Ramiz Mehdiyev haqda məlumatlar niyə qeyri-rəsmi elan olunur?
Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyev haqqında cinayət işi başlanıb, o, ev dustaqlığına alınıb. Bundan başqa, Ramiz Mehdiyev Təhlkəsizlik Şurasının üzvlüyündən də çıxarılıb. Lakin bu barədə məlumatlar hələ də rəsmi şəkildə açıqlanmayıb. Məlumatlar yalnız qeyri-rəsmi formada - mətbuatda yayılır. Ramiz Mehdiyev haqqında rəsmi məlumatlar niyə qeyri-rəsmi elan olunur?
Medianews.az-ın sualını cavablandıran Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin Media və Kommunikasiya Departamentinin müdiri Əziz Əlibəyli bildirib ki, Ramiz Mehdiyev barəsində dövlətə xəyanət və digər ittihamlar üzrə cinayət işinin başlandığı artıq hər kəsə bəllidir: “Nəzərə alaq ki, hazırda istintaq hərəkətləri aparılır. İstintaqa zərər verə biləcək informasiyaların müfəssəl şəkildə yayılması isə məsləhət deyil. Təqsirləndirilən, məsuliyyət daşıyan bəzi şəxslər fəaliyyətdə, hətta vəzifədə də ola bilər. Şəbəkənin ifşa edilməsi üçün istintaqın zamana, bütün detalların ətraflı araşdırılmasına ehtiyac var. Bax, prosesə belə yanaşdıqda hazırkı vəziyyətdən doğan zərurətləri görə bilərik".
Xatırladaq ki, oktyabrın 14-də ölkə mediasında Ramiz Mehdiyevin ağır cinayətlərdə (hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdi, dövlətə xəyanət və cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırma) ittiham edildiyi haqda xəbər yayılıb. İstintaqı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin apardığı, Ramiz Mehdiyev barəsində Səbail Rayon Məhkəməsinin 4 ay müddətinə ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçdiyi bəyan olunub. Oktyabrın 18-də KİV-də Ramiz Mehdiyevin Təhlükəsizlik Şurasının üzvlüyündən çıxarıldığı haqda da məlumatlar dərc edilib.

Почему информация о Рамизе Мехдиеве объявляется неофициально?
Возбуждено уголовное дело в отношении бывшего руководителя Администрации Президента Рамиза Мехтиева, он помещён под домашний арест. Кроме того, Рамиз Мехтиева также исключили из состава Совета безопасности. Однако данные об этом до сих пор не были официально объявлены. Информация распространяется только неофициально — в печати. Почему официальная информация о Рамизе Мехтиевым объявляется неофициально?
Директор Департамента медиа и коммуникаций Центра социальных исследований Əziz Əlibəyli, отвечая на вопрос Medianews.az, отметил, что всем уже известно о возбуждении уголовного дела в отношении Рамиза Мехтиева по обвинениям в измене Родине и другим статьям: «Следует учитывать, что в настоящее время проводятся следственные действия. Подробное распространение информации, которая может повредить следствию, не рекомендуется. Некоторые обвиняемые, несущие ответственность лица могут быть на службе, даже занимать должности. Для разоблачения этой сети требуется время и тщательное изучение всех деталей со стороны следствия. Если подойти к процессу именно так, то можно понять необходимость, вытекающую из текущей ситуации».
Напомним, что 14 октября в средствах массовой информации страны была распространена новость, что Рамиз Мехтиева обвиняют в тяжких преступлениях (попытка насильственного захвата власти, измена Родине и легализация значительных сумм имущества, полученного преступным путем). Сообщалось, что следствие ведёт Государственная служба безопасности, а в отношении Рамиза Мехтиева Сабаильским районным судом был избран мерой пресечения домашний арест сроком на 4 месяца. 18 октября в СМИ также были опубликованы сведения о том, что Рамиз Мехтиев исключён из состава Совета безопасности.