Rusiyaya sinə gərən Sandu -
Moldovada keçirilən parlament seçkilərində prezident Mayya Sanduya bağlı hakim Hərəkət və Həmrəylik Partiyası səslərin 50 faizini qazanaraq parlament çoxluğunu qorudu.
Hərəkət və Həmrəylik Partiyası 101 millət vəkilindən ibarət parlamentdə 55 mandata sahib olacaq və yeni hökuməti təkbaşına formalaşdıracaq.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Şahin Cəfərli deyib ki, Rusiyanın yaratdığı, keçmiş prezidentlər Voronin və Dodonun, eləcə də qaqauzların sabiq lideri İrina Vlahın rəhbərlik etdiyi Sosialistlərin, Kommunistlərin Vətənpərvər Seçki Bloku cəmi 24 faiz səs toplayaraq Kremlin ona bağladığı ümidləri doğrultmadı: “Bu nəticələr şübhəsiz ki, Mayya Sandunun aqressiv rus imperializmi üzərində zəfəridir. Bu zərif və sadə qadın son illər, xüsusən qonşu Ukraynada müharibə başladıqdan sonra Rusiyanın aramsız təzyiqlərinə, hibrid savaş taktikalarına sinə gərib, bütün təxribatları boşa çıxarmağı bacara bildi.
Nədən ibarət idi bu təzyiqlər və təxribatlar? Enerji şantajı, ənənəvi Dnestr və qaqauz separatizmi, sosial-iqtisadi çətinliklər bəhanə edilərək davamlı etiraz aksiyalarının təşkili və ölkədə xaos yaratma cəhdləri, bank oğrusu (məşhur 1 milyard dollarlıq oğurluğun müəllifi), iş adamı, İsrail tərəfindən də himayə olunan mühacir siyasətçi İlon Şor vasitəsilə seçicilərin pulla ələ alınması üçün şəbəkələr qurulması, Serbiyada təlim görmüş təxribatçı dəstələrin Moldovaya göndərilməsi...”
Ş.Cəfərlinin sözlərinə görə, Avropa liderləri də başları daşdan-daşa dəydikdən sonra nəhayət ki, kreslolarından qalxıb real iş görməyə özlərində güc taparaq Maya Sanduya dəstək verdilər: “Çünki Moldova məsələsi artıq Avropanın təhlükəsizliyinə təsir edən bir faktora çevrilmişdi.
Rusiyanın adamları hakimiyyətə qayıtsa, Moldova ərazisindən Ukraynaya qarşı - özü də strateji əhəmiyyəti misilsiz olan Odessa istiqamətində - yeni bir cəbhə açıla bilərdi.
Seçki ərəfəsində iki dəfə Moldovaya səfər edən Avropa Birliyi rəhbərliyi, Fransa və Almaniya liderləri Moldovanın Avropa Birliyinə qəbul olunacağına dair aydın və birmənalı mesaj verdilər. Əhali də gördü ki, Sandunun onlara təqdim etdiyi Avropa vizyonu illüzor bir perspektiv yox, gerçəklikdir. Nəticədə xalq ölkəni keçmişin qaranlığına qaytarmaq istəyənlərə yox, işıqlı gələcəyə aparmaq vədi verənlərə dəstək oldu”.
Ş.Cəfərli Moldova diasporunun rolunu da ayrıca qeyd etməyi vacib sayır: “Avropada yaşayan və çalışan moldovalılar növbəti dəfə ölkələrinə sahib çıxaraq seçkinin nəticəsinə ciddi təsir göstərdilər. Diasporun səsləri olmasaydı, Hərəkət və Həmrəylik Partiyası ölkə içərisində 1-ci olsa belə, parlamentdə çoxluq yarada bilməyəcəkdi.
Yeni dönəmdə M.Sandunun prioritet vəzifələri dövlət quruculuğunu və AB-yə inteqrasiyanı uğurla başa çatdırmaq (Sandudan əvvəl Moldova dövlətçiliyi sadəcə kağız üzərində idi); ölkənin enerji müstəqilliyini tam təmin etmək; yoxsulluğu aradan qaldırmaq; Dnestr və qaqauz separatizmini bitirməyə çalışmaq olacaq”.

Санду, выступающая против России -
На парламентских выборах в Молдове партия власти «Действие и Солидарность», связанная с президентом Майей Санду, получила 50 процентов голосов, сохранив большинство в парламенте.
Партия «Действие и Солидарность» будет владеть 55 мандатами в парламенте из 101 депутата и самостоятельно сформирует новое правительство.
В комментарии для Medianews.az политолог Шахин Джафарли заявил, что Социалисты, Коммунисты и Патриотический избирательный блок, возглавляемые созданными Россией бывшими президентами Ворониным и Додоном, а также бывшим лидером гагаузов Ириной Влах, набрали всего 24 процента голосов и не оправдали надежды, возлагаемые на них Кремлем: «Эти результаты безусловно являются победой Майи Санду над агрессивным русским империализмом. Эта хрупкая и простая женщина в последние годы, особенно после начала войны в соседней Украине, смогла противостоять непрекращающемуся давлению России, гибридным военным тактикам, успешно пресекать все провокации.
В чем заключались эти давления и провокации? Энергетический шантаж, традиционный днестровский и гагаузский сепаратизм, организация постоянных акций протеста и попытки создать хаос в стране под предлогом социально-экономических трудностей, организация сетей для подкупа избирателей с помощью миграционного политика Илона Шора — бизнесмена и вора банковских средств (известного как автор кражи одного миллиарда долларов), поддерживаемого Израилем, отправка диверсионных групп, обученных в Сербии, в Молдову...»
По словам Шахина Джафарли, европейские лидеры, наконец, после множества неудач собрались с силами и встали с кресел, чтобы начать реальную работу, оказав поддержку Майе Санду: «Потому что молдавский вопрос превратился в фактор, влияющий на безопасность Европы.
Если бы люди России вернулись к власти, с территории Молдовы мог бы открыться новый фронт против Украины — в стратегически важном направлении Одессы.
Европейское руководство, а также лидеры Франции и Германии, дважды побывавшие в Молдове накануне выборов, ясно и однозначно передали сообщение о принятии Молдовы в Европейский Союз. Население увидело, что европейское видение, предложенное Санду, — это не иллюзорная перспектива, а реальность. В результате народ поддержал тех, кто обещал светлое будущее, а не тех, кто хотел вернуть страну в темноту прошлого».
Шахин Джафарли также считает важным отдельно отметить роль молдавской диаспоры: «Молдаване, живущие и работающие в Европе, вновь защитили свою страну и существенно повлияли на результаты выборов. Без голосов диаспоры, даже если бы «Действие и Солидарность» заняло первое место внутри страны, оно не смогло бы создать большинство в парламенте.
Приоритетными задачами Майи Санду в новом периоде станут успешное завершение строительства государства и интеграции в ЕС (до Санду молдавское государство существовало лишь на бумаге); полное обеспечение энергетической независимости страны; искоренение бедности; попытки положить конец днестровскому и гагаузскому сепаратизму».