Rusiyaya sinə gərən Sandu -
Moldovada keçirilən parlament seçkilərində prezident Mayya Sanduya bağlı hakim Hərəkət və Həmrəylik Partiyası səslərin 50 faizini qazanaraq parlament çoxluğunu qorudu.
Hərəkət və Həmrəylik Partiyası 101 millət vəkilindən ibarət parlamentdə 55 mandata sahib olacaq və yeni hökuməti təkbaşına formalaşdıracaq.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Şahin Cəfərli deyib ki, Rusiyanın yaratdığı, keçmiş prezidentlər Voronin və Dodonun, eləcə də qaqauzların sabiq lideri İrina Vlahın rəhbərlik etdiyi Sosialistlərin, Kommunistlərin Vətənpərvər Seçki Bloku cəmi 24 faiz səs toplayaraq Kremlin ona bağladığı ümidləri doğrultmadı: “Bu nəticələr şübhəsiz ki, Mayya Sandunun aqressiv rus imperializmi üzərində zəfəridir. Bu zərif və sadə qadın son illər, xüsusən qonşu Ukraynada müharibə başladıqdan sonra Rusiyanın aramsız təzyiqlərinə, hibrid savaş taktikalarına sinə gərib, bütün təxribatları boşa çıxarmağı bacara bildi.
Nədən ibarət idi bu təzyiqlər və təxribatlar? Enerji şantajı, ənənəvi Dnestr və qaqauz separatizmi, sosial-iqtisadi çətinliklər bəhanə edilərək davamlı etiraz aksiyalarının təşkili və ölkədə xaos yaratma cəhdləri, bank oğrusu (məşhur 1 milyard dollarlıq oğurluğun müəllifi), iş adamı, İsrail tərəfindən də himayə olunan mühacir siyasətçi İlon Şor vasitəsilə seçicilərin pulla ələ alınması üçün şəbəkələr qurulması, Serbiyada təlim görmüş təxribatçı dəstələrin Moldovaya göndərilməsi...”
Ş.Cəfərlinin sözlərinə görə, Avropa liderləri də başları daşdan-daşa dəydikdən sonra nəhayət ki, kreslolarından qalxıb real iş görməyə özlərində güc taparaq Maya Sanduya dəstək verdilər: “Çünki Moldova məsələsi artıq Avropanın təhlükəsizliyinə təsir edən bir faktora çevrilmişdi.
Rusiyanın adamları hakimiyyətə qayıtsa, Moldova ərazisindən Ukraynaya qarşı - özü də strateji əhəmiyyəti misilsiz olan Odessa istiqamətində - yeni bir cəbhə açıla bilərdi.
Seçki ərəfəsində iki dəfə Moldovaya səfər edən Avropa Birliyi rəhbərliyi, Fransa və Almaniya liderləri Moldovanın Avropa Birliyinə qəbul olunacağına dair aydın və birmənalı mesaj verdilər. Əhali də gördü ki, Sandunun onlara təqdim etdiyi Avropa vizyonu illüzor bir perspektiv yox, gerçəklikdir. Nəticədə xalq ölkəni keçmişin qaranlığına qaytarmaq istəyənlərə yox, işıqlı gələcəyə aparmaq vədi verənlərə dəstək oldu”.
Ş.Cəfərli Moldova diasporunun rolunu da ayrıca qeyd etməyi vacib sayır: “Avropada yaşayan və çalışan moldovalılar növbəti dəfə ölkələrinə sahib çıxaraq seçkinin nəticəsinə ciddi təsir göstərdilər. Diasporun səsləri olmasaydı, Hərəkət və Həmrəylik Partiyası ölkə içərisində 1-ci olsa belə, parlamentdə çoxluq yarada bilməyəcəkdi.
Yeni dönəmdə M.Sandunun prioritet vəzifələri dövlət quruculuğunu və AB-yə inteqrasiyanı uğurla başa çatdırmaq (Sandudan əvvəl Moldova dövlətçiliyi sadəcə kağız üzərində idi); ölkənin enerji müstəqilliyini tam təmin etmək; yoxsulluğu aradan qaldırmaq; Dnestr və qaqauz separatizmini bitirməyə çalışmaq olacaq”.

Sandu chesting up to Russia -
In the parliamentary elections held in Moldova, the ruling Movement and Solidarity Party, associated with President Maia Sandu, won 50 percent of the votes, maintaining the parliamentary majority.
The Movement and Solidarity Party will hold 55 seats in the 101-member parliament and will form the new government alone.
In a statement to Medianews.az regarding the matter, political analyst Shahin Jafarli said that the Patriotic Electoral Bloc of Socialists and Communists, led by the Kremlin-backed former presidents Voronin and Dodon, as well as former leader of the Gagauz Irina Vlah, did not fulfill the hopes placed on it by the Kremlin, collecting only 24 percent of the vote: “These results are undoubtedly Maia Sandu’s victory over aggressive Russian imperialism. This delicate and simple woman has managed in recent years, especially after the war started in neighboring Ukraine, to withstand Russia’s relentless pressure, hybrid warfare tactics, and to thwart all provocations.
What were these pressures and provocations? Energy blackmail, traditional Dniester and Gagauz separatism, organizing continuous protest actions under the pretext of socio-economic hardships and attempts to create chaos in the country, networks set up through businessman and politician Ilan Shor—also backed by Israel, who is known as the bank thief responsible for the famous $1 billion theft—to buy voters with money, sending sabotage groups trained in Serbia to Moldova…”
According to Shahin Jafarli, European leaders, after repeatedly failing to act, finally found the strength to get out of their chairs and support Maia Sandu: “Because the Moldova issue had become a factor affecting Europe's security.
If Russia's people had returned to power, a new front could have opened from Moldovan territory against Ukraine—especially in the strategically significant direction of Odessa.
The European Union leadership, as well as the leaders of France and Germany, who visited Moldova twice before the election, gave clear and unequivocal messages that Moldova will be admitted to the European Union. The population saw that the European vision presented by Sandu is not an illusory perspective but a reality. As a result, the people supported those who promised to lead the country to a bright future, not those who wanted to return it to the darkness of the past.”
Shahin Jafarli also considers it important to highlight the role of the Moldovan diaspora: “Moldovans living and working in Europe, once again, took ownership of their country and significantly influenced the election outcome. Without the diaspora's votes, even if the Movement and Solidarity Party ranked first within the country, it would not have been able to secure a majority in parliament.
Maia Sandu's priority tasks in the new term will be to successfully complete state-building and EU integration (before Sandu, Moldovan statehood was merely on paper); achieve full energy independence; eradicate poverty; and try to end Dniester and Gagauz separatism.”