Süni intellektdə yeni səhifə: Azərbaycan-Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri əməkdaşlığı
Prezident İlham Əliyevin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan ilə ötən gün keçirilən geniş tərkibdə görüşü çərçivəsində texnologiyalar sahəsində də iki mühüm sənəd imzalanıb:
1. Elm və Təhsil Nazirliyi ilə “Presight” şirkəti arasında təhsildə süni intellektin istifadəsinin artırılması sahəsində Anlaşma Memorandumu;
2. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə “Presight” şirkəti arasında 2025–2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyasının icrası üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında Azərbaycan İnternet Forumunun rəhbəri, Multimedia Mərkəzinin direktoru Osman Gündüz deyib ki, hər iki nazirliyin rəhbərləri – elm və təhsil naziri Emin Əmrulayev və rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev bundan əvvəl BƏƏ-də “Presight” şirkətinin CEO-su Tomas Pramotedham ilə görüşmüşdülər: “Elm və Təhsil Nazirliyi artıq bir müddətdir süni intellekt əsaslı texnoloji həllərlə ciddi maraqlanır. Nazirlik bir müddət öncə Dubayda “Microsoft”un regional komandası ilə birlikdə təhsilə uyğunlaşdırılmış Böyük Dil Modelini - EduAzGPT modelini qurmaq ideyasını müzakirə etmişdi.
Bütün bunların əsasında duran əsas məqsəd isə “Rəqəmsal Məktəb” platformasında AI həlləri tətbiq edərək şagirdlərə fərdi öyrənmə təcrübəsi, müəllimlərə dərs planı və qiymətləndirmədə dəstək, idarəçilərə isə data əsaslı qərar imkanları təqdim etməkdir.
Digər tərəfdən, 2025-2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyasında Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi qarşısında ciddi öhdəliklər qoyulub. Görünür ki, nazirlik bu hədəflərin icrası üçün qlobal miqyasda tanınan “Presight” şirkəti ilə daha sıx əməkdaşlığa başlayır”.
O.Gündüz xatırladıb ki, bir müddət öncə SOCAR və BƏƏ-nin “Presight AI” və “Esyasoft Holding” şirkətlərinin birgə müəssisəsi olan “IntelliGrid” arasında da 13 illik əməkdaşlıq çərçivəsində yeni müqavilə imzalanmışdı: “Müqavilə çərçivəsində Azərbaycanda süni intellekt əsasında Ağıllı Qaz Şəbəkəsinin İdarəetmə Sisteminin yaradılması, şəbəkənin modernləşdirilməsi, texnologiyaların tətbiqi ilə qaz itkilərinin və emissiyaların azaldılması nəzərdə tutulur.
Beləliklə, görünən odur ki, süni intellekt sahəsində qlobalda yetərincə tanınan və oturuşmuş şirkəti olan BƏƏ-nin “Presight” şirkəti Azərbaycanın süni intellekt ekosistemində əhəmiyyətli rol oynayacaq.
Düşünürəm ki, bu imzalanan sənədlər Azərbaycanda süni intellekt sahəsinin, təhsilimizin keyfiyyətinin, həm də ölkənin texnoloji gücünün yeni mərhələyə keçməsində mühüm rol oynayacaq”.

Новая страница в области искусственного интеллекта: сотрудничество Азербайджана и Объединённых Арабских Эмиратов
2,551 просмотров
В рамках вчерашней встречи Президента Ильхама Алиева с Президентом Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Мохаммедом бин Зайедом Аль Нахайяном были подписаны два важных документа в области технологий:
1. Меморандум о взаимопонимании между Министерством науки и образования и компанией "Presight" по расширению использования искусственного интеллекта в образовании;
2. Меморандум о взаимопонимании между Министерством цифрового развития и транспорта и компанией "Presight" о сотрудничестве по реализации Стратегии искусственного интеллекта на 2025–2028 годы.
По этому поводу в комментарии для Medianews.az руководитель Азербайджанского интернет-форума, директор Мультимедийного центра Осман Гюндюз заявил, что руководители обоих министерств – министр науки и образования Эмин Эмрулаев и министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев – ранее встречались в ОАЭ с генеральным директором компании "Presight" Томасом Прамотедхамом: "Министерство науки и образования уже некоторое время активно интересуется технологическими решениями на основе искусственного интеллекта. Министерство ранее обсуждало идею создания в сотрудничестве с региональной командой "Microsoft" в Дубае большого языкового модели, адаптированной для образования – модели EduAzGPT."
Главная цель всех этих инициатив – внедрение AI-решений на платформе "Цифровая школа", чтобы предоставлять учащимся персонализированный опыт обучения, учителям – поддержку в планировании уроков и оценке, а администраторам – возможность принятия решений на основе данных.
С другой стороны, в Стратегии искусственного интеллекта на 2025–2028 годы Министерству цифрового развития и транспорта поставлены серьезные задачи. Видимо, министерство начинает более тесное сотрудничество с международно признанной компанией "Presight" для достижения этих целей."
О. Гюндюз напомнил, что некоторое время назад была подписана новая сделка в рамках 13-летнего сотрудничества между SOCAR и "IntelliGrid" — совместным предприятием "Presight AI" из ОАЭ и "Esyasoft Holding": "В рамках этого соглашения предусматривается создание в Азербайджане интеллектуальной системы управления газовой сетью на основе искусственного интеллекта, модернизация сети, а также сокращение утечек газа и эмиссий за счет применения новых технологий."
Таким образом видно, что компания "Presight" из ОАЭ, являющаяся известной и устоявшейся на международном уровне в области искусственного интеллекта, сыграет важную роль в экосистеме искусственного интеллекта Азербайджана.
Считаю, что подписанные документы сыграют важную роль в развитии сферы искусственного интеллекта, повышении качества нашего образования и переходе технологического потенциала страны на новый этап."