Ramiz Mehdiyevin adı Təhlükəsizlik Şurasının saytından çıxarıldı
Bu bölmədə, adından göründüyü kimi, Təhlükəsizlik Şurası üzvlərinin siyahısı təqdim olunurdu. Siyahıda Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyevin də adı var idi.
Ramiz Mehdiyev Təhlükəsizlik Şurasının tərkibinə 2019-cu ilin oktyabrında daxil edilmişdi.
2025-ci il oktyabrın 14-də ölkə mediasında Ramiz Mehdiyevin ağır cinayətlərdə (hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdi, dövlətə xəyanət və cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırma) ittiham edildiyi haqda xəbər yayılıb. İstintaqı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin apardığı, Ramiz Mehdiyev barəsində Səbail Rayon Məhkəməsinin 4 ay müddətinə ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçdiyi bəyan olunub. Oktyabrın 18-də ölkə mediasında Ramiz Mehdiyevin Təhlükəsizlik Şurasının üzvlüyündən çıxarıldığı haqda da məlumatlar dərc edilib.
Hələ ki, qeyd olunanlar barədə rəsmi açıqlamalar verilməsə də, Təhlükəsizlik Şurasının saytındakı dəyişikliyə bu xəbərlərin bir təsdiqi kimi baxmaq mümkündür.
Məşvərətçi orqan olan Təhlükəsizlik Şurası milli təhlükəsizliyin təmin edilməsi sahəsində dövlət siyasətinin formalaşdırılması və həyata keçirilməsi, dövlətin xarici və daxili təhlükəsizliyinin əsas istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı təkliflər verir, milli təhlükəsizliyin təmin edilməsi, habelə dövlətin konstitusiya quruluşunun, suverenliyinin, müstəqilliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması, ölkədə daxili təhlükəsizliyin və ictimai-siyasi sabitliyin vəziyyəti ilə bağlı məsələlərə baxır.

Имя Рамиза Мехдиева было удалено с сайта Совета Безопасности.
В этом разделе, как следует из названия, представлялся список членов Совета безопасности. В списке также было имя бывшего руководителя Администрации Президента Рамиза Мехтиева.
Рамиз Мехтиев был включён в состав Совета безопасности в октябре 2019 года.
14 октября 2025 года в национальных СМИ появилась новость о том, что Рамиз Мехтиев обвиняется в тяжких преступлениях (попытке насильственного захвата власти, государственной измене и легализации значительного имущества, приобретённого преступным путём). Заявлено, что расследование ведёт Государственная служба безопасности, и Сабаильский районный суд избрал в отношении Рамиза Мехтиева меру пресечения — домашний арест сроком на 4 месяца. 18 октября в национальных СМИ были опубликованы также сведения о выведении Рамиза Мехтиева из состава Совета безопасности.
Хотя официальных заявлений по этому поводу пока не поступало, изменения на сайте Совета безопасности можно рассматривать как подтверждение этих новостей.
Совет безопасности, являясь консультативным органом, выносит предложения по формированию и реализации государственной политики в области обеспечения национальной безопасности, определению основных направлений внешней и внутренней безопасности государства, рассматривает вопросы обеспечения национальной безопасности, а также защиты конституционного строя государства, суверенитета, независимости и территориальной целостности, состояния внутренней безопасности и общественно-политической стабильности в стране.