənin həlli onu düşündürmür, çünki bu, mürəkkəb məsələdir. Atəşkəs əldə olunmasa, Ağ ev Avropa üzərində Ukraynaya hərbi texnika satmaqda davam edəcək”.

Why did Trump choose this city as the meeting place? -
“Russian President Vladimir Putin wants to deepen the disagreement in views among Western countries regarding the war in Ukraine by choosing Budapest, the capital of Hungary, as the meeting place with his American counterpart Donald Trump.” Political analyst Elkhan Shahinoglu told Medianews.az this.
He stated that Hungary does not support the European Union's sanctions against Russia: “Moreover, Brussels is concerned about the absence of European leaders at the Budapest meeting.
Putin is not interested in peace. He demands Donbas. Russia has not been able to fully occupy Donbas for 4 years. Kyiv controls part of Donbas and will not give that part to Russia. Kyiv agrees to a ceasefire under the current conditions. At the same time, it is difficult for Ukraine to recover lost territories. Putin is trying to buy time. He wants Kyiv and Brussels to accept the occupation of Ukrainian territory. Kyiv and Brussels do not agree to this.”
E. Shahinoglu noted that Donald Trump's goal is to achieve a ceasefire in the Russia-Ukraine war: “He is not thinking about resolving the conflict because this is a complicated issue. If a ceasefire is not achieved, the White House will continue selling military equipment to Ukraine through Europe.”