Ramiz Mehdiyev haqda məlumatlar niyə qeyri-rəsmi elan olunur?
Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyev haqqında cinayət işi başlanıb, o, ev dustaqlığına alınıb. Bundan başqa, Ramiz Mehdiyev Təhlkəsizlik Şurasının üzvlüyündən də çıxarılıb. Lakin bu barədə məlumatlar hələ də rəsmi şəkildə açıqlanmayıb. Məlumatlar yalnız qeyri-rəsmi formada - mətbuatda yayılır. Ramiz Mehdiyev haqqında rəsmi məlumatlar niyə qeyri-rəsmi elan olunur?
Medianews.az-ın sualını cavablandıran Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin Media və Kommunikasiya Departamentinin müdiri Əziz Əlibəyli bildirib ki, Ramiz Mehdiyev barəsində dövlətə xəyanət və digər ittihamlar üzrə cinayət işinin başlandığı artıq hər kəsə bəllidir: “Nəzərə alaq ki, hazırda istintaq hərəkətləri aparılır. İstintaqa zərər verə biləcək informasiyaların müfəssəl şəkildə yayılması isə məsləhət deyil. Təqsirləndirilən, məsuliyyət daşıyan bəzi şəxslər fəaliyyətdə, hətta vəzifədə də ola bilər. Şəbəkənin ifşa edilməsi üçün istintaqın zamana, bütün detalların ətraflı araşdırılmasına ehtiyac var. Bax, prosesə belə yanaşdıqda hazırkı vəziyyətdən doğan zərurətləri görə bilərik".
Xatırladaq ki, oktyabrın 14-də ölkə mediasında Ramiz Mehdiyevin ağır cinayətlərdə (hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdi, dövlətə xəyanət və cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırma) ittiham edildiyi haqda xəbər yayılıb. İstintaqı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin apardığı, Ramiz Mehdiyev barəsində Səbail Rayon Məhkəməsinin 4 ay müddətinə ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçdiyi bəyan olunub. Oktyabrın 18-də KİV-də Ramiz Mehdiyevin Təhlükəsizlik Şurasının üzvlüyündən çıxarıldığı haqda da məlumatlar dərc edilib.

Why are the information about Ramiz Mehdiyev announced unofficially?
A criminal case has been opened against Ramiz Mehdiyev, the former head of the Presidential Administration, and he has been placed under house arrest. In addition, Ramiz Mehdiyev has also been removed from the Security Council membership. However, this information has not yet been officially announced. The information is only spreading unofficially - in the press. Why is the official information about Ramiz Mehdiyev being announced unofficially?
Aziz Alibeyli, the head of the Media and Communication Department of the Center for Social Research, answering the question of Medianews.az, stated that it is already known to everyone that a criminal case has been initiated against Ramiz Mehdiyev on charges of treason against the state and other accusations: “Let us consider that investigative actions are currently underway. It is not advisable to extensively disseminate information that could harm the investigation. Some accused and responsible individuals may still be active or even in office. The exposure of the network requires time and detailed investigation of all details. When we approach the process in this way, we can see the necessities arising from the current situation.”
Let us recall that on October 14, news spread in the country's media stating that Ramiz Mehdiyev was accused of serious crimes (attempt to forcibly seize power, treason against the state, and legalization of a significant amount of property obtained through crime). It was announced that the investigation is being conducted by the State Security Service, and the Sabail District Court chose house arrest for Ramiz Mehdiyev for a period of 4 months. On October 18, information was also published in the media about Ramiz Mehdiyev’s removal from the membership of the Security Council.