Qırğızıstan parlamenti niyə özünü buraxdı?
Sentyabrın 25-də Qırğızıstan parlamenti özünü buraxıb. Qərar noyabrın 30-da növbədənkənar seçkiyə getmək niyyəti ilə bağlıdır. Parlamentin 5 illik səlahiyyət müddəti 2026-cı ilin noyabrında bitməli idi.
Medianews.az bildirir ki, 90 nəfərlik parlamentin 54 deputatı proporsional sistem (partiya siyahıları) üzrə, 36 deputatı majoritar sistem üzrə (dairələrdən) mandat almışdı. Yenilənmiş seçki qanunu proporsional sistemin ləğvini, 30 dairənin hər birindən 3 deputatın seçilməsini nəzərdə tutur.
Əvvəllər Qırğızıstan parlament respublikası idi, ali icraedici orqan statusu daşıyan hökuməti parlamentdə deputatların yarıdan çoxunu təşkil edən siyasi qüvvə qururdu. 2021-ci il yanvarın 10-da Sadır Japarov prezident seçiləndən sonra ölkədə idarəetmənin yenilənməsinə başlanıb. Onun 5 illik səlahiyyət müddəti 2026-cı il yanvarın 28-də başa çatır. Parlamentin buraxılması deputat korpusunun prezident seçkisindən öncə yenilənməsi istəyindən doğub.

Почему парламент Кыргызстана распустил себя?
25 сентября парламент Киргизии распустился. Решение связано с намерением провести досрочные выборы 30 ноября. Пятилетний срок полномочий парламента должен был закончиться в ноябре 2026 года.
Medianews.az сообщает, что из 90 мест в парламенте 54 депутата были избраны по пропорциональной системе (по партийным спискам), а 36 депутатов — по мажоритарной системе (от избирательных округов). Обновлённый закон о выборах предусматривает отмену пропорциональной системы и избрание 3 депутатов от каждого из 30 округов.
С 2021 года в Киргизии введена президентская форма правления, при которой президент является и главой государства, и главой правительства.
Ранее Киргизия была парламентской республикой, власть принадлежала правительству, которое формировалось из политической силы, составлявшей более половины депутатов парламента. 10 января 2021 года, после избрания президентом Садыра Жапарова, в стране началось обновление системы управления. Его пятилетний срок полномочий заканчивается 28 января 2026 года. Распуск парламента вызван желанием обновить депутатский корпус до президентских выборов.