Süni intellektdə yeni səhifə: Azərbaycan-Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri əməkdaşlığı
Prezident İlham Əliyevin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan ilə ötən gün keçirilən geniş tərkibdə görüşü çərçivəsində texnologiyalar sahəsində də iki mühüm sənəd imzalanıb:
1. Elm və Təhsil Nazirliyi ilə “Presight” şirkəti arasında təhsildə süni intellektin istifadəsinin artırılması sahəsində Anlaşma Memorandumu;
2. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə “Presight” şirkəti arasında 2025–2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyasının icrası üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında Azərbaycan İnternet Forumunun rəhbəri, Multimedia Mərkəzinin direktoru Osman Gündüz deyib ki, hər iki nazirliyin rəhbərləri – elm və təhsil naziri Emin Əmrulayev və rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev bundan əvvəl BƏƏ-də “Presight” şirkətinin CEO-su Tomas Pramotedham ilə görüşmüşdülər: “Elm və Təhsil Nazirliyi artıq bir müddətdir süni intellekt əsaslı texnoloji həllərlə ciddi maraqlanır. Nazirlik bir müddət öncə Dubayda “Microsoft”un regional komandası ilə birlikdə təhsilə uyğunlaşdırılmış Böyük Dil Modelini - EduAzGPT modelini qurmaq ideyasını müzakirə etmişdi.
Bütün bunların əsasında duran əsas məqsəd isə “Rəqəmsal Məktəb” platformasında AI həlləri tətbiq edərək şagirdlərə fərdi öyrənmə təcrübəsi, müəllimlərə dərs planı və qiymətləndirmədə dəstək, idarəçilərə isə data əsaslı qərar imkanları təqdim etməkdir.
Digər tərəfdən, 2025-2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyasında Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi qarşısında ciddi öhdəliklər qoyulub. Görünür ki, nazirlik bu hədəflərin icrası üçün qlobal miqyasda tanınan “Presight” şirkəti ilə daha sıx əməkdaşlığa başlayır”.
O.Gündüz xatırladıb ki, bir müddət öncə SOCAR və BƏƏ-nin “Presight AI” və “Esyasoft Holding” şirkətlərinin birgə müəssisəsi olan “IntelliGrid” arasında da 13 illik əməkdaşlıq çərçivəsində yeni müqavilə imzalanmışdı: “Müqavilə çərçivəsində Azərbaycanda süni intellekt əsasında Ağıllı Qaz Şəbəkəsinin İdarəetmə Sisteminin yaradılması, şəbəkənin modernləşdirilməsi, texnologiyaların tətbiqi ilə qaz itkilərinin və emissiyaların azaldılması nəzərdə tutulur.
Beləliklə, görünən odur ki, süni intellekt sahəsində qlobalda yetərincə tanınan və oturuşmuş şirkəti olan BƏƏ-nin “Presight” şirkəti Azərbaycanın süni intellekt ekosistemində əhəmiyyətli rol oynayacaq.
Düşünürəm ki, bu imzalanan sənədlər Azərbaycanda süni intellekt sahəsinin, təhsilimizin keyfiyyətinin, həm də ölkənin texnoloji gücünün yeni mərhələyə keçməsində mühüm rol oynayacaq”.

Within the framework of the extensive meeting held yesterday between President Ilham Aliyev and Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, President of the United Arab Emirates, two important documents were also signed in the field of technologies:
1. Memorandum of Understanding to increase the use of artificial intelligence in education between the Ministry of Science and Education and the “Presight” company;
2. Memorandum of Understanding on cooperation for the implementation of the Artificial Intelligence Strategy for 2025–2028 between the Ministry of Digital Development and Transport and the “Presight” company.
Regarding the matter, Osman Gündüz, head of the Azerbaijan Internet Forum and director of the Multimedia Center, said in an interview with Medianews.az that the heads of both ministries - Minister of Science and Education Emin Amrulaev and Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev - had previously met with Tomas Pramotedham, CEO of “Presight” in the UAE: “The Ministry of Science and Education has been seriously interested in AI-based technological solutions for some time now. Some time ago, the ministry discussed the idea of creating a Large Language Model adapted for education - the EduAzGPT model - together with Microsoft’s regional team in Dubai.
The main purpose underlying all this is to apply AI solutions on the “Digital School” platform to provide students with a personalized learning experience, support teachers in lesson planning and assessment, and offer data-driven decision-making opportunities to administrators.
On the other hand, the Artificial Intelligence Strategy for 2025-2028 sets serious obligations before the Ministry of Digital Development and Transport. It appears that the ministry is beginning closer cooperation with the globally recognized “Presight” company to implement these goals.”
O. Gündüz recalled that some time ago, a new contract was also signed between SOCAR and “IntelliGrid,” a joint venture of the UAE’s “Presight AI” and “Esyasoft Holding” companies, within the framework of a 13-year cooperation: “Within the contract framework, the creation of an AI-based Smart Gas Network Management System in Azerbaijan, modernization of the network, and reduction of gas losses and emissions through the application of technologies are foreseen.
Thus, it is evident that the UAE’s “Presight” company, which is globally recognized and well-established in the field of artificial intelligence, will play a significant role in Azerbaijan’s artificial intelligence ecosystem.
I think these signed documents will play an important role in advancing the artificial intelligence sector, the quality of our education, and also the country’s technological power to a new level.”